לחם, עבודה, מהפכה

לימודים אקדמיים אינם ערובה להתמודדות עם אבטלה במזרח התיכון - האמת המרה היא שהרחוב ממתין לרובם

צבי בראל
צבי בראל
צבי בראל
צבי בראל

>> מיליוני צעירים במדינות ערב מתכנסים בימים אלה בכיתותיהם כדי להתמודד עם שאלוני בחינות הבגרות. לאורך שדרות קורניש שעל גדול הנילוס, במשעולי ההרים שמקיפים את העיר ארביד בירדן, במולים המפוארים של ריאד ודובאי - אפשר למצוא את הצעירים אוחזים את מחברות סיכומי השיעורים, את ספרי הלימוד או את האייפדים ומשננים את חומר הלימוד. הבחינות הקשות יכריעו את עתידם ויקבעו מי לאקדמיה, מי למכונים המקצועיים ומי ינשור אל הרחוב.

האמת המרה היא שהרחוב ממתין לרובם; למי שנושא בכיסו תעודת בגרות, למי שתלה על קיר הסלון את תעודת התואר הראשון ואפילו לבעלי תארים מתקדמים יותר. "לימודים אקדמיים אינם ערובה להתמודדות עם אבטלה במזרח התיכון. האבטלה בקרב בעלי החינוך האקדמי עולה על 15% בירדן, במצרים ובתוניסיה", פירט מסעוד אחמד, מנהל מחלקת המזרח התיכון בקרן המטבע הבינלאומית, בכינוס שהתקיים החודש תחת הכותרת "אתגר ה-100 מיליון - תחזיות התעסוקה של צעירים במזרח התיכון ב-2012".

הנתונים צריכים לעורר חרדה. הצפי הוא שהמזרח התיכון יזדקק לכ-100 מיליון מקומות עבודה ב-2020, והמציאות המאיימת היא שמדינות ערב לא יוכלו לייצר את מקומות העבודה האלה. כנראה אפילו לא את מחציתן. בירדן, למשל, קיים גירעון שנתי של 20 אלף מקומות עבודה, מצרים חייבת לייצר כמיליון מקומות עבודה בשנה עבור כוח העבודה החדש שמגיע לשוק, וזאת מבלי להביא בחשבון את המובטלים שכבר מסתובבים ברחוב.

תהלוכת הקופטים בקהיר

בתוניסיה עלה שיעור האבטלה מאז המהפכה ב-7%, וככלל, כוח העבודה במזרח התיכון מתרחב ב-2.7% בשנה, יותר מכל איזור אחר בעולם פרט לאפריקה. לפיכך, עיקר הבעיה היא בקרב צעירים (בני 15-24) שמחזיקים בשיא של כ-30%-35% מכלל המובטלים.

מדינות עשירות כמו סעודיה, שמשלמת "דמי עידוד" של 135 דולר למשרדי השמה פרטיים עבור כל מקום עבודה שהם מוצאים לצעיר סעודי, יכולות לסמוך על מלאי הכסף שמצוי ברשותן כדי לרכוש שקט מן המובטלים. ואולם גם מדינות אלה עדיין משלמות לעובדי המדינה שכר הגבוה בעשרות אחוזים מזה שמשלמות חברות פרטיות (לעומת המצב בעולם המערבי, שבו משכורות ממשלתיות נמוכות ב-20%-30% מאלה שמשלם השוק הפרטי). בכך הן יוצרות תור של ממתינים למשרות ממשלתיות, בעוד שחברות פרטיות מייבאות עוד ועוד עובדים זרים.

גם מובטלי מצרים, במיוחד בעלי תארים אקדמיים שבהם, ממתינים למשרות ממשלתיות שמבטיחות פנסיה ושכר קבוע. אבל לעומת סעודיה, ממשלת מצרים, שכבר מעסיקה כ-35% מכוח העבודה, אינה יכולה לייצר עוד משרות ממשלתיות. קופתה מרוקנת. לפי נתוני קרן המטבע, כ-9.8% מהתמ"ג במזרח התיכון משולמים למשכורות, לעומת כמחצית מכך במדינות המפותחות.

בירדן, השלטון מכריז חדשות לבקרים - הפעם האחרונה היתה בשבוע שעבר - על "תוכנית אסטרטגית" למיגור האבטלה. המלך עבדאללה מפטר ראשי ממשלה בקצב גובר והולך, על רקע אוזלת ידן של הממשלות ביישום רפורמות כלכליות. עם זאת, התוצאה נותרת בעינה: האבטלה בירדן נסקה לכ-12.5% באופן רשמי, והנתון הלא-רשמי כנראה כפול מכך.

בה בעת, מפעלים פרטיים לא יודעים מה לעשות עם מאות אלפי הבוגרים של מדעי הרוח, שנקלעים לתקופות אבטלה ארוכות ויוצרים תרבות של אבטלה. תוכניות הלימודים, בכל הרמות, שאינן מותאמות לצורכי השוק, וחוקי העבודה קשוחים יחסית למדינות אחרות, מקימים עוד חומות בלתי עבירות בפני מבקשי העבודה.

הפתרונות ידועים: צמצום הסקטור הממשלתי, עידוד הסקטור הפרטי, התאמת תוכניות לימודים, הכשרה מקצועית אינטנסיבית - הכל כתוב בספרים. מה שלא כתוב היא הדילמה הפוליטית האכזרית: לאן ילכו מפוטרי המגזר הממשלתי? מנין יבואו המשקיעים שיקלטו אותם?

באין תשובות לשאלות הללו, נראה כי המהפכות שהתחוללו עד כה הן רק גל הצונמי הראשון. נזכיר כי המהפכה בתוניסיה פרצה כשבוגר אוניברסיטה הצית עצמו לאחר ששוטרים התנכלו לדוכנו והרסו את מקור פרנסתו.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"