"להרחיב אחריות המדינה על אזרחים באיום בטחוני"

שלי יחימוביץ' קוראת לנתניהו לקדם הצעת חוק שהגישה הקובעת כי קובעת כי בכל אזור בארץ בו הוכרז מצב מיוחד יקבלו האזרחים תשלום על ימי עבודה שהפסידו עקב הוראות פיקוד העורף

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', פנתה בסוף השבוע אל רה"מ נתניהו ואל שרי הממשלה בקריאה לקדם בדחיפות את הצעת החוק שלה, "הגנה על עובדים בשעת חירום (תיקון - אובדן ימי עבודה בשל מצב מיוחד בעורף)" כהצעת חוק ממשלתית.

הצעת החוק מבקשת להרחיב את אחריות המדינה על אזרחיה הנמצאים תחת איום בטחוני וקובעת כי בכל אזור בארץ בו הוכרז מצב מיוחד בעורף יקבלו תשלום על ימי עבודה שהפסידו עקב הוראות פיקוד העורף.

אזעקות באשדוד

בנוסף, על פי ההצעה, עובדים הנאלצים להישאר להשגיח על ילדיהם יקבלו תשלום על ימי העבודה שהפסידו ופיצוי עבור העסקים והחברות שנאלצים להפסיד ימי עבודה.

לאחר כתיבת המכתב, ביום חמישי, הכריז מנכ"ל האוצר כי הסדר הזהה לנוסח הצעת החוק יחול על התושבים המתגוררים בטווח של עד 7 ק"מ. יחימוביץ' קוראת להרחיב את טווח הזכאות.

צילום: רון בן נעים

יחימוביץ ציינה כי "תושבי הדרום הנמצאים תחת מתקפת טילים קשה המשבשת ומסכנת את חייהם זקוקים גם לביטחון כלכלי ותעסוקתי עבור היום שאחרי תום הלחימה. הצעת החוק שלי מבקשת להרחיב את אחריות המדינה על אזרחים הנמצאים תחת איום בטחוני וקובעת כי בכל אזור בארץ בו הוכרז מצב מיוחד בעורף יקבלו תשלום על ימי עבודה שהפסידו עקב הוראות פיקוד העורף.

"כמו כן, ההצעה קובעת כי עובדים הנאלצים להישאר להשגיח על ילדיהם יקבלו תשלום על ימי העבודה שהפסידו ופיצוי למעסיקים לנוכח הפסד התפוקה ותשלומי השכר המשולמים לעובדים הנעדרים".

מדובר בהצעת חוק פרטית של יחימוביץ ושל חברי כנסת נוספים אשר הונחה על שולחן הכנסת ב-5 בדצמבר 2011 ולא עלתה להצעה טרומית. חוק הגנה על עובדים בשעת חירום נחקק בשנת 2006 בזמן מלחמת לבנון השנייה וקבע כי עובד הנעדר מעבודתו עקב התקפה או מצב מיוחד בעורף יהיה זכאי לקבל תשלום על ימי העבודה שהפסיד.

אולם התקופה הקובעת לתחולתו של החוק הסתיימה בתום מלחמת לבנון השנייה ולא הוארכה מעבר לתקופה קצרה בשנת 2007.

יחימוביץ ציינה כי "לאור פיזור הכנסת לא ניתן לקדם בשלב זה חקיקה פרטית ולכן אני קוראת לכם לאמץ את הצעת החוק ולקדמה בהקדם כחקיקה ממשלתית. אני מבקשת מכם לא לחכות לרגע האחרון בטיפולכם באזרחים ולהעניק להם כבר עכשיו את כרית הביטחון הנדרשת וזאת על מנת להעניק חסינות וחוסן נפשי לתושבי הדרום בימים קשים אלה".

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר היום כי "אם מבצע "עמוד ענן" ימשך לא ניתן יהיה לקיים את ההליכים הדמוקרטים במפלגות הגדולות לבחירת מועמדיהן ולכן יהיה צורך לדחות את הבחירות כדי לא לסכן את ציבור המצביעים בצאתם להצביע בקלפיות. צו השעה הוא שמירה על לכידות ואחדות העם סביב המערכה להשבת הביטחון. אחר כך יוכל כל אחד לבחור מי שראוי שינהיג".

יאיר לפיד יו"ר מפלגת "יש עתיד" אמר אמש כי "הממשלה צריכה להחזיר את השקט ליישובי הדרום, להבהיר לחמאס שאם הוא ימשיך בירי מה שקרה עד עכשיו זו רק ההקדמה, ובמקביל להקים במהירות מנגנון שיפצה את התושבים על הנזקים שנגרמו להם ועל ההפסדים בימי עבודה ובצמצום מחזורי העסקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר