היכנסו לבדוק: האם בית הספר של ילדיכם איכותי או נחשל?

משרד החינוך פירסם הבוקר את תוצאות מבחני המיצ"ב בבתי הספר באתר האינטרנט שלו ■ האתר קרס מספר פעמים במהלך היום עקב עומס הפונים אליו וכרגע פועל לסירוגין

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

אחרי מאבק בן חמש שנים, פירסם הבוקר משרד החינוך את תוצאות מבחני המיצ"ב בבתי הספר באתר האינטרנט שלו. זאת, בעקבות פסק הדין תקדימי ושנוי במחלוקת של בית המשפט העליון לפיו על המשרד לפרסם את המידע לכלל הציבור. העתירה הוגשה על ידי התנועה לחופש המידע ועמותת ההורים הל"ה (למען חינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח).

בעקבות פסק הדין, החליט המשרד לפרסם את הנתונים ביוזמתו למרות התנגדותו ההתחלתית לפרסום הנתונים, ולא על פי בקשות הפונים. המידע מוצג החל מהבוקר באתר של משרד החינוך. האתר קרס מספר פעמים במהלך היום עקב עומס הפונים אליו וכרגע פועל לסירוגין.

לצפייה במבחני מיצ"ב באתר משרד החינוך לחצו כאן

צילום: ניר כפרי

בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת החינוך, אמרה מנכ"ל משרד החינוך, דלית שטאובר, כי "ברמה הבית-ספרית חוות הדעת המקצועית כפי שהצגנו אותה מראה שבדילמה בין זכות הציבור לדעת לבין טובת התהליכים החינוכיים - הנושא החינוכי גובר. לכן מוטב היה שלא לפרסם זאת".

לצד מידע על בתי הספר, באתר יפורסם דוח מקיף על נתוני המיצ"ב מבחינת הישגי התלמידים והאווירה בבית הספר, יחס המורים לתלמידים ויחס התלמידים למקצועות הלימוד. בנוסף, מציג האתר השוואה בין ההישגים על פי הרקע הכלכלי-חברתי של בתי הספר, בין הישגי תלמידי בתי הספר להישגים של תלמידים מבתי ספר בעלי רקע כלכלי חברתי דומה ובהשוואה להשיגי בתי הספר בשנים קודמות.

מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) הם מדד לאיכות בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ששימשו עד כה את מקבלי ההחלטות במשרד החינוך ומנהלי בתי ספר. המבחנים נערכים בשפת אם, מתמטיקה, מדע, אנגלית בכיתות ה' ו-ח' ובכיתות ב' מתקיימים מבחנים בשפת אם. בנוסף, המבחנים בוחנים את האקלים הבית ספרי באמצעות שאלות על יחס המורים, האווירה והאלימות בבתי הספר.

"אנו מברכים על כך שמשרד החינוך בחר לקיים את פסק הדין. זהו מהלך שיוביל להגברת אמון הציבור במערת וחיזוק מעמד ההורים במערכת החינוך", אמרה מנכ"ל התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד. "אנו מאוד שמחים שהקול שנשמע בסופו של דבר הוא הרצון לבטוח בהורים ובמנהלי בתי הספר. אנשים יכולים להבין את המידע ולהתמודד איתו ובכך לקיים דיון ציבורי, חינוכי עמוק על בחינות המיצ"ב והמשמעות שלהם".

במכתב ששלחה שטאובר, למנהלי בית הספר, היא שיתפה את עמדת המשרד נגד פרסום ציוני המבחנים אותה הציג המשרד במהלך הדיונים בעתירה נגדו שהתנהלה בבית המשפט המחוזי בירושלים, ובערעור שהוגש לבית המשפט העליון, לאחר פסיקת בית המשפט נגד העותרים. למרות פרסום המידע, שטאובר הזהירה את המנהלים מפרסומי הציונים בפומבי. "בית המשפט העליון לא ראה בתהליכים החינוכיים והחברתיים השליליים הצפויים עילה מספקת למנוע את חשיפת המידע", כתבה שטאובר.

החשש הגדול ביותר בפרסום התוצאות הוא יצירת "טבלאות ליגה" ופרסומן בעיתונות הארצית ובמקומונים, תוך התייחסות בדירוגים למספר (ציון) אחד ויחיד לכל בית ספר שמייצג לכאורה את איכות בית הספר. פרסום טבלאות ליגה כאלו, מחוץ להקשר הכללי של כל בית ספר, עלול להטעות ולהפוך תוצאות מבחן אחד או שניים, לחזות כלל העשייה החינוכית בבית הספר בעיני ההורים והציבור הרחב. אנו יודעים כי העשייה החינוכית בבית הספר מתקיימת בהרבה יותר מאשר ארבעת מקצועות המיצ"ב ושתי שכבות הגיל של המיצ"ב, ותוצאות המיצ"ב לבדן לא יכולות ולא מתיימרות לשקף זאת", הוסיפה שטאובר.

"אנו מתנגדים בכל תוקף לעריכת "טבלאות ליגה", אשר עלולות להגביר השוואות לא תקפות ותחרות לא הוגנת. כל גורם שיעשה כך יעשה זאת על דעת עצמו ובצורה בלתי אחראית, גם משום שבמרבית המקרים השוואות כאלה הן שגויות מבחינה מתודולוגית, וגם משום שפרסום כזה עלול לפגוע בעבודה החינוכית החשובה הנעשית בבתי הספר ולאיים על תפקודה התקין".

וינוגרד הגיבה לטענות והוסיפה כי "נבואות הזעם, שמשרד החינוך ציין עוד בבתי המשפט נדחו. ציוני בחינות בתי ספריים מפורסמות בכל המדינות המערביות, הערך של הדיון על הבחינות מתקיים כאשר הנתונים מפורסמים בציבור ולא מוסתרים מהם. בסופו של יום, גם אם הסירה תזועזע בעקבות פרסום הדו"חות, מערכת החינוך וכל היחסים בין הורים מורים והשלטון המרכזי יהיו במקום טוב יותר מאשר אם הדיון לא יתקיים".

משרד החינוך מזהיר מלעשות שימוש בנתונים ולדרג בתי ספר רק על סמך הנתונים האלה. הורים שיעשו זאת, יוכלו לגלות כי הישגי התלמידים בבתי הספר בתל אביב בממוצע במתמטיקה בכיתות ח', בניכוי התלמידים מהציבור הערבי גבוהים יותר מאשר באילת, או באופקים (30). ברעננה וחולון הציון הממוצע של התלמידים במתמטיקה בכיתה ה' היה 75. ציוני התלמידים בעברית בכיתות ה' ברעננה גבוהים יותר מאשר בדימונה (76 לעומת 67). הציון הממוצע של תלמדיי טייבה, הנבחנים בערבית היה 50 בכיתה ה' ו-52 בכיתה ח'.

בדיון שנערך בוועדת החינוך, בראשות ח"כ עינת וילף (עצמאות), אמרה וילף כי היא מתנגדת לפרסום הנתונים המפורטים וקראה לעצור את השימוש במתכונת הנוכחית של המיצ"ב. "בית המשפט ממשיך במסורת של נזק לחינוך הציבורי בישראל. מרגע פרסום הנתונים יווצרו טבלאות ויתחילו הלחצים בכיוון המנהל והמורה". פרופ' דוד נבו מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב טען כי המבחנים "פותחים פערים בין אוכלוסיות שונות כי תלמידים טובים יותר מתכוננים היטב לקראתם. המקצועות שעליהם לא ייבחנו כגון אזרחות ותנ"ך ילכו וידעכו. החלופה השנייה היא הפסקת המיצ"ב שגרם מספיק נזקים ויגרום עוד רבים נוספים בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה