רישיון ראשון לייצור חשמל סולארי הוענק לקיבוץ קטורה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> רשות החשמל העניקה אתמול בפעם הראשונה רישיון לייצור חשמל קבוע באנרגיה מתחדשת. הרשיון ניתן לחברת ערבה פאוור (APC), שהקימה את תחנת הכוח הסולארית הקרקעית הראשונה בישראל, בשטח קיבוץ קטורה שבדרום הערבה.

מדובר בתחנת כוח פוטו-וולטאית (P.V) בהספק של 4.95 מגה-ואט, שהוקמה בהשקעה של כ-80 מיליון שקל על שטח של 80 דונם בקיבוץ. רישיון הייצור ניתן ליזמית למשך 20 שנה, והוא מבטיח כי כל החשמל שייוצר במתקן יירכש בתעריף מתמרץ, במשך כל תקופת הרישיון.

רשות החשמל חילקה עד כה 188 רישיונות מותנים בהיקף של 330 מגה-ואט, אך רק מקצתם של מקבלי הרשיונות הספיקו להשלים את הליכי המימון ולעמוד בתנאים לקבלת רישיון קבוע.

"זהו יום בעל משמעות במאבקה של ישראל לעצמאות אנרגטית", אמר שר התשתיות עוזי לנדאו. "נמשיך לפעול במטרה שהחשמל במדינת ישראל יהיה כמה שיותר ירוק, היכן שרק אפשר. בכוחה של תעשיית האנרגיות המתחדשות לתרום ליצירת מאות מקומות עבודה, במיוחד באזורי הפריפריה. אנו ממשיכים בפעולות הסרת החסמים, על מנת לעמוד ביעדי הממשלה לייצור חשמל ממקורות נקיים", הוסיף השר.

APC מחזיקה כיום ב-12 רישיונות ייצור מותנים להקמת מערכות סולאריות, בהיקף כולל של כ-68.4 מגה-ואט, והיא מובילה את רשימת החברות המחזיקות ברישיונות סולאריים בינוניים - עם נתח שוק של כ-21%.

החברה, שתידרש להשקיע כ-300 מיליון דולר בפיתוח הרישיונות, מוחזקת בבעלות משותפת של קיבוץ קטורה, קבוצת משקיעים יהודים-אמריקאים, סימנס העולמית והקרן הקיימת לישראל. מנכ"ל APC, ג'ון כהן, הוסיף: "זהו צעד נוסף בהפיכתה של ישראל למעצמה ירוקה, ובשבירת התלות במקורות אנרגיה מיובאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו