התקציב הסודי |

לאן באמת זורמים מאות מיליוני שקלים מתקציב המדינה?

חשבתם שאתם יודעים לאן הולכים כספי המסים? פרויקט חדש חושף לראשונה את החלטות ועדת הכספים, שמאשרת מדי שנה העברה של מאות מיליוני שקלים בין סעיפי תקציב שונים - עד כה ללא כל פיקוח ציבורי; "מדובר במידע ששייך לאזרחים ושחייב להיות נגיש לכולנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> באוקטובר 2010 עבר בכנסת חוק תקציב דו-שנתי, שבו התחייבה הממשלה להוציא 348 מיליארד שקל בשנת הכספים 2011 ו-365 מיליארד שקל בשנת הכספים 2012. ואולם, לאן בדיוק הלכו הכספים ואיזה שימוש נעשה בהם?

לאחר אישור חוק התקציב בכנסת עובר התקציב לוועדת הכספים, וחבריה מתבקשים לאשר את השינויים שהוכנו באגף התקציבים באוצר ושבמסגרתם מועברים מאות מיליוני שקלים בין סעיפי התקציב שונים - ללא פיקוח וללא ידיעת הציבור. לא פעם, אפילו חברי הוועדה אינם רואים את השינויים אלא שעות ספורות לפני הדיונים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לאן הכסף שלנו הולך? העברות תקציביות בוועדת הכספים - לחצו להגדלה

פרויקט חדש של הסדנה לידע ציבורי, עמותה ששמה לה למטרה להפוך את המידע לנגיש לציבור, מנסה לחשוף את ההעברות התקציביות שמבצעת ועדת הכספים. מתנדבים בעמותה צילמו בארכיון הכנסת את כל ההעברות התקציביות שאושרו ב-2011, ובנו ממשק המבוסס על טכנולוגיית מיקור המונים - openmoney.org.il, שמאפשר לציבור להיחשף למסמכים ולהבין לאן הולך הכסף הציבורי.

לדברי יובל אדמון, מנכ"ל העמותה, "ועדת הכספים היא רק דוגמה אחת מני רבות. ממשלת ישראל, שהצטרפה רק לפני חודש וחצי ליוזמה העולמית של ממשל פתוח, צריכה להשתפר בכל הנוגע לשקיפות, להנגשת מידע לציבור ולעידוד האזרחים להשתתף בתהליכי קבלת ההחלטות.

"מפתיע לגלות שאת הבקשות להעברות תקציביות מדפיסים במכונה האחרונה בישראל שעוד מוציאה דפים גדולים שאפשר לתלוש, עם חורים בצדדים. אם רוצים מידע קריטי על תקציב המדינה, חייבים להנגיש אותו. הרי מה יותר טבעי מכך שההעברות התקציביות יהיו נגישות לחברי הכנסת ולציבור הרחב עוד לפני הדיון? האם יש שם משהו שחשוב להסתיר? מדובר בתקציבים של מיליארדים, שאנחנו, משלמי המסים, מממנים, ובמידע ששייך על פי חוק לכל אזרחי ישראל. זה אמור להיות מובן מאליו שהוא יהיה נגיש לכולנו".

לדברי עמית צור, המפתח הראשי של פרויקט "פותחים את ועדת הכספים", "בכנסת ובמשרדי הממשלה יושבים הרבה מאוד אנשים טובים ומלאי כוונות, אבל המערכת עצמה עקומה. אני רואה את תפקידי לעזור להם, כי היכולת שלהם להשפיע מבפנים הרבה פעמים מוגבלת. וכן, אם מיליארדי שקלים משנים ייעוד במשך השנה, אני רוצה לדעת לאן הם הולכים. אני רוצה לדעת איך הממשלה מיישמת את האג'נדה שלה עם הכסף שלי, ואם זה תואם את הבטחותיה ואת הצהרותיה. זהו לב לבו של התכל'ס השלטוני - לאן הכסף נודד".

צור מספר כי הקושי הראשון היה להגיע לכנסת, להיכנס לארכיון ולצלם את החומר. הוקצבו לו לשם כך חמש שעות. בזמן הזה צילם את כל ההעברות התקציביות שאושרו באפריל-יולי, כ-700 עמודים מתוך כ-2,400 ל-2011 כולה. "היה ברור שיהיה קשה מאוד לעבור ידנית על כל העמודים ולדלות חומר מעניין, ולכן יצרנו מערכת שבה הציבור יכול להזין את הנתונים בעצמו, וכך לקחת חלק ביצירת מסד הנתונים.

"הבעיה היא שהמסמכים מורכבים מאוד, ואף שאנשים מבינים מיד את חשיבות הנתונים, נדרשת הבנה עמוקה כדי להזין אותם למערכת. לכן היה לנו חשוב שהממשק יהיה ידידותי, כך שבכל שלב המשתמש יידע בדיוק מה קורה סביבו ומה צריך להזין". נקודה חשובה נוספת, לדבריו, היתה חיבור המערכת לפייסבוק, במטרה ליצור צינור הפצה יעיל.

פרויקט "פותחים את ועדת הכספים": יובל אדמון, מנכ"ל הסדנא לידע ציבורי, עומר לוי, עמית צור, המפתח הראשי של הפרויקט, בני דאון, מזכ"ל הסדנא לידע ציבורי ועמית גלצילום: הדר כהן

לדברי אדמון, "אנחנו מקווים שבהמשך משרד האוצר ישתף איתנו פעולה וייתן לנו גישה לבקשות עוד לפני שהן מובאות לאישור ועדת הכספים. אנחנו מקווים לפרסם גם את כל ההעברות שבוצעו בשנים האחרונות, כל המידע המתועד במחשבי האוצר, עד אחרון המסמכים. בהמשך אנחנו מתכוונים להצליב מידע בין הפרויקטים שלנו - כנסת פתוחה והתקציב הפתוח - וכך לאפשר לאזרחי ישראל ולמקבלי ההחלטות לראות את התמונה המלאה - לאן הולך כל שקל בתקציב".

פלטפורמת "הכנסת הפתוחה" של הסדנא לידע ציבורי הוקמה על ידי קבוצת מתנדבים בראשות עופרי רביב ובני דאון לפני כשנתיים. כיום, עובדים על הפרויקט כ-30 מתנדבים - מתכנתים, גרפיקאים ואנשי תוכן, בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה והכנסת. הפרויקט מבוסס כולו על מתנדבים ולא נתמך על ידי אף גוף מפלגתי. המבקרים באתר יכולים להיות שחקנים פעילים בשיח הציבורי המתנהל בכנסת, תוך מעקב ויצירת דיונים על יוזמות חקיקה, יצירת אג'נדות עליהן ניתן לעקוב, והוספת תגובות על הפרוטוקולים של ישיבות הכנסת.

"התקציב הפתוח" הוקם במטרה לאפשר לכל הגורמים המקצועיים לבצע מחקר של תקציב המדינה ותקציבי הרשויות המקומיות בצורה נוחה יותר, ולאפשר להם לשתף מידע, על מנת שהציבור הרחב יקבל תמונה טובה יותר של השימוש בכספי המסים אותם הוא משלם.

איפה הכסף?

בכנס "יוזמת ישראל 2021" שנערך בשבוע שעבר, הציג אדמון את הפרויקט תחת הכותרת "איפה הכסף". לדבריו, "בכוונתנו לחשוף לעיני הציבור את כל המידע על ההתקשרויות של הממשלה עם ספקים, על תמיכות בחברות ובמגזר השלישי, על תקצוב רשויות מקומיות ועל הוצאות שכר. אנחנו מקווים להעניק לציבור כלים לעקוב אחרי פעילות של חברי כנסת - איך הם מצביעים בוועדות, באילו נושאים הם מגישים שאילתות ואילו מחקרים הם מזמינים ממחלקת המידע של הכנסת.

"נציע לוועדות נוספות בכנסת ליצור דיאלוג עם הציבור. אנחנו מעוניינים מאוד להביא לידיעת הציבור את כל המידע על הרשויות המקומיות. עשויה להיות לכך השפעה אדירה על חיי האזרחים ברמה היומיומית. בדמוקרטיה, הציבור חייב להיות אקטיבי, הוא חייב לוודא שנבחריו נוהגים באחריות ועומדים בהבטחות. כשהציבור יידע מה קורה עם הכסף שלו, הוא יוכל להשפיע יותר על המתרחש בבית הנבחרים.

"נתחיל עם המידע של 2011, נקים מסד נתונים שמכיל את כל ההעברות שבוצעו בשנה זו, לצד כלי ויזואליזציה וסרטונים שימחישו כיצד השתנה התקציב לאחר שאושר בממשלה. ברגע שאנשים ייווכחו מה ניתן לעשות עם מידע נגיש, תיווצר האפשרות לפתיחת נתונים משנים קודמות, וחשוב יותר - בשנים הבאות. זה ימנע מוועדת הכספים להתנהל בצורה גרוטסקית כל כך, ואולי ישפר את רמת הדיונים בכנסת".

לפני כשבועיים, ביוזמת המשרד של ח"כ מיקי איתן וכחלק ממערך ממשל זמין, פירסם משרד האוצר את שינויי התקציב שבוצעו ב-2005-2011 בפורמט של טבלאות אקסל - מסד נתונים אשר מכיל חומר גולמי של שינויים תקציביים. זהו המקרה ראשון של הנגשת מידע ציבורי שנמצא בידי אגף תקציבים במשרד האוצר.

לדברי גורם במשרד האוצר, אגף התקציבים ממשיך לשמור את ניהול התקציב בידיו, ולכן נוצרים מצבים אבסורדיים שבהם מילארדי שקלים שוכבים ללא ביצוע. כך למשל, יש סעיף שמוגדר כ"הוצאות שונות", וסעיף שנקרא "הוצאות פיתוח אחרות", שמתוקצב ב-5 מיליארד שקל. סעיפים אלה אינם מקושרים לשום משרד ממשלתי, ומאפשרים לאגף להוציא מיליונים להשלמת חוסרים ולריצוי גורמים פוליטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר