ארגונים חברתיים לאוצר: פרסמו הגזירות התקציביות המתוכננות

הארגונים: לא ייתכן ללכת לבחירות על תקציב מבלי להכיר את התקציב

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ארגונים חברתיים תובעים ממשרד האוצר לפרסם ברבים את מסמכי תקציב המדינה המתוכנן ל-2013 ולחשוף את הגזירות התקציביות שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר בפני ראשי הקואליציה. בבקשה דחופה שהוגשה בשבוע שעבר, לממונה על חופש המידע במשרד האוצר, אומרים ראשי הארגונים, כי על משרד האוצר חלה חובה ציבורית, משפטית ומקצועית לפרסם את הצעת התקציב לציבור לאחר שתהליך העבודה המשרדי הבשיל.

בין הארגונים החתומים על הפנייה: המשמר החברתי, התנועה לחופש המידע, האגודה לזכויות האזרח, רבנים למען זכויות אדם, המכללה הכלכלית חברתית, צוות ספיבק יונה ועוד. בהמשך לפניית הארגונים, הגיש ח"כ דב חנין (חד"ש) גם הוא בקשה דומה לשר האוצר ומנכ"ל המשרד, על מנת לחזק את הדרישה.

כזכור, רה"מ בנימין נתניהו הקדים את הבחירות לאחר שלא גיבש רוב בעד הצעת תקציב המדינה לשנת 2013.ראשי מפלגות הקואליציה שנפגשו בחודש שעבר עם נתניהו לא קיבלו סקירה על פרטי התקציב והגזירות הצפויות אלא רק נשאלו אם יתמכו בתקציב.

ראשי הארגונים טוענים כי פיזור הממשלה בשל הקושי בהעברת התקציב אינו צריך להיות חסם בפני הצגת התכניות המפורטות לציבור, ודאי אחרי שמרכיביו המרכזיים של התקציב הוצגו בפני ראשי סיעות הקואליציה.

"אם ראשי הקואליציה יודעים מה הגזירות והתכניות התקציביות לשנה הקרובה, גם הציבור הרחב זכאי לכך. תקציב המדינה אינו סוד מדינה וחובה לפרסם את מרכיביו, בטח ובטח בתקופה של בחירות. על משרד האוצר מוטלת חובה לפרסם את התכניות ולאפשר לציבור הישראלי להתרשם באופן ישיר מההצעות ולשפוט על בסיס מידע אמיתי ומפורט", אומר ערן קליין משתיל.

נציגי הארגונים סבורים כי פרסום המסמכים יחייב את המתמודדים, מכל המפלגות, להתייחס ברצינות לסוגיות חברתיות וכלכליות ולומר לציבור בשפה פשוטה וברורה מה תכניתם הכלכלית במידה וישבו בממשלה. זכותנו לדעת מה צפוי ולמשרד האוצר אין זכות או סמכות להסתיר מהציבור את המידע.

לדברי יפתח בריל, מארגון המשמר החברתי: "הפוליטיקאים מציעים לנו עסקה אבסורדית: קודם תצביעו בעד התוכנית הכלכלית שלנו - אחר כך נספר לכם מהי. הציבור הישראלי השתנה, אנשים רוצים לדעת על מה הם חותמים".

בפנייתם לממונה על חופש המידע במשרד האוצר, מבקשים הארגונים לקבל רשימת מסמכים בהם: תחזית האוצר בדבר הכנסות, הוצאות וגירעון בשנת התקציב הקרובה ; הצעות וחלופות שהציג משרד האוצר להתמודדות עם הגירעון הצפוי, לרבות הצעות לקיצוץ/עיכוב/ביטול/דחייה של תכניות קיימות וחדשות, וכן פירוט של תכניות תקציביות חדשות המתוכננות לצאת לדרך ; הצעות המחליטים המיועדות, היינו, כל ההצעות להחלטות ממשלה המובאות לדיון ואישור בממשלה ו/או בוועדת השרים הרלוונטית כחלק מהתהליך התקציבי.

חלוקת התקציב המיועדת לשנת 2013 בין אשכולות ובין משרדים ממשלתיים, לרבות סכומים מפורטים בדרגת הפירוט המקסימלית האפשרית ; סיכומים והבנות שגובשו עם משרדי הממשלה השונים במסגרת הדיונים המקצועיים לרבות סיכומים והבנות בדבר תוספות וקיצוצים תקציביים ומרכיביהן השונים ; כל מסמך רלוונטי נוסף שגובש לגבי התקציב המיועד לשנת 2013.

יצויין שעל פי חוק חופש מידע על המשרדים להשיב תוך שלושים יום ולא יאוחר מזה. ואולם, מאחר שהצעת התקציב טרם אושרה על ידי שר האוצר ו-או רה"מ וגם לא על ידי הממשלה אזי האוצר יוכל לטעון כי אין עדיין הצעת תקציב מגובשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט