אוריאל לין: הבעיה היא הטבות המס העצומות לחברות בינ"ל

עו"ד גולדמן ועטיה: המהלך יוצר חוסר ודאות וחוסר יציבות לגבי תמריצים למשקיעים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"הביקורת על ההסדר שמציע שר האוצר באשר למשיכת רווחים כלואים של חברות בינלאומיות מחטיאה את המטרה. הבעיה אינה בהסדר על רווחי העבר אלא בהטבות המס המופלגות וחסרות התקדים הניתנות לחברות תעשייתיות בינלאומיות, כפי שנקבע בתיקון לחוק עידוד השקעות הון החל מה-1.1.2011". כך סבור עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

לדעת לין, שהיה בעבר הממונה על הכנסות המדינה באוצר, הוראות החוק, בנושא הרווחים הכלואים, השייכות לעבר היו שגויות ובלתי מציאותיות. "ניתנה הפחתה מסיבית בפועל בשיעורי מס החברות עם התניה לפיה רווחי החברה יושקעו בעתיד במשק הישראלי. התניה כזו אינה מציאותית וזה מה שיצר את הבעיה".

אוריאל לין

לדבריו, "ההסדר המוצע היום, שיישומו בפועל יעשיר את קופת האוצר, אינו פסול. השאלה נוגעת רק לסדרי הגודל: "הבעיה החמורה טמונה ברווחי העתיד. על פי חוק עידוד השקעות הון, שנחקק בסוף 2010, החברות הבינ"ל התעשייתיות המייצאות 25% מתוצרתן תיהנינה משיעור מס חברות של 6% אם אותן חברות ממוקמות בפריפריה, (אין לכך תקדים בעולם כולו. אפילו באלבניה וקפריסין, בהן מס החברות הוא הנמוך ביותר ועומד על 10%), ומס חברות של 12% אם הן במרכז הארץ. ובנוסף, על פי החוק, בעלי אותן חברות ישלמו מס בשיעור של 15% על משיכת רווחים. לעומת זאת, כלל המגזר העסקי ישלם מס חברות גבוה יותר של 25% ועל משיכת רווחים ישלמו מס של 30%. החברות הבינלאומיות המייצאות תוכלנה להעביר מפעלים לחו"ל, לסגור קווי ייצור, לפטר עובדים, להימנע מהשקעות בעתיד והן עדיין תיהנינה משיעורי ההפחתה המופלגים. כך מייצרים את אחת מהאפליות החמורות במשק".

עורכי הדין אורי גולדמן וויקטור עטיה, ממשרד גולדמן ושות', סבורים כי, "אכן מדובר במהלך שעשוי להעשיר את קופת המדינה המרוששת, אך יחד עם זאת, בצעד זה, המדינה למעשה יוצרת חוסר ודאות וחוסר יציבות לגבי התמריצים אותם היא מציעה לציבור המשקיעים, שכן הטבה זו ניתנה בעבר לצמיתות וכול המשקיעים ביצעו השקעותיהם על פי אותם תמריצים ככאלה שניתנו לצמיתות, כך שהשינוי למעשה הוא אות אזהרה למשקיעים כי במדינת ישראל יכול להיווצר מצב בו המדינה תמשוך אליה חזרה תמריצים שניתנו מכבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב