משרד החקלאות נותן מיליון שקל לתחביב העירוני החדש: גינת ירק

יסבסד ב-25% את חשבון המים של בעלי החלקות המשלמים תעריף מים עירוני ■ עם זאת, מבחינה כלכלית התחביב קורץ רק למשוגעים לדבר ואינו משתלם למי שתיכנן לעבור לגידול לצריכה עצמית

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

שרת החקלאות אורית נוקד החליטה לתמוך בתחביב העירוני המתפתח: גידול ירקות לצריכה עצמית. לאחר סיור בגינה הקהילתית של עיריית ראשון לציון ופגישה עם מגדלי הירקות הטריים, החליטה נוקד בתיאום עם רשות המים לסבסד במיליון שקל את המים להשקיית הירקות העירוניות. 300 אלף שקל מהסבסוד הזה הובטחו לה מהרשויות המקומיות.

הסבסוד יפחית בכ-25% את ההוצאה למים של בעלי החלקות, המשלמים תעריף מים עירוני של כ-15 שקל למ"ק בעוד שהתעריף החקלאי הוא כ-2 שקלים למ"ק, אך הוא מוגבל במכסות. נוקד העריכה שבעקבות הוזלת המים יצטרפו מאות תושבים נוספים לפרויקט.

גינה קהילתיתצילום: אביגיל הלר

מההיבט הכלכלי גינת ירקות עירונית היא תחביב כלל לא זול. עלות גידול חסה במשק חקלאי רגיל היא כ-4 שקלים למ"ר ועלותה של צנונית כ-3 שקלים למ"ר (מדובר ביבול של 3-2 טון לדונם). עלות גידול הירקות הללו בגינת ירקות עירונית היא כ-25 שקל למ"ר, לא כולל הוצאות נסיעה כמה פעמים בשבוע לחלקה וממנה, קניית שתילים וזרעים ועוד.

אלו הן עלויות יצור אסטרונומיות בהשוואה לעלויות גידול ירקות במשק חקלאי. העלות הגבוהה של גידול הירקות בגינה העירונית נגזרת בעיקר ממחיר הקרקע. לשכירת חלקה של 100 מ"ר בגינה האורגנית בכפר הירוק, משלם השוכר 2,300 שקל בשנה (כולל מע"מ). בפארק הירקון דרשו וקיבלו בעבר עבור 40 מ"ר 200 שקל לחודש לא כולל מע"מ. כיום המחיר בגינת הפארק ירד בשל התחרות מצד גינות עירוניות רבות שהוקמו בגוש דן.

אלא שהתחשיב הזה הוא מופרך מעיקרו - אי אפשר להתייחס לגינת ירקות עירונית כעסק. מדובר בהובי של משוגעים לדבר שישלמו כמעט כל מחיר כדי לעבוד במעדר, טוריה וקלשון, בגשם רוח סערה בשטח הפתוח.

חלק מהמשוגעים לדבר הם דווקא בעלי אמצעים המגיעים בשבתות לחלקתם ברכבי שטח שחורים ונוצצים, חלקם פנסיונרים, ששנים רבות חלמו לצאת ממחשכי הניאון בו היו קבורים בתעשיית ההיי-טק. יש בהם גם נהגי מוניות, המוכנים להשבית את המוניות שלהם ליום שלם ולהפסיד הון כדי לעדור, לזבל, להשקות ולקטוף עגבניות, פלפל ומלונים ולהביא הביתה לאישה ולנכדים. יש גם מורים, אנשי צבא בדימוס, טייסי אל על ומי לא, וכפי שהתבטא ל-TheMarker אחד מבעלי ההון הגדולים במדינה: "הגינה היא של אשתי, אני רק התאילנדי שלה".

בקרוב מעל אלף דונם של גינות

גידול ירקות עירוני החל בירושלים לפני כעשור ובשנים האחרונות הוא תופס תאוצה. במרבית הערים בישראל הקימו חברות כלכליות חקלאות עירונית באמצעות השכרת חלקות קרקע בשולי הערים לתושבים המעוניינים בכך.

גודל החלקות שמציעות החברות מתחיל ב-10 מ"ר ומגיע עד ל-100 מ"ר, אך במקומות שהקרקע הפנויה בשפע אפשר לשכור גם 250 מ"ר. עד כה הוקמו גינות ירק עירוניות על כמה מאות דונם ובקרוב, מעריכים בחברות הכלכליות יחצו את האלף דונם.

החברות הכלכליות מספקות לשוכרים מלבד את הקרקע גם רישות החלקות בצנרת, בטפטפות, שעוני מים, הדרכה, כלי עבודה, רשתות להגנה מציפורים חמדניות ומים להשקיה. בחלקות העירוניות מגדלים גם פרחים ותבלינים אבל בעיקר חסה, תירס, אפונה, שעועית, פראסה (כרישה), מלפפונים, עגבניות, מלונים, תות שדה ועוד. מרבית הגינות הללו הן אורגניות כך שהמזיקים, מווירוסים וטפילי קרקע למיניהם ועד לחולדים ועורבים, שותפים ברבע עד שליש מהתוצרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו