ה-GPS של מערכת החינוך

אלי הורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי הורביץ

>> במשך השנים פיתחנו יחסי אהבה-שנאה עם מבחני הבגרות. אנו סולדים מהם, אך לא לומדים ולא מלמדים בלעדיהם. אנו מוחאים כף לפוליטיקאי הקורא לביטולם, עד שבאים אנשי מקצוע ומורידים אותנו מהעץ. אנו מקטרים על השיטה - אך לא מציעים אחרת במקומה.

יש טיעונים חזקים המושמעים בידי מומחים רציניים הקוראים לצמצום במספר הבגרויות. טיעון אחד מתמקד בליבה, ולפיו המורים והתלמידים לא יכולים להתרכז בלימודי מקצועות היסוד מרוב תחומי לימוד ובחינות בגרות. בתי הספר שלנו נהפכו לתחנת רכבת של שיעורים וחוגים, וכבר קשה להבחין בין בית הספר לבין מתנ"ס כשמלמדים בו לבגרות גם מחול וגם רכיבה על סוסים.

הבעיה בטיעון הליבה היא שבישראל מסובך להסכים מהם מקצועות היסוד ועוד יותר מכך קשה לוותר על כל השאר. עברית, אנגלית ומתמטיקה זה ברור, אבל מה לגבי פיסיקה, כימיה וביולוגיה? רגע, ומה עם מחשבים וביוטכנולוגיה, רובוטיקה ואסטרונומיה? מה לגבי תנ"ך, אזרחות, היסטוריה, מורשת, מוסיקה, אמנות וספרות? מה עם הזכות של כל תלמיד וכל מגזר לבחור את מה שמתאים לו?

קחו, למשל, את לימודי הערבית בבתי הספר העבריים. כמו לכל מקצוע, גם לערבית יש לובי של חוקרים, אנשי ציבור וחינוך שמוכנים ובצדק להישבע שזהו תחום לימוד חשוב ביותר לתלמידי ישראל. שר החינוך לשעבר, יצחק נבון, קבע בזמנו שחייבים ללמד ערבית בחטיבת הביניים, אבל פחות מחצי מבתי הספר מלמדים ערבית בפועל. לו היתה חובת בחינה בבגרות בערבית, כולם היו מלמדים.

הטיעון השני נוגע לערכים, ולפיו הבגרויות מודדות הישגים ומכוונות לשינון לטווח קצר. הן מבטאות חוסר אמון במורים, לא מאפשרות להם להתמקד בכל תלמיד, להעמיק בחומר, ללמד בדרך שתתחבר לתלמידים ולטפח כישורי למידה וחשיבה. הטיעון גורס שבית ספר הוא לא רק בית לימוד אלא גם בית חינוך, ושמבחנים מעצם הווייתם אינם מסוגלים למדוד את הדברים החשובים באמת.

טיעון הערכים לוקה בבעיה מעשית, משום שכדי לתת מענה אישי לכל תלמיד חיוני דווקא לשכלל את המבחנים ולא להשליך אותם לפח. כדי שמורה יוכל לאתר קשיים ולתת מענה אינדיווידואלי בזמן אמת, הוא חייב להחזיק מידע רב ומעודכן על כל תלמיד. לשם כך הוא צריך להפעיל מבחנים אובייקטיביים לאיתור של יכולות וצרכים ולהשתמש בכלים תקפים לניטור של התקדמות למידה.

טיעון הערכים גורס שהציבור והממשלה חייבים לסמוך על שיקול הדעת של המורים בדיוק כמו שכולנו נותנים אמון ברופאים. אבל לא היינו סומכים על הרופא שלנו אם הוא היה קובע לנו טיפול בלי בדיקות (מבחנים) דם וצילומי רנטגן, ועל המנתח אנחנו סומכים בעיניים עצומות כי הוא מקצוען שפועל לפי סטנדרטים קשוחים ורוטינות מתועדות ומוכחות שפותחו מתוך הניסיון הקולקטיבי של אנשי המקצוע.

לטוב ולרע, נרצה או לא נרצה, מבחני הבגרות החיצוניים הם כיום מפת הניווט וה-GPS של מערכת החינוך. בלעדיהם ובהיעדר שעון פנימי מסונכרן, הפוסעים בבתי הספר יאבדו את דרכם, איש הישר בעיניו יעשה ואלף פרחים ינבלו. מי שמציע לבטל את הבגרויות או לצמצם אותן באופן משמעותי, חייב להציע במקומן מצפן ומצפון רציניים, אחרת החינוך יידרדר לכדי אנרכיה חובבנית.

הסיכוי היחיד לכך טמון במורים עצמם. חוקרים, מומחים, פקידים, פוליטיקאים ופילנתרופים יכולים להציע הצעות וחייבים לפעול בתיאום ולתת גיבוי, אבל התשובה האמיתית תצמח ממי שהחינוך בכיתה הוא אומנותו. רק מתוך חוכמת המעשה של המורים יכולים להתפתח הכלים והשיטות שיאפשרו למצוא איזון בין הדרישה האחידה של תוכנית הלימודים לבין היכולות והצרכים של כל תלמיד.

הכותב הוא מנכ"ל קרן טראמפ וחבר הוועד המנהל של תנועת הכל חינוך

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות