החודשים האחרונים של נפתלי מנדלוביץ': "המתח והלחץ הכריעו אותו"

הוא היה משקיע חובב סיכונים שאסף אג"ח זבל, מורה כריזמטי ואופטימי נצחי ■ אלה כנראה הסיבות לכך שאלפי משקיעים, רבים מהם תלמידיו, נתנו לו לנהל מאות מיליוני שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> בקיץ 2011 כונסה אסיפת בעלי אג"ח של חברת דלק נדל"ן של יצחק תשובה. באסיפה הציגה החברה למחזיקים את תוכניותיה להשגת הנזילות הנדרשת להשבת חובותיה. באותם ימים ההסדר הנוכחי עוד לא עלה על הפרק, לפחות לא מצד החברה. פתאום הרים אחד המחזיקים את ידו ולהפתעת הנוכחים באולם קם ממקומו והציג מצגת משלו על מצב החברה. זה היה נפתלי (מנדי) מנדלוביץ', מייסד ומנכ"ל מכללת מגמות ללימודי שוק ההון, שניהל השקעות של עשרות מיליוני שקלים מכספי תלמידיו באמצעות מועדון ההשקעות יו-טרנד ושם קץ לחייו ביום שלישי האחרון.

מנדלוביץ' נהג להשקיע באג"ח זבל בתקווה שהן יומרו בהסדר למניות שוות יותר. דלק נדל"ן היתה אחת החברות החביבות עליו בשל בעל השליטה. בשיעורים הסביר מנדלוביץ' לתלמידים כי חשוב לבחור בחברות שבהן יודעים מי הוא בעל הבית שיעמוד מאחורי החברה ויזרים לה כסף. "תשובה לא יעז לא לשלם", היה אומר. אלא שבחודשים האחרונים התבהר כי תשובה לא יעמוד במלואו מאחורי החברה ומציע לבעלי האג"ח הסדר המתמחר "תספורת" של כ-50%.

נפתלי מנדלוביץ'צילום: עופר וקנין

בשנים האחרונות, בניגוד לתחזיות שלו, הוא ותלמידיו הפסידו מאות מיליוני שקלים. "ביום שימציאו מכונת זמן שהולכת שנתיים-שלוש אחורה הכל יהיה טוב. זה לא שיעור בהיסטוריה אלא בקבלת החלטות במציאות משתנה", הסביר מנדלוביץ' את החלטות ההשקעה שהביאו אותו ואת תלמידיו להפסדים. האבסורד הוא שמנדלוביץ' מצא את מותו ביום שבו מדד הדאו-ג'ונס נגע ברף 13,000 הנקודות בפעם הראשונה מאז מאי 2008. כך, במובנים מסוימים, מנדלוביץ' הוא מהקורבנות הראשונים של גל הסדרי החוב.

מנהל ההשקעות, שסחף אחריו מעריצים רבים ועם תלמידיו במכללה נמנים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומנכ"ל פסגות לשעבר, רועי ורמוס - ספג גם לא מעט ביקורת על חוסר שקיפות בתיק ההשקעות והפסדים כבדים שגרם למשקיעיו, אף שעל פניו אותם המשקיעים היו מודעים למרכיב הסיכון הגבוה בהשקעות שהציע. נסיבות מותו של מנדלוביץ' עדיין אינן ברורות, אך מקורבים אליו מעריכים כי להפסדים בניירות הערך שהחזיק ובמיוחד לפירוקה הצפוי של חברת הנדל"ן דוראה, שבה החזיק נתחים נרחבים, יש קשר לא מבוטל למותו. גם גורל עשרות מיליוני השקלים של החברים במועדון ההשקעות שלו עדיין לוט בערפל ויתברר רק לאחר השבעה, יחד עם גורל המכללה.

מנדלוביץ', בן 63 במותו, היה נשוי במשך 45 שנה, אב לשני ילדים וסב לנכדים. למנדלוביץ' ותק של 34 שנים בשוק ההון הישראלי, בעיקר כמרצה ומורה כריזמתי ומוערך. לפני כ-20 שנה הקים מנדלוביץ' את המכללה וב-2009 הקים את מועדון ההשקעות יו-טרנד, שבו השקיע את כספי החברים, בעיקר תלמידיו לשעבר, בהשקעות מסוכנות: אג"ח של חברות הנמצאות בהסדרים וחברות סטארט-אפ שאינן נסחרות. המצב בשווקים בשנה האחרונה גרם להפסדים כבדים למשקיעי יו-טרנד.

במסגרת "מועדון משקיעים" נהג לשלוח לתלמידי המכללה מבזקים שבועיים ובהם עצות לגבי השקעה בניירות ערך. את יו-טרנד, שעלות החברות בו היא 2,500 שקל בשנה, כבר ניהל באמצעות פורום מקוון ולעתים באמצעות מיילים אישיים.

יועץ השקעות ללא רישיון

למרות ניסיונו העשיר בשוק ההון, למנדלוביץ' לא היה רישיון לניהול תיקים כמתבקש בחוק. במאי 2004 הוא הורשע במסגרת עסקת טיעון בניהול השקעות וייעוץ השקעות ללא רישיון. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, גלעד נויטל, גזר עליו שלושה חודשי מאסר בפועל לצד שבעה חודשי מאסר על תנאי. בנוסף, נדרש מנדלוביץ' לשלם 40 אלף שקל קנס.

סטודנטים במכללת מגמות

תורת ההשקעה של מנדלוביץ' היתה פשוטה: הוא התמקד ברכישת אג"ח "זבל" - אג"ח בתשואות גבוהות של חברות בקשיים, שנמצאות לפני הליכה להסדר, בעיקר בתחום הנדל"ן. מכיוון שמאחוריו עמדה קבוצת משקיעים, הוא רכש חלקים גדולים יחסית מהסדרה וקיווה כי יצליח באמצעות "קבוצת הרכישה" שלו להגיע להסדר, שעיקרו המרת אג"ח למניות ששוות יותר, ומכירתן מאוחר יותר ברווח גבוה.

מנדלוביץ' פיזר את תיק ההשקעות בתקווה שלפחות הסדר אחד יצליח להניב לו תשואה משמעותית. במשבר של 2008 זה עבד מצוין: האג"ח הומרו למניות, שוקי ההון הפכו מגמה והתחילו לעלות מעלה תוך זמן קצר - ומנדלוביץ' השיג תשואות של מאות אחוזים למשקיעיו.

בתחילת 2010 כתב מנדלוביץ' לתלמידיו: "משבר האשראי חיסל את ההון של חברות הנדל"ן הממונפות והפך את חובן להון מניות פוטנציאלי בהסדר (כמו אפריקה). הון המניות של חברות אלה נהפך לאופציה מחוץ לכסף עד שהחוב ייפרע. בתחילת 2010 נראה כי המשבר עומד להסתיים. רובן המוחלט של חברות הנדל"ן הממונפות שרדו את 2009 וערוכות לפרוע מן הגורן ומן היקב את תשלומי 2010. להערכתי, ברבעון הראשון של 2010 נראה שמחנק האשראי מתחיל להשתחרר. או אז הסיכון באג"חים יירד והם יניבו רווחי הון. במקביל, המניות בחברות הנדל"ן הממונפות ייכנסו לכסף ויכפילו את הונן. זו חגיגה שאסור להחמיץ. אנחנו מדברים על מינוף הון למאזן של פי 10 ומעלה!!!"

אבל התוכניות האופטימיות של מנדלוביץ' לא התממשו כמתוכנן. בקיץ 2011 סיבוב ההסדרים השני נראה אחרת מהסיבוב הקצר שנתיים קודם לכן. מנדלוביץ' לא הצליח להשיג את המטרה, ורבות מהחברות פנו לפירוק.

אחת ההשקעות המרכזיות של החברה, וזו שלדעת רבים מחבריו דחפה אותו להתאבדות, היא ההשקעה בחברת הנדל"ן דוראה שבשליטת בצלאל איגר, שהחזיקה בחברות אורתם וליברטי. בדצמבר 2009 השתלטה יו-טרנד על 28% ממניות דוראה על ידי המרת כ-50 מיליון שקל ערך נקוב של אג"ח החברה שרכש מנדלוביץ' בשוק. הוא עצמו סיפר לתקשורת כי רכש את האג"ח במחירים של 50-60 אגורות כך שמדובר בסכום של 25-30 מיליון שקל.

בחודשים האחרונים ניהלה דוראה משא ומתן קשוח עם המחזיקים, ששיקף "תספורת" של כ-60% מהחוב. אך לבסוף החליט בית המשפט לפרקה, כלומר לממש את נכסיה בעיתוי גרוע מבחינת המחזיקים. השקעה נוספת היתה באולימפיה - חברה שבעל השליטה בה כיהן כמנכ"ל חברות הנדל"ן של קבוצת דלק והסתבכה בקשיים בשל השקעותיה בחברת התשתיות והנדל"ן אורתם סהר ובפרויקטי נדל"ן שונים בגרמניה.

"האם המחזיקים באולימפיה יראו כסף?" שאל אחד המשקיעים בפורום המקוון של מועדון ההשקעות של מנדלוביץ'. הוא השיב: "בחברה בפירוק, מחזיקי האג"ח מקבלים פירורים וגם זה אולי בעוד כמה שנים. ברגע שהכנסתם אג"ח לפירעון מידי במסלול הזה אבדה השליטה ונעלמה השקיפות. הכל נעשה מאחורי הקלעים ומתחת לרדאר של הנושים. עורכי הדין המאכרים והמתווכים ואכולי הנבלות חוגגים על הגוויה הרחק מעין הציבור. לבית המשפט מביאים עובדות מוגמרות לאישור פורמלי בלבד". מכאן אפשר ללמוד כי מבחינתו של מנדלוביץ', פירוק פירושו אובדן שליטה.

"אולימפיה זה אבוד, דוראה - לא אבוד", פסק מנדלוביץ' באותו הדיון בפורום. "אני אלחם להצלת החברה הזאת בנחישות ובעקשנות. אין סיבה כלכלית לפרקה". ב-16 בפברואר הגיש מנדלוביץ' הצעה לאתר המאיה לכנס דיון בקרב מחזיקי האג"ח כדי לנסות להגיע בכל זאת להסדר ולא לפירוק. הוא היה זקוק לכך ש-10% מהמחזיקים יבקשו את כינוס האסיפה.

מכללת מגמות

"נקווה שתלמידים לא יקפצו אחריו"

למרות ההפסדים הרבים, התלמידים-משקיעים במועדון של מנדלוביץ' אהבו אותו מאוד. הם נהגו להתייעץ אתו לגבי השקעות במהלך השיעורים ובאמצעות אתר תפוז, שם פירסם הודעות שונות לגבי השקעה בפורום "קומונה" של משקיעי יו-טרנד ואתר מכללת מגמות, שם נהג מנדלוביץ' לפרסם טיפ שבועי.

המכללה היתה ריקה ושוממת ביום שלאחר מותו של מנדלוביץ', שהלווייתו נערכה כשעתיים בלבד לאחר שגופתו נמצאה והשתתפו בה יותר מ-100 בני משפחה, חברים ותלמידים לשעבר. תלמידיו הציפו את הפורום המקוון מרגע שנפוצה השמועה על מותו: "מנדלוביץ' האופטימי והאנושי הלך מאתנו. יהיה זכרו ברוך", כתב אחד; "מורה דרך מרצה משכמו ומעלה. זה לא נתפש איזה יום עצוב", כתב אחר; "מורה אגדי וכך מן הסתם הוא מבקש שנזכור אותו", כתב נוסף.

מרבית התלמידים ציינו שוב ושוב את האופטימיות של מנדלוביץ' ואת הרצון שלו לחלוק את הידע שלו עם כולם: "רק טוב רצה לעשות, את עצותיו חלק בחינם, איזה חוש הומור, איזו אופטימיות"; "הוא רצה לשתף את כולנו בידע שלו ובהצלחות, גם אם לא תמיד תחזיותיו התגשמו, תמיד חזר והזכיר לנו שהסיכון עלינו". אחד מתלמידיו אף פירסם השערה מדוע החליט ליטול את חייו: "המתח והלחץ של החודשים האחרונים הכריעו אותו".

עם זאת, כמה מהכותבים בפורום היו מעט יותר ציניים: "צדיק, אבל לא מספיק. בסוף התאבד. נקווה שלא יהיו תלמידים שיקפצו אחריו".

במבזק האחרון שפירסם לתלמידיו תחת הכותרת הטיפ היומי הוא ניסה לשכנע את התלמידים לבקש את האסיפה: "יזמתי מבצע להכרעה אמיתית בין פירוק במחדל או הבראה על ידי מעשה. תוכנית ההבראה פורסמה במאיה בקישור המצורף. מחזיקי אג"חים המעוניינים לקדם את היוזמה מתבקשים לבקש זימון אסיפה". אך האסיפה לא כונסה. יום לפני מותו דחה בית המשפט את הבקשה והחליט ללכת לפירוק, דבר שיגרום הפסדים כבדים למחזיקי המניות והאג"ח. יום לאחר מותו כבר פירסמה החברה הבת אורתם סהר הצעת במבי (buy you, buy me) כדי להתנתק מהחברה.

לפני שעוד ידע על החלטת בית המשפט לפרק את החברה כתב "זה הלקח מהניסיון הזה. להבא נשקיע רק בפק"מ? בוודאי שלא. לוקחים סיכונים כדי לקצור תשואה גבוהה ועושים בדרך כלל מה שנדרש לקבל תשואה מקסימלית או נזק מינימלי (ירחם השם) לא משתפים פעולה עם מנגנוני ההשמדה אלא כשאין ברירה". זו תורתו של מנדלוביץ' על רגל אחת.

אבל לאחרונה התחיל מנדלוביץ', מי שנחשב לאופטימי הנצחי, להיות פסימי שלא כהרגלו. את הדיכאון של מנדלוביץ' מהמתרחש בשוק אפשר היה לראות שכתב בתחילת החודש: "בתי ההשקעות סובלים ממתקפת רגולציה וחוששים מחשיפה שלילית. ת"א 25 המדד המוביל והסחיר סובל מתעוקת מרכיביו: בנקים, תקשורת, דנקנר, וטבע/פריגו ענף הנדל"ן בחריקת בלמים. תקשורת עוינת להון ולעסקים. תחושת חוסר ודאות מיובאת מחו"ל. תשישות המשקיעים מהתנודתיות הגלובלית, העברת פעילות לחו"ל. זה 80% פסיכולוגיה, 20% כלכלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו