ועדת פלסנר פורקה: "אם לא יושג הסדר עד 1 באוגוסט - צה"ל יגייס לפי צרכיו"

ראש הממשלה הודיע בצהריים על פירוקה של הוועדה לחלוקת שוויון בנטל השירות הצבאי ■ ארגוני המאבק בחוק טל: "ראש הממשלה פחדן - הוא הבטיח פתרון ועכשיו עושה הכל למסמס אותו" ■ ח"כ גפני: "ראש הממשלה הפקיר את הציבור החרדי"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בצהריים על פירוקה של ועדת פלסנר לחלוקת שוויון בנטל השירות הצבאי. הוועדה פורקה בעקבות פרישתם בסוף השבוע מהוועדה של נציגי ישראל ביתנו, הבית היהודי ועו"ד יעקב וינרוט שייצג את החרדים בעקבות חילוקי דעות בין הצדדים.

יו"ר הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), לחץ להטיל סנקציות אישית על אברכים שלא יתגייסו לצבא, ולא יזכו לפטור מגיוס בעוד שבמפלגות החרדיות התנגדו לכך בחריפות. זאת ועוד, נתניהו הודיע כי הוא תומך בעמדת יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, להחיל את החוק גם על ערבים בשירות אזרחי בעוד שבקדימה התנגדו לכך בחריפות. בקדימה טענו כי פירוק הועדה על ידי נתניהו נעשה בתיאום עם ש"ס.

מאהל מחאה נגד חוק טל

נתניהו שוחח בצהריים עם המשנה לראש הממשלה ויו"ר קדימה, שאול מופז, ואמר לו: "בוא ניקח את המושכות לידיים".

לפני כן, בדיון שקיים בלשכתו בעניין החלופה לחוק טל, אמר נתניהו כי "אני מחוייב לחלוקה שיוויונית יותר בנטל. כבר בינואר 2012 עוד לפני פסיקת בג"ץ (שחייבה את הממשלה לחוקק חוק חדש עד 31 ביולי 2012) הכרזתי שאפעל להגדלת השיוויון בנטל בצורה הדרגתית בקרב הציבור החרדי והציבור הערבי מבלי לשסות ציבור בציבור. זו היתה ונשארה עמדתי".

נתניהו הוסיף כי "הטלנו על ועדת פלסנר הצעה מוסכמת עבור הממשלה והקואליציה בהתאם לפסיקת בג"ץ. לצערי, ועדת פלסנר לא הצליחה להגיע לתוואי המוסכם עקב פרישת חברים בה והיא אינה יכולה לגבש המלצה שתשיג רוב בכנסת. באופן מעשי, הוועדה התפרקה. התפרקות הוועדה אינה מבטלת את האחריות שלנו לטפל בנושא השיוויון בנטל".

נתניהו הודיע כי השבוע יזמין את ראשי מפלגות הקואליציה בניסיון לגבש הצעה שתזכה לרוב בכנסת. "אני מאמין שבמאמץ משותף נוכל להגיע לתוצאה הרצוי, בהמשך לשיחות שקיימתי עם מופז. אם עד 1 באוגוסט 2012 לא ימצא רוב מוסכם , אזי חוק טל יתבטל ויכנס לתוקף חוק שירות בטחון שחל על כלל אזרחי ישראל. אני מעדיף פתרון מוסכם ומדורג אבל אם לא נגיע לזה נגיע עד 1 באוגוסט 2012, צה"ל יגייס לפי צרכיו. ואני מאמין שהוא יעשה זאת תוך כדי התחשבות בציבורים השונים כדי למנוע קרע בעם".

נתניהו הוסיף כי "כיוון שחוק שירות בטחון אינו נותן מענה להצטרפות הציבור הערבי והחרדי לשירות אזרחי נפעל במקביל להסדיר נושא זה".

