פס"ד תקדימי: רשם האגודות השיתופיות מנע מתושבי ההרחבות הקהילתיות להתחמק מלשלם מסים מוניציפאליים

המיסוי המוניציפאלי שמוטל על ידי האגודה המוניציפאלית שונה מאגודה לאגודה אך עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

רשם האגדות השיתופיות עו"ד מירון הכהן, אישר את החלטת עוזרו, עו"ד רמזי חוראני, לפיה על תושבי ההרחבות הקהילתיות במושבים ובקיבוצים,להמשיך ולשלם את המסים המוניציפאליים שהוטלו עליהם, גם אם פרשו מחברתם באגודה השיתופית המוניציפאלית בה הם חברים עם הקיבוצים והמושבים שההרחבות הוקמו בסמיכות להם. אוכלוסיית ההרחבות הקהילתית המונה כיום כ-30 אלף בתי אב והיא גדלה משנה לשנה.

סגן הרשם אישר את המלצת הבורר דן שגב-וימר שמונה לבורר במחלוקת בין תושבי ההרחבה הקהילתית בקיבוץ אשדות יעקב שבעמק הירדן, לבין הנהלת הקיבוץ, לאחר שתושבי ההרחבה ביקשו לפרוש מחברותם באגודה המוניציפאלית ולחדול מלשלם את המסים הפנימיים כמתחייב מההסכמים עליהם הם חתומים.

הרשם קבע כי אין מניעה לתושבי ההרחבה שיבקשו זאת, לפרוש מחברותם באגודה המוניציפאלית, אך עליהם יהיה להמשיך ולשלם את המסים המוניציפאליים הפנימיים, העשויים להגיע במקרים מסוימים לאלפי שקלים בשנה לבית אב, כל עוד הם בעלי בתים בהרחבה, או בעל זכויות בביתים בהרחבה.

בסירובם לשלם את מסי האגודה, הסתמכו מתיישבי ההרחבה הקהילתית, על החלטת בית המשפט המחוזי מאוקטובר 2011, לפיה לא ניתן לחייב את תושבי ההרחבות הקהילתיות להיות חברים באגודות המוניציפאליות המשותפות.

סגן הבורר סייג את החלטתו בכך, שתושבי הרחבה שפרשו מהאגודה המשותפת, לא יהיו חייבים בתשלום כספים המיועדים להון האגודה ולהשקעות בתשתיות, אך הם יהיו חייבים בתשלום המיסים המוניציפאליים, הנקבעים מעת לעת. כמו כן פסק סגן הרשם כי אין להתנות ביטול חברותו של תושב ההרחבה בהסדר חובותיו לאגודה המשותפת, אך האגודה תהייה רשאית לתבוע את החבר בגין חובות העבר בתביעה רגילה.

קיבוץ אשדות יעקב יוצג בתיק על ידי עוה"ד אלון וילנר וענת סער ממשרד עו"ד חגי שבתאי.

צילום: גיל אליהו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב