ללא הודעה או דיון ציבורי: רשות השידור ביטלה את שידורי הרדיו בתדרי AM

בלעדי הנפגעים העיקריים הם תושבי הדרום, שחלקם אינם קולטים את השידורים בתדרי FM וזקוקים לשידור בתדרי AM, הנקלטים גם במרחבים מוגנים. רשות השידור: "הרשות מקיימת בדיקה ניסיונית הקשורה למשדרים"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

>> בלי הודעה מוקדמת ובלי דיון ציבורי, סגרה בשבוע שעבר רשות השידור את כל שידורי קול ישראל ברדיו בתדרי AM. שידורי גלי צה"ל וגלגל"צ נמשכים בתדרי ה-AM כרגיל. ככל הידוע, ההחלטה על השבתת השידורים התקבלה בדיון של הוועד המנהל של רשות השידור, אך לא נערך דיון מוקדם בעניין מול משרד התקשורת או משרד הביטחון. מאחורי הסגירה עומדים, ככל הנראה, שיקולים כלכליים של רשות השידור.

שידורי קול ישראל בתדרי AM הופסקו ב-1 בנובמבר וכעת את שידורי הרשתות א', ב', ג', ד', 88 וקול המוסיקה, מחליף צפצוף (טון) המאכלס את התדר. מרשות השידור נמסרה תגובה לקונית המסבירה את המהלך: "רשות השידור מקיימת בדיקה ניסיונית הקשורה למשדרי ה-AM".

רשות השידור מחזיקה בישראל ארבעה משדרי AM. שניים גדולים ביבנה ובעכו, ושניים קטנים באילת ובגליל העליון. מי שמתחזק את תחנות השידור עבור הרשות היא בזק, בעלות של כמה מיליוני שקלים בודדים בשנה. שידורי ה-AM אינם פופולריים ולכן סגירה של המערך חוסכת כספי ציבור וכן קרינה מיותרת. המשרד להגנת הסביבה הביע בעבר תמיכה בסגירת מערכי השידור האנלוגיים בישראל, בטלוויזיה וברדיו ולהחליפו במערך שידור דיגיטלי, שהוא חסכוני יותר מבחינת ניצול התדר ויוצר פחות קרינה.

עם זאת, השבתת השידורים בתדרי AM פוגעת בתושבי אזורים שונים בפריפריה, שבהם לא ניתן לקלוט את שידורי ה-FM באופן מספק, כמו בערבה ובגבול מצרים. עזרא ברינס, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה, מלין זה תקופה ארוכה כבר על בעיות הקליטה של שידורי הרדיו ביישובי הערבה. אתמול הוא שיגר מכתב נוסף ליו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת, בתלונה על הפסקת השידורים. "התדר היחידי שמדי פעם נקלט ביישובי הערבה, רשת ב' ב-AM, נדם. לא ברור לנו אם זו מדיניות מכוונת. בכל מקרה, הקצת שעוד היה באזור - איננו", כתב ברינס וביקש שהשידורים יחודשו.

להפסקת השידורים עשויות להיות גם השלכות ביטחוניות. לשידור בתדרי AM יכולת חדירה טובה יותר למבנים לעומת השידור בתדרי FM, ומסיבה זו הוא נתפש חיוני לעתות חירום. דובר משרד התקשורת הסביר בעבר כי "לקיום שידורי AM יש צורך ביטחוני, שכן אלה השידורים היחידים שניתן לקלוט במקלטים".

גורם בכיר בשוק התקשורת הביע חשש שאם תדרי ה-AM יינטשו הם ייתפסו על ידי שידורים ממדינות ערב, וכך יאבד התדר למדינה באופן בלתי הפיך. לעת עתה, הצפצוף המחליף את שידורי הרדיו מבטיח שלא ייעשה בתדרים שימוש על ידי תחנות רדיו אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו