הניחו לטייקונים

חוץ מלתלות אותם בכיכר העיר - כבר עשו להם הכל

אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב
אבי נוב

הטייקונים בישראל נמצאים כיום בעיצומה של מתקפת רגולציה נגדם מצד רשויות השלטון ואינטרסנטים הסבורים כי החלשתם תועיל למשק. חוץ מלתלות אותם בכיכר העיר - עושים להם הכל.

ועדת טרכטנברג היתה הסנונית הראשונה המבשרת על שינוי המדיניות הכלכלית של הממשלה, במיוחד בתחום המיסוי. בהתאם להמלצות, בעלי הכנסות גבוהות במיוחד יהיו כפופים למס ההכנסה שולי ברמה של 50% במקום 45%. העשירים ייפגעו, ובעקיפין כולנו, גם מהעלאת מס החברות לשיעור של 25%, ומס על השקעות שעשוי להגיע ל-32% במדרגת המס הגבוהה.

המלצות ועדת הריכוזיות בשילוב המלצות טרכטנברג יגרמו לטייקונים להעביר את הונם למדינות אחרות, וגרוע מכך - לפיטורי עובדים רבים הנמנים עם השכבות החלשות.

בדו"ח ועדת הריכוזיות מתחבאת המלצה לשינוי שיטת ניכוי הוצאות מימון, שעשויה להשפיע לרעה על הרווחיות של חברות האחזקה ועל המשק בכללותו. מדובר בהמלצה דרמטית, אך היא בעייתית מסיבות שונות. בהתאם להמלצות הוועדה, הוצאות מימון עבור רכישת שליטה בחברות אחרות בלבד שנוצרו בחברת אחזקות לא יוכרו לצורכי מס, אלא ייוחסו להכנסות מדיווידנדים שהיא קיבלה מחברות הבנות שלה. במקרה שהוצאות המימון יהיו גבוהות מההכנסות מדיווידנד באותה שנה, יותר ההפרש בהתאם להוראות הקיימות כיום בפקודת מס הכנסה. אם נותרו הוצאות מימון לאחר הייחוס האמור לעיל, יותר ההפרש בניכוי רק כנגד הכנסות מדיווידנד בשנים שלאחר מכן. אם עדיין נותר הפרש במועד מכירת המניות, ייתוסף הפרש זה לעלות המניות לעניין חישוב רווח או הפסד ההון במכירת המניות.

כפי שניתן לראות, ועדת הריכוזיות ביקשה להילחם בטייקונים הלוקחים הלוואות ממונפות, ואז מחלקים דיווידנדים שאינם חייבים במס. הוועדה מעוניינת לפגוע ביכולת של חברות האחזקה לנצל את הוצאות המימון המהוות עבורן "נכס מס" בעל ערך כלכלי. אלא שחקיקה המגבילה את ניכוי הוצאות המימון עשויה לפגוע גם בעסקים קטנים עם מינוף נמוך, שמבקשים לנכות את הוצאות המימון מהכנסתם החייבת. זאת, משום שהחקיקה תנוסח באופן רחב ולא תבחין בין מינוף קטן למוגזם.

מעבר לכך, ההמלצה אינה עולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט העליון בפרשת פי גלילות, שהתירה לחברת פי גלילות לנכות הוצאות מימון על הלוואות לצורך חלוקת דיווידנד, ואף מנוגדת לחוזר מיוחד של רשות המסים בעניין.

בעיה נוספת ובסיסית יותר נובעת מהתפישה של הוועדה, שלא הוכחה, שלפיה שימוש במבנה אחזקות פירמידלי פוגע בתחרות וביציבות המשקית. נניח שהצדק עם הוועדה בעניין זה, השימוש במערכת המס להשגת מטרות שהן חיצוניות למערכת המס יוצרת קשיים רבים, ובפרט שמבקשים לתקן עיוות כלכלי באמצעות יצירת עיוות נוסף, שרק מחריף את הבעיה.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?