אחיות בריאות התלמיד פתחו בשביתת אזהרה של יום

אתמול התקיים בירושלים כנס חירום, בדרישה להחזיר את השירות בבתי הספר לידי המדינה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> לא רק אחיות בתי החולים שבתו אתמול: גם אחיות בריאות התלמיד הכריזו על שביתת אזהרה של יום אחד, ו-120 מהן הגיעו לכנס חירום שערך ח"כ דב חנין (חד"ש) בירושלים, שבמרכזו הדרישה להחזיר את השירות לידי המדינה.

לאחרונה ביטל משרד הבריאות את המכרז להפעלת שירותי בריאות התלמיד (אחיות בית הספר), לאחר שאף אחת מההצעות שהוגשה לו לא עמדה בתנאי המכרז, וטרם פורסם מכרז חדש.

כיום מספקת את השירות חברת נטלי, שאף היתה אחת המתמודדות במכרז, והיא תמשיך לספק אותו עד לקבלת החלטה בנושא. במקביל, בימים אלה עוברים שירותי בריאות התלמיד במחוזות דרום ואשקלון לניהול ישיר של משרד הבריאות, וכבר הוחל בקליטת האחיות מחברת נטלי לשירות המדינה במחוזות אלה.

הסתדרות האחיות הכריזה כבר לפני מספר חודשים כי היא דורשת להלאים בחזרה את השירות במלואו, וכי לא תשתף פעולה עם קבלן פרטי שייבחר במכרז.

המשתתפים בכינוס היו תמימי דעים כי יש לבטל את הפרטת השירות. לדברי חנין, "הפרטת אחיות בתי הספר היא מהלך מוטעה, מזיק ופוגעני, שפגע ביכולת שלהן לעבוד, בתנאי העבודה וביכולת שלהן לתת את מה שאחות בתי ספר אמורה לתת. עובדת קבלן הרצה מבית ספר לבית ספר לא יכולה לבצע מעקב ראוי והולם. המדינה מפקירה את הילדים למערכת בעייתית ושגויה".

לדברי אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, "התפישה הכלכלית של הפרטה התוותה את המהלך, ולא שום שיקול מקצועי ענייני. אנחנו מפקירים את ילדי ישראל בידי קבלנים. אגף התקציבים הלאים את משרד הבריאות".

גם יו"ר ארגון המורים, רן ארז, השתתף בכנס ואמר כי "תנאי העבודה של האחיות הם מחפירים. לאחרונה יצאה הוראה שמורים יזריקו אינסולין וידקרו את הילדים על מנת לבדוק את רמת הסוכר, כאשר בבתי חולים נדרשות שתי אחיות למשימות כאלה. הדברים האלה מסכנים את ילדינו. אנחנו לא אנשי מקצוע ומסרבים לעשות זאת".

מנגד, הציגה אתמול חברת נטלי נתונים חיוביים על שיעור החיסונים בשנת הלימודים הנוכחית. לפי דיווח החברה, 56% מהתלמידים כבר חוסנו - נתון גבוה ביחס לתאריך. עוד מדווחת החברה כי חל שיפור משמעותי בביצוע בדיקות רופא, גדילה, סינון שמיעה וראייה: "מעל 51% מתלמידי כיתות א' וח' עברו בדיקות ראייה, 40% מתלמידי כיתות א' עברו בדיקות רופא, ו-250 אלף בדיקות גדילה נערכו לתלמידי כיתות א', ג', ה', ז' וט'".

מחברת נטלי נמסר: "נטלי הינה החברה הראשונה בישראל שמחשבה את שירותי הבריאות לתלמיד. תהליך לימוד 400 אחיות לצורך תיעוד הפעולות הינו פרויקט סבוך שלצורך השלמתו הושקעו משאבים רבים. לאחר מחשוב המערך הנחה מנכ"ל משרד הבריאות לדאוג לביוצע רישום ממוחשב מלא של כל הפעולות המבוצעות בכל יום וכך נעשה. באשר לתוכנת הGPS המותקנת בטלפון הנייד, מטרתה היחידה היא לצורך חישוב שעות העבודה וחישוב מרחקי הנסיעה על פי המתחייב בחוק".

"נטלי לא מבצעת מעקב אחרי האחיות מלבד לצרכי שכר ובדיוק כפי שהתחייבה להסתדרות. מאז כניסת נטלי לפרויקט נקלטו לשרותיה מעל 100 עובדים חדשים. בחסות הסתדרות האחיות חלק מאחיות הפרויקט מנסות להערים קשיים ואף היום נערכה הפגנה פוליטית על חשבון שירותי בריאות התלמיד. כשפנו אלינו לפני שבועיים ביקשנו שההפגנות ייערכו אחרי שעות הלימודים, אך לצערנו היו מי שבחרו לעשות נזק נוסף והכול במטרה לנסות ולהפוך לעובדות מדינה תוך הנחה שהיעדר פיקוח ישפר את תנאי עבודתן. יש לציין ש 90% ממערך האחיות לא השתתף בהפגנה זו תוך הפגנת אחריות לשירות. השירות היום מבוצע ברמה גבוהה מאוד תוך עמידה בסטנדרטים ובהספקים שמוצבים על ידי משרד הבריאות המפקח כל הזמן על הפעילות".

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה