שטייניץ ניצח: האם השכר של בכירי צה"ל עומד להיחשף?

הממשלה תאשר היום הצבת מסופים של מערך התשלומים בצה"ל באגף התקציבים באוצר ■ פתיחת המסופים תאפשר גישה לכל מערכות התקציב והשכר של משרד הביטחון - שעד כה היו חסומות בפני האוצר ■ שטייניץ: המהלך יביא לחיסכון של 2 מיליארד שקל ב-2012 לבדה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

<< הממשלה צפויה לקבל היום שורה של החלטות מהפכניות, לפי הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביחסי מערכת הביטחון מול האוצר, במטרה להגביר את הבקרה האזרחית על תקציב מערכת הביטחון, כפי שנהוג ביתר משרדי הממשלה. במסגרת החלטות אלה, ייקבע כי בתוך 45 יום ייפתחו מסופים של מופ"ת - מערך תשלומי השכר והגמלאות בצה"ל - באגף התקציבים באוצר בירושלים ולשימוש חשב האוצר במשרד הביטחון.

פתיחת המסופים תאפשר לאנשי האוצר, לראשונה מאז קום המדינה, לראות בזמן אמת, אם כי ללא יכולת שינוי, את כל מערכות התקציב והשכר של משרד הביטחון. מופ"ת - לשעבר מת"ש (מחלקת תשלומים) בצה"ל - הוא משלם השכר הגדול ביותר במדינה. היקף תשלומי השכר והגמלאות בצה"ל כיום הוא כמחצית מסך תקציב הביטחון, לא כולל הסיוע הביטחוני - כ-24 מיליארד שקל בשנה. מופ"ת היא מחלקה צבאית שתפקידה הוא לשלם שכר לכלל המשרתים בצה"ל - בהם חיילים בחובה, בקבע, גמלאי צה"ל ועובדי צה"ל האזרחים.

יובל שטייניץ. החסם שניצב בפניו אפילו לא נתפש כמכשול שמישהו סופרצילום: אמיל סלמן

מופ"ת אחראית גם לניהול הכספים ביחידת צה"ל. עד כה תשלום השכר למשרתים בצה"ל נעשה על ידי הצבא באופן עצמאי, ללא מעורבות של גורם חשבוני אזרחי במשרד הביטחון - בניגוד למקובל ביתר משרדי הממשלה ובגופים ביטחוניים אחרים (למשל, המוסד ושב"כ). בנוסף, עד כה לא בוצעה ביקורת אפקטיבית על כל תהליכי השכר בצה"ל.

שר האוצר, יובל שטייניץ, החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, וראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, ניהלו בחודשים האחרונים מערכה עיקשת לפתיחת מערך התשלומים של צה"ל בפני האוצר מול ראשי משרד הביטחון. בקיץ האחרון חיבר מי שהיה אז מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, לאחר משא ומתן מייגע עם האוצר ומשרד הביטחון, מסמך שתומך בדרישות האוצר.

נתניהו חתם על המסמך בספטמבר. במשרד הביטחון סירבו לקבלו ולא ביצעו את האמור בו. בשבועות האחרונים התנהל מאבק בין האוצר למערכת הביטחון על עיגון מסמך גבאי בהחלטת ממשלה. נתניהו קיבל את עמדת האוצר, והיא כלולה בהצעת המחליטים שתובא היום לאישור במסגרת הדיון שיתקיים בממשלה על ביצוע התאמות בהיקף של 5.4 מיליארד שקל בתקציב המדינה ל-2012 ועל אימוץ פרק החינוך בדו"ח ועדת טרכטנברג.

לדברי שטייניץ, פתיחת מערכת הביטחון לשקיפות ובקרה תביא ב-2012 לחיסכון של 2 מיליארד שקל בתקציב הביטחון ולחיסכון של מיליארד שקל בכל אחת מהשנים שאחרי כן. בהצעת המחליטים שתאושר היום בממשלה נאמר כי מסופי הנתונים שייפתחו לצפייה על ידי אנשי האוצר לא יחוברו למערכות מחשב חיצוניות, לרבות מערכת מרכב"ה - מערכת המחשבים של הממשלה - בשל צורכי ביטחון מידע.

יידרש אישור של האוצר

הצעת המחליטים כוללת סעיף מהפכני נוסף בנושא תשלומי השכר והגמלאות בצה"ל, הקובע כי הנחיות לביצוע שכר יחייבו החל ב-1 ביוני 2012 אישור של האוצר. כלומר, המלה האחרונה בתשלומי שכר וגמלאות תהיה בידי האוצר, ולא בידי צה"ל כפי שהיה נהוג עד כה. לפי ההצעה, החל באוגוסט ימנה שר הביטחון ממונה על תשלום הגמלאות. קביעת זכויות הגמלאים תיעשה בהתאם למנגנון המקובל בכלל משרדי הממשלה ובגופים הביטחוניים.

בנוסף, הממשלה צפויה להחליט היום על פיצול מופ"ת לשתי מחלקות עד ביוני כאשר במקומן יוקמו מחלקת ביצוע שכר ומחלקה שתורכב ממינהל פרישה והמרכז לשירות הפרט. מחלקת ביצוע השכר תורכב ממחלקת ביצוע תשלומי השכר של אנשי הקבע, אזרחים עובדי צה"ל, חיילי חובה ומילואים, לרבות הנהלת החשבונות במופ"ת. בראש מחלקה זו יעמוד עובד משרד הביטחון הכפוף מקצועית לחשב משרד הביטחון (איש אוצר) וניהולית לרמטכ"ל.

לפי ההצעה, גם יוקם צוות ליישום החלטות הממשלה שיתקבלו היום. בראש הצוות יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, וישתתפו בו הממונה על התקציבים והחשבת הכללית באוצר ומנכ"ל משרד הביטחון. הצוות יקבע נהלים ליישום ההחלטות בתוך 45 יום. בתום שנה מקבלת ההחלטה בממשלה יגיש הצוות המלצות לממשלה לשקיפות ובקרה במערכת הביטחון, כולל שינויי חקיקה נדרשים.

לביצוע המהלכים האלה ולאחר שיושלמו, יקבל משרד הביטחון 800 מיליון שקל מתוך התוספת של 3 מיליארד שקל שהוא אמור לקבל ב-2012 לתקציבו.

בהסבר המצורף להצעת ההחלטה שקיבלו שרי הממשלה נכתב כי "נכון להיום כמחצית מתקציב הביטחון השקלי אינו נתון לבקרה אזרחית כנהוג ביתר משרדי הממשלה. בהגברת הבקרה על תקציב השכר אין כדי לפגוע בהתעצמות צה"ל ובפעילותו השוטפת. בקרה ראויה עשויה דווקא להביא לתיקון ליקויים אשר יפנו סכומים מתקציב השכר להתעצמות עתידית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית