ראש אכ"א: "בכוונתנו לגייס חרדים - אך לא נדיר נשים לשם כך"

מופז: "היקפי ההשתמטות יוצרים מציאות עגומה שבעוד כמה שנים כבר לא נוכל לתקן; אסור לנו להפוך מצבא העם לצבא חצי העם - חוק טל חייב להשתנות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המציאות הביטחונית מחייבת אותנו להרחיב את שיעור הגיוס לצה"ל. במצב הנתון, אחד מכל ארבעה גברים ואחת מכל שתי נשים לא מתגייסים בפועל", כך אמרה היום ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי לוועדת החוץ והביטחון. "נתונים אלה מערערים את רעיון צבא העם. אנחנו מייחסים חשיבות רבה לגיוס חרדים ושילובם בצבא, מתוך הבנה כי צבא העם מתאים לכולם. אנחנו בעד גיוס לכל. סך כל הפוטנציאל לגיוס חרדים בשנתון 2011 עומד על 8,500".

לדבריה "למול התכניות שנקבעו, צה"ל מציג עמידה יפה ביעדי מגוון התכניות הקיימות. אנו נמשיך לעמוד בכל יעד שיגדירו לצה"ל, ונפתח תכניות ייחודיות נוספות לגיוס ושילוב חרדים. אין כוונה להדיר נשים מהצבא רק כדי לשלב את החרדים".

צילום: יואב לרנר

ממצגת שהראתה ברביבאי, עולה כי יעד גיוס החרדים בשנת 2011 עומד על 1,491. בשנת 2012 על 1,650, בשנת 2013 על 1,950, בשנת 2014 על 2,200 ובשנת 2015 ו-2016 על 2,400 חרדים.

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, ציין כי "היעדים שהציבה הממשלה לגיוס חרדים הם על קצה גבול היכולת. במהלך שנת 2011, עמדנו במרבית היעדים שהוגדרו הן לשירות בצה"ל והן לשירות האזרחי. הנתונים מראים כי 80% מהחרדים ששירתו בצבא משתלבים בשוק העבודה או בלימודים. מכאן, שלא ניתן להגדיר את מימוש חוק טל ככישלון".

ראש מינהלת השירות האזרחי-לאומי, השר שלום ג'רבי, אמר כי "חשוב לזכור שתהליך שילוב החרדים הוא תהליך ארוך, המחייב הידברות. אין כאן זבנג וגמרנו. מנגד - אנחנו מזהים מהפך אמיתי ברחוב החרדי. פחות חשוב המספרים, יותר חשוב המודעות. במינהלת האזרחית, מעדיפים שהחרדים יתגייסו קודם לצה"ל ורק אם הדבר לא מתאפשר, מקומו של המתנדב הוא אצלנו".

ד"ר ראובן גל, לשעבר ראש המינהלת לשירות אזרחי, אמר כי "הציבור החרדי הולך ומתרגל באופן הדרגתי לרעיון השילוביות. משנת 2005, יש קפיצה של מעל 150% בשיעור החרדים שהתנדבו. אין שום תופעה חברתית אחרת שדומה לכך".

האלוף (במיל') דוד עברי, ראש המועצה הזמנית לבחינת השירות האזרחי-לאומי, ציין בדיון כי "חוק טל איננו חוק אידיאלי, אלא חוק של פשרה. בחמש השנים הראשונות לחוק לא נעשה דבר למימושו עד שהסוגיה לא עלתה לבג"ץ. יהיה זה שגוי לבטל את החוק באופן גורף עד שלא תמצא חלופה. לאור האילוצים השונים, הגענו להישגים גם אם ניתן היה להגיע ליותר מכך בשלב זה".

יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה), אמר כי "במצב הנתון היום, 50% מהנוער לא מתגייס לצה"ל והמגמה הזו רק הולכת ומחריפה. ההשתמטות הפכה לנורמה מקובלת. זהו מצב מסוכן העשוי להוביל להתפרקות המדינה מנכסיה המרכזיים. אני לא מבקש להכניע את הציבור החרדי, אלא להגדיל את היקף השיתופיות שלו".

מופז המשיך ואמר כי: "היקפי ההשתמטות יוצרים מציאות עגומה שבעוד כמה שנים כבר לא נוכל לתקן. אסור לנו להפוך מצבא העם לצבא חצי העם. אנו חייבים להחזיר את ישראל לעצמה ולקבוע מודל שירות חדש שיתבסס על העיקרון של שירות לכל. חוק טל חייב להשתנות. שינוי זה, נכון שיתבצע כתהליך ולא ביום אחד. חשוב להדגיש, כי למול פוטנציאל המתגייסים בחברה החרדית, מספר המתגייסים בפועל הוא נמוך. זו היא מציאות עגומה שמחייבת אותנו לקבוע יעדים הרבה יותר גדולים".

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), המרכז בוועדת החוץ והביטחון את נושא חוק טל, טען כי "אפשר לומר היום באחריות, שיישום חוק טל נכשל ומתפקידנו להציע אלטרנטיבה בכדי לממש את ערך השוויון. אף אחד לא חושב שנכון לבטל אותו לחלוטין, וגם אין מקום להאריך אותו מעבר לשנת 2012. אם הממשלה לא תפעל בנושא, אנחנו בוועדה נרים את הכפפה כדי לגבש את הסדר החדש".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר כי "הנתונים מוכיחים את הצורך הדחוף לטיפול שורש לחוק טל, כך שייתן תשובה אמיתית לבעיית ההשתמטות והאפליה בין דם לדם".

לדברי אילן, "אין לחברה הישראלית זמן. אם לא יגויסו חלק גדול מהצעירים החרדים תוך זמן קצר לשירות צבאי או אזרחי, צפוי אסון לכלכלת ישראל ומחסור חמור בכוח אדם לצבא".

אילן הדגיש כי "חשוב לתגמל את המתגייסים החרדים, אבל לא ניתן יהיה להגיע להישגים משמעותיים רק באמצעות הזרמת עוד תקציבים. חייבים לקצץ דרמטית בהקצבות לישיבות ולאברכים כך שיגדל התמריץ לשרת ויקטן התמריץ להשתמט. כל ממשלה שתמשיך במדיניות ההקצבות מוכרת את עתיד ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"