משרד מבקר המדינה מסרב לחשוף דו"ח על מ"מ המנכ"ל

התנועה לחופש המידע לא מצליחה כמה שבועות אפילו לשלם על בקשת מידע ■ משרד המבקר: "התנהלות התנועה מעלה חשש באשר למניעיה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עד כמה צריך להתאמץ כדי להשיג מידע במסגרת חוק חופש המידע ממשרד מבקר המדינה, הגוף שאמור להיות סמל השקיפות והמינהל התקין? מהניסיון האחרון של התנועה לחופש המידע, עולה כי מדובר במשימה קשה ביותר, גם בהשוואה לעשרות גופים אחרים מולם עובדת התנועה באופן שגרתי.

"בחודשיים האחרונים עסוקה התנועה לחופש המידע בהגשת בקשה לממונה על חופש המידע במשרד המבקר, אך נתקלת בחוסר שיתוף פעולה וסירוב למסור פרטים על אופן תשלום האגרה שדרושה לצורך תחילת בירור בקשת מידע", אומרת מנכ"לית התנועה, עו"ד אלונה וינוגרד.

יוסף שפירא

מדובר בבקשת מידע שהגישה התנועה כבר בחודש מאי השנה לבקשת TheMarker , לקבלת דו"ח ביקורת של מבקר פנים חיצוני שנערך במשרד מבקר המדינה לגבי עבודות פרטיות שביצע מ"מ מנכ"ל משרד המבקר ללא אישור. משרד המבקר סירב לבקשת TheMarker לקבל את הדו"ח עצמו, ובעקבות כך פנינו לתנועה לחופש המידע לצורך הגשת בקשה על פי חוק. מבקר המדינה, יש להבהיר, נכלל תחת חוק חופש המידע.

לדברי וינוגרד, אנשי התנועה טורטרו על ידי אנשי מבקר המדינה שלא השיבו לפניות טלפוניות ופניות בדואר אלקטרוני, וכשכבר השיבו - לא הצליחו לספק תשובה לשאלה הפשוטה: כיצד משלמים את אגרת חופש המידע. בנוסף, היא אומרת, אתר האינטרנט של המשרד אינו מפרט כנדרש כיצד משלמים את האגרה ולאן פונים כדי לשלם אותה. כתוצאה מכך, היא אומרת, "נותרנו במצב בו אנו לא יכולים לשלם את אגרת חופש המידע ולכן לא יכולים להגיש את הבקשה".

לאחר יותר מחודש של ניסיונות פנתה התנועה בתלונה נגד משרד מבקר המדינה ליחידת חופש המידע במשרד המשפטים. בעקבות התלונה, העביר המשרד את מספר החשבון בו יש להפקיד את הכסף, אבל בלי מספר הבנק והסניף, כך ששוב נמנעה מהתנועה היכולת להגיש את הבקשה.

בתנועה לחופש המידע נדהמים מהיחס לו הם זוכים במשרד מבקר המדינה: "משרד המבקר צריך להבין שהוא לא מורם מעם וחוק חופש המידע חל עליו כמו כל גוף ציבורי אחר" אומרת וינוגרד. "לא יעלה על הדעת שבמשך שבועות ארוכים אנחנו לא מצליחים להגיש בקשה לחופש מידע למשרד המבקר. דווקא מגוף ביקורת היינו מצפים שיבין את חשיבות השקיפות ויכולת הציבור לפקח על הנעשה במשרד".

ומה אומרים במשרד מבקר המדינה? שם תוקפים את התנועה בחזרה: במכתב התשובה ששיגר הממונה על חופש המידע במשרד, יצחק סעד, למשרד המשפטים, הוא כותב כי "פתוחה בפניהם (בפני התנועה) הדרך לשלם אגרה בהתאם לכל הדרכים הקבועות בחוק...". לדבריו, "התנהלותה של התנועה לחופש המידע בעניין זה ואופן ההצגה של העובדות על ידה חמורה ומעלה חששות באשר למניעיה... זאת מן הטעם שהתנועה לא הגישה את הבקשה למידע עצמה אלא רק פניה באשר לדרך תשלום האגרה. התנועה יכלה לצרף המחאה, כפי שעשתה ב- 2009. "דרך התנהלותה המתוארת של התנועה לחופש המידע בעניין זה אינה עולה בקנה אחד עם תנועה שחרתה על דגלה ערכי שקיפות, פתיחות וקידום הדמוקרטיה".

וינוגרד מסבירה כי "הדרישה לשלוח צ'ק ביחד עם הבקשה לא הוצגה בפני נציג התנועה שניסה להגיש את הבקשה, מה עוד שהיא כלל אינה לגיטימית ומקובלת. הליך הגשת בקשה ותשלום האגרה אמור להיות פשוט וברור. אנו קוראים למשרד לעשות בדק בית בכל הקשור לחופש המידע, פרסום מידע אודות דרך הגשת מידע באינטרנט ופרסום דו"ח חופש המידע של המשרד, כפי שעושים שאר הגופים".

אלונה וינוגרדצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית