ראש אכ"א: "בכוונתנו לגייס חרדים - אך לא נדיר נשים לשם כך"

מופז: "היקפי ההשתמטות יוצרים מציאות עגומה שבעוד כמה שנים כבר לא נוכל לתקן; אסור לנו להפוך מצבא העם לצבא חצי העם - חוק טל חייב להשתנות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"המציאות הביטחונית מחייבת אותנו להרחיב את שיעור הגיוס לצה"ל. במצב הנתון, אחד מכל ארבעה גברים ואחת מכל שתי נשים לא מתגייסים בפועל", כך אמרה היום ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי לוועדת החוץ והביטחון. "נתונים אלה מערערים את רעיון צבא העם. אנחנו מייחסים חשיבות רבה לגיוס חרדים ושילובם בצבא, מתוך הבנה כי צבא העם מתאים לכולם. אנחנו בעד גיוס לכל. סך כל הפוטנציאל לגיוס חרדים בשנתון 2011 עומד על 8,500".

לדבריה "למול התכניות שנקבעו, צה"ל מציג עמידה יפה ביעדי מגוון התכניות הקיימות. אנו נמשיך לעמוד בכל יעד שיגדירו לצה"ל, ונפתח תכניות ייחודיות נוספות לגיוס ושילוב חרדים. אין כוונה להדיר נשים מהצבא רק כדי לשלב את החרדים".

צילום: יואב לרנר

ממצגת שהראתה ברביבאי, עולה כי יעד גיוס החרדים בשנת 2011 עומד על 1,491. בשנת 2012 על 1,650, בשנת 2013 על 1,950, בשנת 2014 על 2,200 ובשנת 2015 ו-2016 על 2,400 חרדים.

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, ציין כי "היעדים שהציבה הממשלה לגיוס חרדים הם על קצה גבול היכולת. במהלך שנת 2011, עמדנו במרבית היעדים שהוגדרו הן לשירות בצה"ל והן לשירות האזרחי. הנתונים מראים כי 80% מהחרדים ששירתו בצבא משתלבים בשוק העבודה או בלימודים. מכאן, שלא ניתן להגדיר את מימוש חוק טל ככישלון".

ראש מינהלת השירות האזרחי-לאומי, השר שלום ג'רבי, אמר כי "חשוב לזכור שתהליך שילוב החרדים הוא תהליך ארוך, המחייב הידברות. אין כאן זבנג וגמרנו. מנגד - אנחנו מזהים מהפך אמיתי ברחוב החרדי. פחות חשוב המספרים, יותר חשוב המודעות. במינהלת האזרחית, מעדיפים שהחרדים יתגייסו קודם לצה"ל ורק אם הדבר לא מתאפשר, מקומו של המתנדב הוא אצלנו".

ד"ר ראובן גל, לשעבר ראש המינהלת לשירות אזרחי, אמר כי "הציבור החרדי הולך ומתרגל באופן הדרגתי לרעיון השילוביות. משנת 2005, יש קפיצה של מעל 150% בשיעור החרדים שהתנדבו. אין שום תופעה חברתית אחרת שדומה לכך".

האלוף (במיל') דוד עברי, ראש המועצה הזמנית לבחינת השירות האזרחי-לאומי, ציין בדיון כי "חוק טל איננו חוק אידיאלי, אלא חוק של פשרה. בחמש השנים הראשונות לחוק לא נעשה דבר למימושו עד שהסוגיה לא עלתה לבג"ץ. יהיה זה שגוי לבטל את החוק באופן גורף עד שלא תמצא חלופה. לאור האילוצים השונים, הגענו להישגים גם אם ניתן היה להגיע ליותר מכך בשלב זה".

יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה), אמר כי "במצב הנתון היום, 50% מהנוער לא מתגייס לצה"ל והמגמה הזו רק הולכת ומחריפה. ההשתמטות הפכה לנורמה מקובלת. זהו מצב מסוכן העשוי להוביל להתפרקות המדינה מנכסיה המרכזיים. אני לא מבקש להכניע את הציבור החרדי, אלא להגדיל את היקף השיתופיות שלו".

מופז המשיך ואמר כי: "היקפי ההשתמטות יוצרים מציאות עגומה שבעוד כמה שנים כבר לא נוכל לתקן. אסור לנו להפוך מצבא העם לצבא חצי העם. אנו חייבים להחזיר את ישראל לעצמה ולקבוע מודל שירות חדש שיתבסס על העיקרון של שירות לכל. חוק טל חייב להשתנות. שינוי זה, נכון שיתבצע כתהליך ולא ביום אחד. חשוב להדגיש, כי למול פוטנציאל המתגייסים בחברה החרדית, מספר המתגייסים בפועל הוא נמוך. זו היא מציאות עגומה שמחייבת אותנו לקבוע יעדים הרבה יותר גדולים".

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), המרכז בוועדת החוץ והביטחון את נושא חוק טל, טען כי "אפשר לומר היום באחריות, שיישום חוק טל נכשל ומתפקידנו להציע אלטרנטיבה בכדי לממש את ערך השוויון. אף אחד לא חושב שנכון לבטל אותו לחלוטין, וגם אין מקום להאריך אותו מעבר לשנת 2012. אם הממשלה לא תפעל בנושא, אנחנו בוועדה נרים את הכפפה כדי לגבש את הסדר החדש".

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר כי "הנתונים מוכיחים את הצורך הדחוף לטיפול שורש לחוק טל, כך שייתן תשובה אמיתית לבעיית ההשתמטות והאפליה בין דם לדם".

לדברי אילן, "אין לחברה הישראלית זמן. אם לא יגויסו חלק גדול מהצעירים החרדים תוך זמן קצר לשירות צבאי או אזרחי, צפוי אסון לכלכלת ישראל ומחסור חמור בכוח אדם לצבא".

אילן הדגיש כי "חשוב לתגמל את המתגייסים החרדים, אבל לא ניתן יהיה להגיע להישגים משמעותיים רק באמצעות הזרמת עוד תקציבים. חייבים לקצץ דרמטית בהקצבות לישיבות ולאברכים כך שיגדל התמריץ לשרת ויקטן התמריץ להשתמט. כל ממשלה שתמשיך במדיניות ההקצבות מוכרת את עתיד ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"