הממשלה תאשר ביום שני העלאת נטל המס ב-2012 ב-3 מיליארד שקל

(עדכון)ב-2013 יועלו המסים ב-6 מיליארד שקל ■ נתניהו יביא לאישור הממשלה קיצוץ רוחבי של 5% - מלבד בביטחון, בחינוך וברווחה ■ רשות המסים פועלת לשינויי חקיקה כדי לגבות 2 מיליארד שקל ב-2013 מההון השחור ■ רה"מ: השקענו בעצירת המסתננים ובכבאות - אי אפשר להוציא גם על שאר הדברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשלה צפויה לאשר ביום שני הקרוב את הצעת רה"מ, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, להעלאת נטל המסים ב-2012 ב-3 מיליארד שקל, ולהעלאת נטל המסים ב-2013 ב-6 מיליארד שקל. בנוסף שוקדים ברשות המסים, באוצר ובמשרד המשפטים, על החמרת חקיקת המסים, במטרה להגדיל את הכנסות המדינה מההון השחור ב-2013 ב-2 מיליארד שקל.

בנימין נתניהוצילום: מיכל פתאל

במשרד רה"מ ובאוצר מדגישים כי הצעדים שהממשלה תאשר ביום שני נועדו בראש ובראשונה לפתור את בעיית הגרעון בתקציב 2012, אולם בפעל הם בבחינת צעד ראשון ולא מספיק לפתרון בעיית הגרעון בתקציב 2013. משמעות הדבר כי בעוד מספר שבועות יפרסמו לשכת רה"מ ומשרד האוצר צעדים נוספים הן בצד ההוצאות (קיצוצים) והן בצד ההכנסות (מסים חדשים) לפתרון הבעיות הקשות של תקציב השנה הבאה. לאחר ישיבת הממשלה ביום שני, יהיה צורך בקיצוץ של 13 מיליארד שקל בצד ההוצאות בתקציב 2013, ולהעלות מסים בהיקף 6-4 מיליארד שקל בתקציב 2013.

הצעדים עליהם אמורה הממשלה להחליט ביום שני ימנעו, לדעת כלכלניה, את גלישת המשק לגרעון של מעל 3.4% תוצר השנה. 3.4% תוצר הוא יעד הגרעון של הממשלה לשנה זו. יעד הגרעון של הממשלה ל-2013 הוא 3% תוצר, וצעדי הממשלה ביום שני הקרוב ובעוד מספר שבועות נועדו למנוע חריגה מיעד זה.

תקציב המדינה ל-2012 יקוצץ ביום שני בצד ההוצאות, כפי שדה מרקר פרסם אתמול, ב-400 מיליון שקל, באמצעות קיצוץ פלאט (שווה) של 5% בתקציבי כול משרדי הממשלה, לא כולל משרדי הביטחון (בהתאם להמלצות ועדת ברודט), חינוך ורווחה. מאחר והקיצוץ הוא בבסיס התקציבים של המשרדים השונים, משמעות הדבר קיצוץ של 1.1 מיליארד שקל בתקציב ההוצאות של המשרדים ב-2013.

הממשלה תאשר ביום שני העלאת נטל המסים ב-3 מיליארד שקל, ולא במיליארד שקל כפי שפורסם עד כה, בתקציב המדינה ל-2012, ע"י העלאת המע"מ ב-1.0%, מ-16.0% ל-17.0%, וע"י העלאת המס על סיגריות, אלכוהול ודלק סילוני. העלאת המע"מ תכניס לקופת המדינה מעל ל-1.8 מיליארד שקל, והעלאת נטל המס על הסיגריות, אלכוהול ודלק אמורה להכניס לקופת המדינה עוד 1.2 מיליארד שקל.

טרם ירדה מהפרק הטלת מס יסף של 2% על בעלי ההכנסות הגבוהות של מעל למיליון שקל ברוטו לשנה, 80,000 שקל לחודש, החל ב-1.1.2013, חרף התנגדות רה"מ ושר האוצר. במונחים שנתיים מדובר בתוספת הכנסה של 800 מיליון שקל לקופת המדינה. הטלת מס יסף, שהוא מס ישיר, החל ב-1.1.2013, תחייב שינוי חקיקה עוד במהלך 2012.

העלאת המסים שתאושר ביום שני תחול כמובן גם על 2013. מאחר והצפי הוא כי העלאת המסים ב-2012, שתחול על החודשים אוגוסט-דצמבר, תהיה כ-3 מיליארד שקל, משמעות הדבר כי מדובר בתוספת מסים של מעל ל-6 מיליארד שקל ב-2013. שר האוצר, יובל שטייניץ לוחץ, חרף הסתייגויות רה"מ והפקידות הבכירה באוצר, להוסיף לחוק ההסדרים ל-2013, את נושא הרווחים הכלואים, האמור להגדיל, לדעתו, את הכנסות המדינה באופן חד פעמי ב-3-1 מיליארד שקל. מומחי מס סבורים כי ההכנסה תהיה נמוכה ביותר. שר האוצר סבור כי ההכנסות מהרווחים הכלואים יקטינו את הצורך להגדיל את נטל המס ב-2013 על האזרחים מ-6-4 מיליארד שקל ב-2013 בכ-2 מיליארד שקל.

שטייניץ: נראה לעולם שנעמוד ביעד הגירעון"

(עדכון) "ביום שני נוביל בממשלה צעדים ריאליים כדי להראות לכל העולם שאנו נעמוד ביעד הגירעון. האחריות הכלכלית והתקציבית של הממשלה והכנסת היא קן המגן היחידי והעיקרי על אזרחי ישראל וכלכלת ישראל. כתוצאה מאישור הצעדים, לא נראה אבטלת המונים כמו בספרד ויוון" - כך אמר היום שר האוצר, יובל שטייניץ, במליאת הכנסת שאושר בקריאה השנייה והשלישית חוק להעלאת הגירעון בשנת 2013 ל-3% מהתוצר.

מוקדם יותר, נערכה ישיבה מיוחדת בלשכת ראש הממשלה בעניין הקיצוצים בתקציב והעלאות המסים ב-2012. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמור להכריע לגבי הדרך שבה יועלו המסים - העלאת המע"מ ב-1% או העלאת מסים נקודתית על אלכוהול, סיגריות ודלק מטוסים. במשרד האוצר תומכים במהלך של העלאת המע"מ.

במהלך הדיון אמר רה"מ כי "ניהול הכלכלה הלאומית הוא כמו ניהול משק בית. אתה חייב לאזן בין צד ההוצאות לצד ההכנסות. אתה לא יכול להוציא על הכל. אתה חייב לבחור. בחרנו להשקיע בשנה האחרונה בעצירת המסתננים והצלחנו במידה רבה לעצור את הגל ששטף את המדינה. החלטנו להשקיע בכבאות, כולל כבאות אווירית. אנחנו מטפלים גם באתגרים ביטחוניים, לאור המציאות המשתנה. כל זה עולה כסף. אנחנו לא יכולים להוציא גם על זה וגם על כל שאר הדברים".

נתניהו אמר כי ההחלטות שיתקבלו בישיבת הממשלה ביום שני לא יפגעו בתקציב החינוך והרווחה. "קודם כול נאזן את התקציב ולא נחרוג ממנו. הדבר השני הוא לשמור על המסגרת הכוללת של ההכנסות, כי בדרך הזאת אנחנו שומרים שהמשק הישראלי לא ייפגע מהמשבר העולמי. אנחנו ננקוט רק במדיניות אחראית כדי שלא יהיו מאות אלפי מובטלים".

עוד אמר שטייניץ כי הצעדים שיובאו ביום שני לממשלה יגדילו את הכנסות המדינה במיליארדי שקלים - כשחלק מהצעדים מיידים וחלק יבוצעו ב-2013. "נביא חבילה בסיסית שמשדרת לכל העולם - לחברות הדירוג, למשקיעים, לזירה הבינ"ל, שאנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. אנחנו העלנו את יעד הגרעון מ-1.5% ל-3.0% ואנחנו ננקוט בכל הצעדים כדי לעמוד ביעד הגרעון הזה".

בישיבה השתתפו מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, יועצו הכלכלי של נתניהו, פרופ' יוג'ין קנדל, וכן כל בכירי האוצר, בהם השר יובל שטייניץ, המנכ"ל דורון כהן, ראש אגף התקציבים גל הרשקוביץ והחשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר