שוקי אורן: להעלות מס ההכנסה - ולא לקצץ בהוצאות הממשלה

"בכל שנה אומרים שצריך לקצץ בביטחון, והוא גדל. לכן, אין ברירה אלא להעלות מסים, ומבין כל המסים - את מס ההכנסה"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> שוקי אורן היה החשב הכללי באוצר ב-2007-2011. מפברואר השנה הוא מנכ"ל חברת הנדל"ן קרדן אן.וי. אורן שוחה היטב בתקציב המדינה. "החוסרים בתקציב 2013 מדאיגים", הוא אומר. "אסור לקבל את הגירעון הגבוה בתקציב מכיוון שזה מרשם לאסון. הפתרון הנכון הוא העלאת מס ההכנסה.

"הייתי יכול לומר שצריך לקצץ בתקציב הביטחון, אבל אני ריאלי", מוסיף אורן. "בכל שנה אומרים שצריך לקצץ בביטחון, והוא גדל. לכן, אין ברירה אלא להעלות מסים, ומבין כל המסים - את מס ההכנסה. הסיבה פשוטה: העלאת מס ההכנסה לא פוגעת בשכבות החלשות, שכן 50% מהציבור ממילא לא מגיע לסף המס. העלאת מס ההכנסה מחייבת בדרך כלל העלאה במס החברות, אבל אני לא ממליץ על כך, בעיקר משום שהעלאה במס ההכנסה תכניס למדינה יותר כסף ממס החברות".

שוקי אורןצילום: אייל טואג

אורן מתנגד גם להצעה להעלות את המע"מ, מאחר שהוא פוגע בעיקר בשכבות החלשות. "כשהתחיל המשבר הכלכלי ב-2008 הדבר הראשון שנעשה היה העלאת המע"מ. זה נוח מאוד למשרד האוצר, אין צורך בחקיקה, הכסף נכנס ישר לקופה, והגירעון בתקציב מתאזן. העלאת מע"מ היא פתרון לטווח הקצר, אבל היא לא נכונה לטווח הארוך.

"בישראל נוצר מצב לא בריא שבו הכנסות המדינה ממסים עקיפים (מע"מ, מכס, מסי קנייה ובלו) השתוו ואף עברו את ההכנסות ממסים ישירים (מס הכנסה). ב-2008-2009 היתה נפילה בגביית מסים בשל המשבר הפיננסי. בנקים וחברות ביטוח חדלו לשלם מסים. כשהמשבר הסתיים שבו והורידו את המע"מ. כיום אין משבר כלכלי בישראל. הבעיה בתקציב היא קבועה, פרמננטית, לטווח הארוך. לפיכך חייבים לפתור אותה באופן פרמננטי, והפתרון הקבוע הנכון הוא העלאת מס ההכנסה".

מה עם קיצוץ בצד ההוצאות?

"אני לא תומך במהלך כזה. מה שנעשה בישראל בשנים האחרונות היה הקטנת חלקה של הממשלה בתקציב, וכיום הוא אכן נמוך. מאחר שאת תקציב הביטחון אי אפשר להקטין, כשמדברים על הקטנת חלקה של הממשלה מדברים על קיצוץ בבריאות, בחינוך וברווחה. אני סבור שזה יהיה צעד לא נכון, כי זה יפגע עוד יותר בשכבות החלשות.

"הקיצוץ שעשה נתניהו ב-2002-2003 בקצבאות הילדים היה נכון אז כלכלית ודמוגרפית. כיום אני חושב שטיפול בקצבאות יהיה לא נכון, כי הטיפול בהן לא יפתור את בעיית החור התקציבי הגדול, והן ממילא נמוכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר