לאסור על מונופול נשר לתת הנחות חריגות ללקוחות

הבדיקה של הממונה על ההגבלים עשויה להשפיע על העסקה לרכישת משאב, בעלת השליטה בנשר, על ידי משפחת לבנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> הטבות שמעניקה חברת נשר, מונופול מוכרז באספקת מלט, לחלק מלקוחותיה - עלולות להקטין באופן משמעותי את התמריץ ליבוא אפקטיבי של מלט ולפגוע בתחרות - כך עולה מבדיקה שעורך הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה. הממונה הודיע שלשום כי הוא שוקל לעשות שימוש בסמכותו ולהורות לנשר לחדול ממתן הטבות שונות לחלק מלקוחותיה, ולפרסם את מחירי המלט ותנאי אספקתו לכלל הלקוחות.

בעקבות הדיווח לבורסה בעניין, מניית כלל תעשיות, בעלת השליטה בנשר, ירדה ב-2.2%. אם ההוראות של הממונה ייצאו לפועל, הדבר צפוי לפגוע ברווחיות של נשר, שכן שיעור ניכר (כ-40%) ממכירת המלט של החברה מתבצע לשני יצרני הבטון הגדולים, רדימיקס והנסון. אם נשר תיאלץ לבטל או להקטין את ההנחות שהיא נותנת לחברות אלה, הן עשויות לפנות לחברות מחו"ל ולרכוש את המלט מהן.

משמעות אפשרית של מצב זה היא פגיעה ברווחיות של חברת נשר - ופתיחה אפשרית של ההסכמים שנחתמו בשבוע שעבר בין קבוצת אי.די.בי לקבוצת לבנת, השותפה לגרעין השליטה באי.די.בי, בעסקה לרכישת השליטה במשאב שמחזיקה בבעלות על מונופול נשר (55%) תמורת כ-1.32 מיליארד שקל. הודעה זו באה בתקופה קריטית עבור קבוצת אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, הזקוקה למקורות נזילים וסובלת מגירעון עמוק בהון העצמי. עמ' 27

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב