"שימוש בסמארטפון יחסוך לנו ביקור בבית חולים"

דניאל קראפט, מרצה באוניברסיטת הסינגולריות,סיפר לנוכחים בכנס הסינגולריות, שנערך אתמול במכללת תל אביב יפו, על התמורות ברפואת העתיד. כבר היום תחום המובייל משולב בעולם הרפואה ויותר אפליקציות מאפשרות כיום להתמש בסמארטפון ובטבלט ככלי רפואי

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

דניאל קראפט, מרצה באוניברסיטת הסינגולריות, סיפר לנוכחים בכנס על התמורות ברפואת העתיד. "בתי החולים כמעט ולא השתנו בעשרות השנים האחרונות. הרפואה מעדיפה להפריד בין תחומים: רפואת שינים, אורלוגיה ועוד. אך על אף מגמה זו, בעשור האחרון קרו הרבה מאוד שינויים ובעתיד יקרו שינויים נוספים. לפני שבע שנים גילתה האנושות את הגנום האנושי. הפרויקט הזה הוערך ב-300 מיליון דולר. כיום אפשר לזהות רצפי גנום בעלות של 1,000 דולר בהליך שאורך שמונה שעות".

בהמשך דבריו סיפר קראפט כי תחום המובייל משולב בעולם הרפואה, ויותר אפליקציות מאפשרות כיום להשתמש בסמארטפון ובטאבלט ככלי רפואי. "רופאים בארה"ב מקבלים אייפד ויכולים לעשות באמצעותו בדיקות שונות. יש כיום את האמצעים הטכנולוגיים לבדוק באמצעות האייפון רמת גלוקוז בדם, לצלם עם האייפון את האוזן ולבדוק דלקות, לסרוק את העור - ולחסוך ביקור בבית חולים".

קראפט הדגים בפני הקהל שהגיע לכנס כיצד הוא בודק באמצעות מכשיר שמתחבר לסמארטפון שלו א.ק.ג בזמן אמת. "דמיינו לעצמכם שנהג אמבולנס יכול למדוד את מצבו של החולה באמצעות הטלפון. אלה פיתוחים שכבר קיימים כיום", סיפר. לדברי קראפט, יותר ויותר מכשירים בסביבה הביתית שלנו יחוברו לרשת האינטרנט. המשקל הביתי, לדוגמה, יתחבר לרשת, וידווח על המשקל בטוויטר או בפייסבוק. דוגמה נוספת היא שעון שמודד את איכות השינה ומדווח על כך לאחרים.

קראפט סיפר שגוגל מפתחת משקפיים שייתנו לאדם מידע מרשת האינטרנט בזמן אמת. "ייתכן למשל, שנלך למסעדה והמשקפיים ידעו לומר לנו בזמן אמת אם הארוחה שאנחנו אוכלים מזינה או משמינה", אמר. לדבריו, תחום נוסף שמתפתח כיום הוא רפואה מתחדשת (רגרנטיבית): "הרפואה והמדע מתקדמים מאוד בכל הקשור להחלפת תאים, תיקון תאים ואפילו תכנות שלהם". בסיום הרצאתו סיפר קראפט כי החברות קוואלקום ואקספרייס מציעות פרס בשווי 10 מיליון דולר למי שימציא את מכשיר Medical Tricorder שאנו מכירים מהסדרה "מסע בין כוכבים" - מכשיר שמאפשר לרופא לסרוק את החולה ולבצע אבחון של מצבו הבריאותי בתוך שניות.

צילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?