"מנפח להם את האגו" |

השרים מעבירים תקציבים לרשויות - ומקבלים טקסי חנופה

עשרות ערים ומועצות העניקו תוארי כבוד לשרי קואליציה בשנה האחרונה ■ מועצת יש"ע העניקה מאז דצמבר את תואר יקיר ההתיישבות לארבעה שרים בכירים - שטייניץ, סער, כץ ושלום ■ מי מרוויח מטקסי החנופה?

>> השבועיים האחרונים מסבים לשר האוצר יובל שטייניץ לא מעט נחת. מדמות האיש הרע עם היד הקפוצה על הקופה, הוא הפך לשר הטוב והמיטיב - שמככב בטקס הנחת אבן פינה לבית החולים החדש באשדוד וזוכה לכבוד מלכים; שמקבל תואר תושב של כבוד בעיר; והדובדבן שבקצפת: התואר הנחשק מכולם, שהוענק לו אתמול - יקיר ההתיישבות.

עבור מי שאמור להתמודד בפריימריס בליכוד בעוד כמה ימים - התואר הזה, שכבר ניתן לכמה מחבריו של שטייניץ בקרב השרים הבכירים בליכוד, מגיע בתזמון מעולה - ומכוון בדיוק לקהל המטרה שלו. ואכן, אתמול בבוקר, בעוד שהגזרה בדרום מתחממת, התראיין שטייניץ בתחנות רדיו שונות על התואר הנחשק שהוא עומד לקבל ועל פעולותיו השונות, שזיכו אותו בפרס. "הכפלנו את התקציבים ליהודה ושומרון. עשינו זאת בפרופיל נמוך, כי לא רצינו שגורמים בישראל ובחו"ל יכשילו את המהלך", סיפר שר האוצר בראיון לתחנת הרדיו האזורית של יהודה ושומרון, גלי ישראל.

טקס הנחת אבן הפינה לבית החולים אסותא באשדוד

בהמשך הראיון פירט שטייניץ את תרומתו הייחודית כשר אוצר להתיישבות: " אנחנו מממנים שלושה היכלי תרבות ביהודה ושומרון, באריאל, במעלה אדומים ובקרית ארבע", התפאר. "סייענו לבקעת הירדן. סייענו ליישוב היהודי בחברון. בזכות ההחלטה שלי לתת תקציב מיוחד להקמת האוניברסיטה באריאל, עם לחץ עצום של האוניברסיטאות נגד, בעקבות ההחלטה שלי נסללה הדרך לאישור המל"ג". עם כזו רשימת הישגים, ברור מדוע החליטו ראשי הרשויות ביהודה ושומרון להעניק לו את התואר.

סמל סטטוס לפוליטיקאים

תואר יקיר העיר, הרשות או ההתיישבות, או תואר "אזרח של כבוד", נהפכו בשנים האחרונות לסמל סטטוס נחשק עבור פוליטיקאים. רק בחודש האחרון, למשל, זמן קצר לפני הפריימריס והבחירות, הוענקו תארים רבים כאלה לפוליטיקאים, רובם ככולם חברי הקואליציה ומפלגת השלטון - הצד שעליו מרוחה החמאה שמעניקי התואר חושקים בה. עבור השרים, זהו אינו רק תואר של כבוד, אלא הזדמנות פז לנאום מול קהל אוהד, להצטלם, וכמובן לזכות בסיקור החיובי בתקשורת הארצית והמקומית.

ארבעה שרים בכירים בליכוד קטפו את תואר יקיר ההתיישבות בשנה האחרונה: שר החינוך גדעון סער, שר התחבורה ישראל כץ, השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום והאחרון מאתמול - שר האוצר שטייניץ. בנוסף, כל שרי הליכוד הוכתרו בקדנציה האחרונה כיקירי ערים שונות. סער, למשל, זכה ליותר מ-20 תארים כאלה בשנים האחרונות, וגם ידם של שאר השרים נטויה. לדברי יועץ תקשורת של אחד השרים, "בכל ביקור של השר ברשות מקומית, הוא מקבל גם תואר של כבוד".

שטייניץ מקבל את תואר יקיר ההתיישבות, אתמולצילום: מירי צחי, "מקור ראשון"

במקור ניתן תואר יקיר העיר לוותיקי העיר או לתושבים שמתנדבים רבות בקהילה. לפעמים, ניתן התואר לתושבים מפורסמים. אך בשנים האחרונות החלו הרשויות המקומיות לקלוט את מי באמת עדיף לכבד, והן עושות זאת בחלוקה חופשית של התארים. יחסי הקח-תן הללו הם כה ברורים, עד כי לא רק שהצדדים אינם מסתירים אותם - הם אף מתפארים בהם.

כץ קיבל את תואר יקיר ההתיישבות בחנוכה לפני שנה, על פועלו בתחום התחבורה והבטיחות בדרכים. כדרכם של אירועים שכאלה, הטקס כלל חנופה הדדית: "החשמונאים הבינו שכשאין לך ריבונות מדינית אין לך חופש דת, וכשזה התברר הם קמו וזכו חזרה בריבונות. אתם המתיישבים ממשיכי דרכם של המכבים, ואנו מחזקים אתכם", צוטט השר בערוץ שבע.

ראש עיריית אריאל, רון נחמן, לא נשאר חייב: "מה שלא נעשה 25 שנה, עשית בתקופתך כשר התחבורה", אמר לכץ. "אני מצדיע לך על אומץ הלב הציבורי שאתה מפגין, בשם כל ראשי הרשויות לדורותיהם". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הוסיף ואמר כי "גם בימים הרעים שבהם ממשלת ישראל אסרה, לבושתנו, על בניית בתי יהודים ביו"ש - כבישים המשיכו להיסלל".

כץ קינח בהתחייבות לעתיד: "בדרך לכאן הנחיתי את רכבת ישראל להאיץ את תכנון הרכבת מראש העין לאריאל ותפוח, כדי לאפשר בהקדם האפשרי ליהודי יו"ש תוספת תנועה, תוספת בטיחות וקשר יומיומי עם כל חלקי מדינת ישראל", אמר וסיכם: "וכל שר ראוי שיעשה את אותו הדבר בדיוק".

שטייניץ מקבל תעודת הוקרה מפורום 15 הערים הגדולות, ביוניצילום: יעל צור

סער קיבל את התואר הנחשק לפני חודש, "על פועלו ותרומתו הנכבדה למען קידום החינוך ביהודה ושומרון". גם כאן חזר הריטואל הקבוע של חנופה הדדית, שחושפת טפח מיחסי הקח-תן בין השר למעניקי הפרס. דיין אמר כי סער "הוכיח מעל לכל ספק שההתיישבות יקרה לו. הוא פעל למען אוניברסיטת אריאל, מחק את פערי התקצוב שיצרה יולי תמיר, נלחם כדי שההקפאה לא תכלול את מוסדות החינוך והשיק את מיזם סיורי התלמידים במערת המכפלה". דיין הוסיף וחידד, אולי במסר לשרים אחרים, כי "מי שעושה למען ההתיישבות - אנו מוקירים אותו".

סער, מצדו, השמיע הצהרות שנעמו לאוזני שומעיו. "בלי התיישבות אין ביטחון", אמר. "חס וחלילה שנחזור להשתעשע ברעיונות שאם עוקרים יהודים במקום מסוים יש יותר ביטחון. להיפך, יש פחות ביטחון. ההתיישבות אינה רק עניינם של המתיישבים, אלא עניינו של עם ישראל כולו. היא מימוש של הזכות שלנו על ארץ ישראל ומימוש וחיזוק הזכות של מדינת ישראל ואזרחיה לביטחון לאומי".

"זה מנפח להם את האגו"

"לציבור הרחב כל עניין תוארי הכבוד האלה נשמע כמו משהו טריוויאלי ולא מעניין. אבל בשביל השרים עצמם, זה נושא חשוב מאוד", אומר יועץ תקשורת שליווה כמה שרי ממשלה. "עבור חלק מהשרים, זהו נושא שהם מציבים בעדיפות גבוהה מאוד, והם מנחים את יועצי התקשורת שלהם לפעול בנושא, למשל, לרמוז לראשי עיר ומועצות כמה הם מסייעים לעיר שלהם".

סער מקבל את תואר יקיר ההתיישבות, באוקטוברצילום: נסים לב

לדברי היועץ, "עבור השרים זה אחד האמצעים לבוא בקשר ישיר ובלתי אמצעי עם הבוחרים שלהם, במיוחד עכשיו - בתקופות הפריימריס והבחירות. זה גם עניין של כבוד גדול וזה גם מנפח להם את האגו. אתה רואה איך הם מתרגשים ונהנים מהמעמד".

"צניעות היא כבר לא חלק מהמשחק. זו אינה חלוקת מתנות, אלא הוקרה אותנטית על פעילות השרים. אני לא מכיר אף שר שיסרב לקבל כבוד כזה", טוען יועץ לשר בכיר בממשלה.

גם יועץ התקשורת רונן צור סבור שהתואר, שנשמע אולי סמלי, הוא בעל חשיבות פוליטית רבה. לדברי צור, "זאת הזדמנות עבור השרים לקצור את פירות השקעתם במשך כל השנים. עכשיו אנחנו בתקופה של פריימריס, וזו הזדמנות נהדרת לנאום ולהופיע בחדשות, ויכול להיות שזה יעזור להם גם להיות בתודעת המצביעים בעיר". לדבריו, "הבעיה היא שאין ממש סטנדרטים לקבלת התארים, וכל מי שחפצים ביקרו יכול לקבל את התואר. הסכנה היא שכל העניין יכול להיות מנוצל לאינטרסים פוליטיים כאלה ואחרים".

יועץ התקשורת ליאור חורב סבור שצריך להפריד בין תוארי כבוד שמוענקים על ידי גופים כמו מועצת יש"ע, לבין תארים שמוענקים על ידי רשויות מקומיות. "מועצת יש"ע היא קבוצה פוליטית משמעותית, שמקדמת את מטרותיה בזירה הפוליטית, והיא יכולה לתת לפוליטיקאים חיזוק משמעותי בתקופת הפריימריס", אומר חורב. "כשהיא נותנת תואר כזה לשר, היא בעצם נותנת לו המלצה". לדעת חורב, זה אינו מנהג בעייתי. "לגיטימי שהם יסמנו את הפוליטיקאים שיותר תמכו בהם. גם ארגונים בצד השני של המפה הפוליטית יכולים לתמוך כך בפוליטיקאים, וזה בעיני עניין חיובי במערכת הדמוקרטית, שמסייע לציבור לדעת איפה הפוליטיקאי שלך עומד ביחס לסוגיות שעל סדר היום", הוא אומר.

השרים שטייניץ סער וכץ

לעומת זאת, לדבריו, "כשרשות מקומית מעניקה תוארי כבוד, אין פה הרבה מעבר להכרת תודה של עיר שנקלעה למצוקה ושהשר עזר לה. זה לא עולה כסף, ואין כאן ערך פוליטי גדול מדי. לא ראיתי שמישהו המריא בפוליטיקה כי הוא צבר יותר תוארי כבוד".

לא מצליחים לבטל את תואר הכבוד לקצב

לעתים, קורה שברשויות המקומיות מעניקים תואר, אך מתחרטים על כך לאחר מכן. כך למשל, ראש עיריית חולון, מוטי ששון, מנסה כבר תקופה ארוכה לבטל את תואר הכבוד שהעניקה העירייה לנשיא לשעבר, משה קצב, המרצה מאסר לאחר שהורשע בעברות אינוס. לפי אתר העירייה, קצב עדיין אזרח של כבוד, לצד רשימה של 22 מכובדים הכוללים את הנשיאים לשעבר ובהווה שמעון פרס, יצחק בן צבי, זלמן שז"ר, ופרופ' אפרים קציר.

לעתים, הענקת התואר גוררת ויכוחים פנימיים בתוך הרשות. בשנה שעברה, למשל, התכנסו כמה מאות אנשים לחנוכת מתחם אמנות חדש בצפון הגולן. בטקס החגיגי ניתן תואר כבוד לשטייניץ - יקיר הגולן. "לחנוכת המתחם התלוותה שמחה נוספת, הוקרת תודה לאדם מיוחד, שאוהב את הגולן, מכיר אותו ככף ידו ותרם רבות לקידומו ולשגשוגו - שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ", נכתב בעיתון מקומי.

השרים שלום, ליברמן וישי

אבל בפרוטוקול המועצה האזורית גולן לא כולם חשבו כך. חבר המועצה, יהודה גליקמן, טען בישיבה שעסקה בנושא: "אני לא חושב שזה נכון לתת לשרים מסוימים פרס על זה שהם עושים עבודה נאמנה. אני לא חושב שזה מגיע לשטייניץ". ראש המועצה, אלי מלכה, השיב: "השר עושה מעבר לרגיל. הוא דוחף את הפקידים ומסביר להם שהגולן הוא משהו מיוחד". המועצה אישרה ברוב קולות את הענקת התואר.

גם הענקת תואר יקיר העיר אשדוד לשטייניץ לא עברה באופן חלק. בישיבת מועצת עיריית אשדוד ביוני האחרון ביקש ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, שבעבר התמודד ברשימת הליכוד לכנסת, להעניק את התואר לשר האוצר. הוא לא חסך בשבחים: "עושים היסטוריה בעיר אשדוד", אמר בתחילת הדיון. "שר האוצר חתם על ההסכם, נתן את הקרקע לאסותא ודחף ליציאה לדרך. השר תרם תרומה מכרעת ובעלת חשיבות גדולה. הוא ליווה את התהליך באופן אישי, קיבל החלטה אמיצה, הגדיל תקציבים, עמד כחומה בצורה בעת הכנת המכרז וליווה אישית את כל ההליכים. מגיע לשר אזרחות כבוד של העיר אשדוד".

חברת מועצת העיר, הלן גלבר, היתה נלהבת פחות, והיתה היחידה מבין חברי המועצה שנכחו בישיבה שהצביעה נגד מתן תואר אזרחות הכבוד. לדבריה, "כשנותנים תואר של כבוד צריך להציג קבלות. יש להמתין עד לגמר הבנייה (של בית החולים). ביקשתי בעבר אות כבוד לשר התחבורה על ביצוע המחלף באשדוד, ושם היתה התנגדות - ועובדה שיש מחלף. כל הנ"ל הוא מסע יחצ"נות של ד"ר לסרי".

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, מסר בתגובה כי "שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ אכן תיקן את האפליה הבוטה לרעה של ההתיישבות ביש"ע שנוצרה בתקופת שלטונה של קדימה. שטייניץ היה שר אוצר קשוב לצרכיה של ההתיישבות. על כן, כהכרת תודה, הענקנו לו את התואר יקיר ההתיישבות. מהותה של דמוקרטיה היא שבידי הבוחר - הן בתוך המפלגות והן בבחירות הכלליות, מצוי מירב המידע המאפשר לו לקבל החלטה מושכלת. אם בהענקת התואר וסיקורו הגברנו את המודעות לפעילותו של שר האוצר בתחום ההתיישבות, אזי גם תרמנו בכך לשקיפות ההליך הדמוקרטי".

מיועצת התקשורת של סער נמסר בתגובה: "שר החינוך זכה להוקרה מעשרות רבות של רשויות מקומיות, שבחרו להעניק לו אזרחות כבוד כאות הערכה על עשייתו הרבה לקידום מערכת החינוך בישראל. שר החינוך מודה לשלטון המקומי על שיתוף הפעולה ההדוק במהלך כל הקדנציה הנוכחית, שתרם להצלחת יישום הרפורמות ולמפנה שחל במערכת החינוך. אזרחי ישראל החיים ביהודה ושומרון אינם פחותי זכויות בעיני השר מאזרחי ישראל המתגוררים בכל מקום אחר. הוא דוחה כל ניסיונות לדה-לגיטימציה שלהם, ובהתאם לתפיסה זאת פועל בתפקידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918