נתניהו ומופז

"ביבי בחר בצד של החרדים והמשתמטים"

במטה המאבק בחוק טל וציבור המשרתים בישראל תוקפים בחריפות את ראש הממשלה ואת השר שאול מופז. "לצערנו, הציניקנים ניצחו. הם טענו מלכתחילה שלא יקרה כלום, שנתניהו לא מתעניין באמת במשרתים וששאול מופז ימכור את ציבור המשרתים בשביל עור הצבי - ואכן כך קרה. למרות מאמציו הכנים של ח"כ פלסנר, ראש הממשלה ומופז לא נתנו לוועדה שום סיכוי. יתרה מכך ביבי בחר בצד של החרדים והמשתמטים על חשבון המשרתים והעביר בכך מסר ברור שחובת השרות אינו ערך חשוב בעינו. את המסקנות יסיקו המשרתים בעצמם", טענו במטה המאבק.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, כי הוא "קורא לח"כ יוחנן פלסנר ולחברי ועדת השוויון בנטל להגיש את הדו"ח שלהם לציבור עם או בלי הסכמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההנחה של נתניהו שהוא יכול למנות ועדה ציבורית ולפרק אותה רגע לפני הגשת הדו"ח רק משום שמסקנותיה הצפויות אינן נוחות לו היא שיא חדש של זלזול באינטליגנציה של הציבור", אמר אילן.

לדבריו, "הציבור צריך לדעת מהן המסקנות שאליהן הגיעו חברי הועדה לאחר עבודה מפרכת כל כך ולנתניהו כל כך חשוב לטרפד אותן כדי לרצות את שותפיו החרדים". לדברי אילן, "אם אכן יפרק את ועדת פלסנר נתניהו יכריז על ממשלתו כממשלה משתמטת. כל מפלגה שתמשיך להיות חברה בקואליציה הזו תכריז על עצמה כתומכת בהשתמטות ומתנגדת לשיוויון בנטל".

ראשי "מחנה הפראיירים", עידן מילר ובועז נול, תקפו גם את נתניהו: "ראש הממשלה פחדן. הוא הבטיח פתרון ועכשיו עושה הכל למסמס אותו. הוא מפקיר את ביטחון המדינה ושלמות החברה בשביל שלמות הקואליציה. כדאי שיתעשת מהר ויעשה את מה שהבטיח לעם ישראל - שירות לכל בגיל 18עם מכסת פטורים מוגבלת לעילויים".

צילום: ניר כפרי

"ועדת סרק שעסקה ביחסי ציבור ותעמולה"

יו"ר ש"ס השר אלי ישי אמר בתגובה כי "צר לנו שבמקום להגיע לעמק השווה, בחר ראש הממשלה בהצבת אולטימטום שיוביל לקרע בעם. התפרקותה לרסיסים של ועדת פלסנר הינה הוכחה נוספת לכך שהקמתה של הוועדה במתכונתה הנוכחית היתה משגה. ועדה שהפתרון היחידי שניסתה לספק הוא נתינת אתנן פוליטי, ועדה שלא השכילה להבין את משמעות ומורכבות הנושא שעליה היא קמה, וסימנה את מטרותיה עוד טרם סיום הדיונים. חשיבתו של נושא זה מחייבת הקמתה של ועדה רצינית ועניינית שתקיים את דיוניה בלא פניות".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), טעו כי "ראש הממשלה שגה כשהקים את הוועדה שמניעיה ומסקנותיה היו ידועות מראש, תפקידו של ראש ממשלה לשלוט ולא לתת לפוליטיקאים ולאנרכיה להשתלט. במקום לתת לוועדה עלומה ואינטרסנטית את האחריות על סוגיה מורכבת זו, הממשלה היא זו שהייתה צריכה לקיים את הדיונים על כך. ראש הממשלה הפקיר את הציבור החרדי שהיה שותף לו במשך שנים, בגלל פופוליזם זול של מפלגות שפועלות ממניעים פוליטיים צרים. אין תלמיד ישיבה אחד שתורתו אומנותו שיתגייס כתוצאה מההחלטה הזאת. ראש הממשלה נתניהו צריך לגלות אחריות ומנהיגות ולא להפקיר את הציבור לכאוס ואנרכיה".

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', טענה כי כי המהומה והסכסוכים סביב ועדת פלסנר קובעים שיא חדש של נלעגות וחוסר תכלית. "ראש הממשלה מאבד שליטה בשותפות הקואליציוניות, אולם הוא יכול להיות רגוע - גם אם קדימה תושפל לשפל המדרגה\ היא לא תוותר על השותפות הקואליציונית שמאפשרת לה הישרדות בלבד. מלכתחילה, היה ברור כי מדובר בוועדת סרק אשר נועדה להציל את כבודם של השותפים הקואליציוניים ולעסוק בעיקר ביחסי ציבור ובתעמולה ואין בכוחה לייצר החלטה אחראית ורצינית לחלוקה הוגנת ונכונה של הנטל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"