הסכמה בין שר האוצר לשר התמ"ת: מתווה ביטול המכסים יעשה בהדרגה ויסתיים עד 2017

מכסים על מוצרים שאינם מיוצרים בישראל ועל חומרי גלם לתעשייה יבוטלו כבר ב-2012. המכס על מכוניות לא צפוי לרדת

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

>> שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר התמ"ת, שלום שמחון, הסכימו להביא לישיבת הממשלה ביום ראשון הצעה למתווה חדש של ביטול המכסים, כתיקון להמלצות ועדת טרכטנברג - כך אמר אתמול שמחון.

לדברי מקורבים למגעים, המכסים על מוצרים שאינם מיוצרים בישראל ועל חומרי גלם לתעשייה יבוטלו מ-2012. לגבי שאר המוצרים, ביטול המכס עליהם יהיה מדורג ויתפרס על פני ארבע-חמש שנים - לעומת שנה אחת לפי המלצות ועדת טרכטנברג.

משרד התמ"ת ינסה לפתוח בשיחות על הסכמי סחר עם מדינות שונות, ובהן ככל הנראה הודו, סין ודרום קוריאה. אם השיחות יבשילו להסכמים, יירדו המכסים על שאר המוצרים (למעט מזון, חקלאות ומכוניות) עד 2017, בשיעור של כ-15% בשנה. המכס על מכוניות לא צפוי לרדת, המכס על מוצרי מזון ייבחן בועדת המזון והמכס על מוצרי חקלאות טרייה יידון בוועדה מיוחדת שתוקם.

אם לא תהיה התקדמות לעבר הסכמי סחר, תרחיש שסבירותו גבוהה יותר, יירדו המכסים על שאר המוצרים בשיעור של 10% ב-2013 ובשיעור של 15% ב-2014. ב-2015 יוכל שר האוצר לקבל החלטה על המשך ההורדה. לפי המלצות ועדת טרכטנברג יש לשמור על פער של שנה בין הורדה של 50% להורדה מלאה של המכס.

עוד נודע, כי בעקבות דרישתו של יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, נדחתה הדרישה להגדיל את גביית הביטוח הלאומי מהמעסיקים בשנתיים ל-2014, והיא תתבצע בשלוש פעימות.

לא הושגו הסכמות על היטלי סחר, נוכח התנגדות התעשיינים להמלצות לבטלם ולהגבלת השימוש בהיטלי היצף. הדיונים בנושא יימשכו וסעיף זה לא יובא לאישור הממשלה ביום ראשון.

בד בבד מנהלים התעשיינים ביוזמת ברוש מגעים עם משרד האוצר להגדלת תקציב התמיכות לתעשייה ובמיוחד לעסקים קטנים ובינוניים ביותר ממיליארד שקל. במסגרת זו עלו בשיחות אתמול בין משרד התמ"ת למשרד האוצר בקשה של משרד התמ"ת לתוספת של 1.3 מיליארד שקל למדען הראשי, לקרן לעידוד השיווק ולעסקים קטנים ובינוניים. במשרד האוצר אישרו את קיום השיחות אולם ציינו כי הבקשה לא נענתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים