המשמר החברתי: פחות מ-10% מהח"כים מצביעים בנושאים חברתיים

ליה נירגד ממקימי "המשמר החברתי": "כשאנחנו אומרים 'הון שלטון עולם תחתון' הכוונה היא שלממשלה יש כוח חזק מדי וצריך לחזק את הכנסת מולה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ דב חנין (חד"ש) הוא הח"כ ה"חברתי" ביותר במושב הקיץ של הכנסת שהסתיים אתמול ואילו השר משולם נהרי (ש"ס) מקבל את אות הקלון בתור הח"כ האנטי חברתי מכולם. רק 12 ח"כים בממוצע מתייצבים להצביע על הצעות חוק חברתיות - כך קובע מדד ה"משמר החברתי" שסקר והעניק ציונים לכל חברי הכנסת בהתאם להצבעתם על חוקים חברתיים. ב"משמר החברתי" טוענים כי ההיבט המדאיג במושב הקיץ היה חולשת הכנסת אל מול כוחה הבלתי מעורער של הממשלה.

"המשמר החברתי" הוקם כתנועת מחאה לפני כשנה. פעילי המשמר הכריזו כי "החורף לא עוזבים את הכנסת" ובחורף שעבר הקימו אוהל מחאה מול הכנסת. פעילי "המשמר החברתי" מגיעים לוועדות הכנסת ועוקבים אחר פעילותם של המחוקקים.

דב חנין

חמשת הח"כים החברתיים ביותר לפי סדר דירוגם הם: דב חנין (חד"ש), אילן גילאון (מרצ), ניצן הורוביץ (מרצ), איתן כבל (העבודה), וראלב מג'אדלה (עבודה). חמשת הח"כים שקיבלו את הציון הנמוך ביותר ב"מדד החברתי" הם: משולם נהרי (ש"ס), איוב קרא (ליכוד), עוזי לנדאו (ישראל ביתנו), לאה נס (ליכוד) וציפי חוטובלי (ליכוד).

המדד נקבע בהסתמך על סקירת כל החוקים שלהם נגיעה והשפעה חברתית עליהם הצביעו חברי הכנסת במושב הקיץ האחרון - כ-78 חוקים. מבין הנושאים שנבחרו להיבדק היו: זכויות חברתיות, כלכלה הוגנת, שוויון אזרחי וחוקים המגבירים את השקיפות והאחריות השלטונית. חברי הכנסת אף נבחנו על נוכחותם בוועדות הכנסת בדיונים חברתיים.

אחד הממצאים הבולטים היה העדרם המתמשך של חברי כנסת מהצבעות על חוקים חברתיים. על כל הצעת חוק חברתית התייצבו להצביע בממוצע רק 12 ח"כים. לצד הנתון המאכזב הזה ניתן להתנחם ב-3 חברי כנסת שזכו להיכנס למדד הח"כים האמיצים, על כך שגילו עמוד שידרה והצביעו באופן חברתי בניגוד למשמעת הקואליציונית והם: נינו אבסדזה, שלמה מולה ואכרם חסון שלושתם ממפלגת קדימה. יצויין עם זאת כי אבסדזה ומולה הביעו התנגדות לכניסת קדימה לממשלה ולקואליציה והודיעו שחרף היותה במושב הקיץ של קדימה בקואליציה הכריזו הללו שיצביעו לפי "צו מצפונם".

בפילוח מפלגתי הח"כים המצטיינים בכל מפלגה הם: שלמה מולה, יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן )ליכוד), ליה שמטוב (ישראל ביתנו), אברהם מיכאלי (ש"ס), איתן כבל (עבודה), שכיב שנאן (עצמאות), מנחם מוזס (יהדות התורה), אורי אורבך (הבית היהודי), אילן גילאון (מרצ), דב חנין (חד"ש), אריה אלדד (האיחוד הלאומי), חנין זועבי (בל"ד) ואיברהים צרצור (רע"מ-תע"ל).

בועז רקוץ', מנכ"ל המשמר החברתי מציין כי "פעם אחר פעם אנחנו מבחינים בהצעות חוק נהדרות שהציבור ממש צמא להן אך הן נופלות כבר בשלבים הראשוניים ביותר ע"י הממשלה בוועדת השרים לחקיקה". לאנשי המשמר החברתי ביקורת קשה על התנהלותה של אותה וועדת שרים בשל הסתרת תוכן הדיונים שם. ועדת השרים לחקיקה אינה נוהגת לפרסם פרוטוקולים, "לא ניתן לדעת מי הציג את הנושא בפני הנוכחים, מי שאל שאלות, ואפילו לא מי הצביע בעד ומי הצביע נגד".

ליה נירגד, ממייסדי המשמר החברתי בכנסת אמרה: "יש להדגיש שיש חברי כנסת שעושים עבודה מצוינת ולנו יש אינטרס כאזרחים לחזק את הכנסת מול הממשלה. כשאנחנו אומרים 'הון שלטון עולם תחתון' הכוונה היא שלממשלה יש כוח חזק מדי וצריך לחזק את הכנסת מול הממשלה. הכנסת זה בית הנבחרים שלנו, לא שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית