הנשיא הבא של סין: הפה מטיף נגד שחיתות, היד גורפת ממון

שי ג'ינפינג, שייהפך באוקטובר הקרוב למנהיג המעצמה האסיאתית, בנה לעצמו שם של מנהיג אשר לוחם בשחיתות. במקביל, הוא הקים עם משפחתו אימפריה עסקית בשווי של מאות מיליוני דולרים הפועלת בתחומים רבים

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלומברג

>> ב-2004 הזהיר שי ג'ינפינג, הנשיא המיועד של סין, פקידי מדינה בשיחת ועידה שעסקה במאבק בשחיתות: "רסנו את בנות הזוג שלכם, את ילדיכם, את קרוביכם, את חבריכם ואת אנשי הצוות שעובדים תחתיכם, והישבעו לא לעשות שימוש בכוח שלכם למטרות רווח אישי".

בשנים שחלפו, טיפס שי במעלה המפלגה הקומוניסטית, ומשפחתו הרחיבה את עסקיה, הכוללים השקעות בחברות מחצבים, נדל"ן וסלולר - על פי מסמכים שנחשפו לציבור.

שווי הנכסים של המשפחה נאמדו ב-376 מיליון דולר, מתוכם 18% בחברת מחצבים ששווי נכסיה 1.73 מיליארד דולר, והשקעה של 20.2 מיליון דולר בחברת טכנולוגיה. ואולם אין כל עקבות שמובילים מהחברות האלה לשי בן ה-59, או לאשתו, פנג ליואן, בת ה-49, זמרת ידועה של הצבא הסיני, וגם לא לבתם. גם אין כל סימן להתערבות של שי לטובת קידום האינטרסים העסקיים של קרוביו, או כל מעשה שלילי אחר שנקשר בשמו.

בעוד ההשקעות השונות טושטשו מעיני הציבור באמצעות חברות אחזקה רבות, הגבלות ממשלתיות על גישה למסמכים וצנזורה באינטרנט - הן מתועדות באלפי דפים של דיווחים רגולטוריים.

העקבות מובילים גם לווילה בהונג קונג, המשקיפה על ים סין הדרומי, ששוויה כ-31.5 מיליון דולר. פעמון הכניסה משתלשל מהחוטים שלו, ושכנים אומרים כי הבית נטוש כבר שנים. המשפחה מחזיקה לפחות בעוד שישה נכסים אחרים בהונג קונג, בשווי כולל של 24.1 מיליון דולר.

"דחייה מהתמסחרות החברה הסינית"

שי התקדם במעלה הדרגות של המפלגה הקומוניסטית במשך שלושת העשורים האחרונים, מילא שורת תפקידי הנהגה בכמה מחוזות והצטרף לפוליטביורו - מועצת הנהגת המפלגה - ב-2007. במהלך דרכו הפוליטית הוא בנה לעצמו שם של תומך בשלטון נקי משחיתות.

הוא הוביל קמפיין נגד שחיתות במחוז ג'ג'יאנג העשיר, שבמהלכו פירסם את אותה אזהרה לפקידי המדינה ב-2004 - לפי דיווח של העיתון הסיני "פיפלז דיילי". בשלב מסוים התבקש לכהן כראש המפלגה בשנחאי, בשל שערוריית שחיתות של יותר מחצי מיליארד דולר בעירייה.

איש קשר של שי, העובד בשגרירות ארה"ב בסין, מציין כי שי לא היה פגום בהתנהלותו או מונע על ידי כסף. לדבריו, שי חש "דחייה מההתמסחרות של החברה הסינית, מהעשירים החדשים הנובורישים, מהשחיתות הפוליטית, ומאובדן הערכים, ההגינות והכבוד העצמי", כפי שצוטט המכר במסמכים שפירסמה ויקיליקס ברשת. דובר מטעם הממשל האמריקאי סירב להגיב למסמך.

שי ואחיו הם ילדיו של שי ז'ונגצ'ואן, לוחם מהפכן שסייע למאו טסה טונג להגיע את השלטון בסין ב-1949, עם התחייבות לסיים מאות שנים של אי שוויון וניצול לרעה של כוח למטרות רווח אישי. זה הופך אותם לנסיכים פוליטיים - נצר של פקידים בכירים ואנשי מפלגה שהייחוס שלהם עוזר להם להשיג השפעה בפוליטיקה ובעסקים.

מרבית הנכסים של משפחת שי שאותרו במסגרת התחקיר, נמצאים בבעלות אחותו הגדולה של ג'ינפינג בת ה-63, בעלה דנג ג'יאגוי בן ה-61, ובתם ז'אנג ינאן בת ה-33 - לפי תיעוד רשמי שאסף בלומברג.

יאו ז'יאנפו, חוקר בדימוס שקרא בשעתו לשקיפות רבה יותר של נכסי המנהיגים הפוליטיים, אמר שלא יהיה זה נכון לקשור את שי לעסקי המשפחה שלו. "אם חברים אחרים במשפחה מנהלים עסקים עצמאיים, אני חושב שזה לא הוגן לתאר את המשפחה בתור השבט של ג'ינפינג", אמר בראיון טלפוני.

האב טוהר על ידי מאו

הייחוס של האחים של שי לא היה תמיד יתרון. האב, ז'ונגצ'ואן, טוהר על ידי מאו ב-1962. כמו נסיכים פוליטיים רבים אחרים, הילדים הוגלו לאזורים כפריים במהלך מהפכת התרבות שהתרחשה במדינה מ-1966, עד מותו של מאו ב-1976. לאחר מותו שוקמה תדמית המשפחה, ואחותו של ג'ינפינג בנתה קריירה בצבא ולאחר מכן במשטרה. היא התפטרה ב-1990 כדי לטפל באביה.

שנה לאחר מכן היא רכשה דירה בהונג קונג, אז עדיין מושבה בריטית, תמורת 387 אלף דולר - פי 900 מהמשכורת השנתית הממוצעת של עובד סיני דאז. הנכס עדיין נמצא בבעלותה. עד 1997 ביצעו ג'ינפינג ודנג השקעה של 2.4 מיליון דולר בחברה שנהפכה מאוחר יותר לחברת אחזקות בשם שנזן יואנוואי אינדסטריז. נכסי החברה אינם מפורסמים. עם זאת, אחת מהחברות בנות שלה מחזיקה בנכסים בשווי 291 מיליון דולר נכון לסוף 2010. 99% מהחברה מוחזקים בידי הזוג שי.

אחיו הצעיר של ג'ינפינג, יואנפינג, הוא המייסד של חברת ייעוץ בענף האנרגיה בשם אינטרנשיונל אנרג'י קונסרביישן, אם כי הוא לא משמש בתפקיד פעיל בארגון, לדברי אחד העובדים שסירב להזדהות. להבדיל, לאחת האחייניות של ג'ינפינג יש מעמד גבוה יותר. היו נג ובעלה התחככו ב-2011 בכנס על תיירות בת-קיימא עם המיליארדר ריצ'רד ברנסון והשחקנית דריל האנה.

בציבור הסיני גוברת התרעומת ביחס למשפחות החזקות במדינה, שנוטלות חלק גדל של הצמיחה הכלכלית לעצמן. פערי ההכנסות בערי סין התרחבו יותר מבכל מדינה באסיה ב-20 השנים האחרונות - לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

"זה מכעיס את הסיני הממוצע כשהוא שומע על עסקות פרטיות בהיקף של מאות מיליונים, או אפילו מיליארדים, שנעשות הודות להשפעה פוליטית ועסקית", אמר בארי נאוטון, פרופ' לכלכלה סינית באוניברסיטת קליפורניה.

בחינת העושר של פקידי המדינה בסין מתעצמת לקראת חילופי השלטון, המתרחשים אחת לעשור, כששי ודור המנהיגים הצעירים יזכו לקידום. הדחת בו שילאי במארס מראשות המפלגה במחוז העירוני צ'ונגצ'ינג בשל שערוריית שוחד ורצח, הציתה את הזעם הציבורי נגד תופעות השחיתות והפרוטקציה. היא גם עוררה דרישות מצד בלוגרים ובשני מאמרי מערכת בעיתונים פיננסיים סיניים, שבכירים סינים יחשפו את הונם. משפחתו של בו שילאי, לשם המחשה, צברה הון של 136 מיליון דולר בנכסים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט