וידיאו |

התפטרות זהבית כהן: מה יקרה לבורסה ולחשבון הבנק של הציבור?

הציבור הוריד את חברת המזון הגדולה בישראל לברכיים: תנובה חותכת מחירים ונפרדת מהיו"ר; תפרסם מחר את דו"חותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר ארבעה חודשים של מחאה ציבורית, נפילה במכירות וחקירה של רשות ההגבלים, הציגה היום (א') תנובה מהלך משולש שנועד להחזיר את אמון הציבור בחברה: יו"ר תנובה, זהבית כהן, התפטרה מתפקידה בחברה, החברה תוריד מחירים בעד 15% ותפרסם לראשונה את דו"חותיה הכספיים. מקורבים לאיפקס, בעלת השליטה בתנובה: "ייתכן שכהן תסיים את כל תפקידיה בקרן".

1. עלייתה ונפילתה

הקריירה של כהן נראתה בקו עלייה, בעיקר מאז שאיפקס ישראל עשתה את האקזיט מרשים בחברת התקשורת בזק בסוף 2009. מאז לא היססה כהן ללכת על עסקות ענק כמו רכישת בית ההשקעות פסגות, לבחון את רכישת כלל ביטוח ויצרנית ההשקיה נטפים, ולהתעקש שלא לפרסם את הדו"חות של יצרנית המזון תנובה.

כהן, שגדלה בבית חם מוצא עיראקי בפתח תקוה, שידרה כלפי חוץ חום ולבביות של פשוטי עם, אך נראה היה כי בפועל מפתחת לעצמה גינונים של בעלת שליטה ולא של מנכ"לית שכירה.

זהבית כהן

בשנתיים האחרונות נראה כי משהו התחיל להסתבך בממלכה של כהן. היא ניהלה מאבקים קשים מול שותפה לתנובה, חברת מבטח שמיר של מאיר שמיר. היא גם התעמתה עם רשות ניירות ערך סביב החקירה שהתנהלה בצמרת בית ההשקעות פסגות, בחשד למעורבות בהרצת ניירות ערך.

את המאבקים האלה היא עברה בשלום, אבל אז, לפני ארבעה חודשים, התחילה המחאה החברתית נגד יוקר המחייה, והציבור החליט להחרים את הקוטג' של תנובה - המוצר שאתו החברה הכי מזוהה. הדברים אז יצאו מכלל שליטה.

השיא הגיע בשבוע שעבר, כאשר רשות ההגבלים העסקיים פשטה על משרדי תנובה ולאחר ומכן נחקרו תחת אזהרה כהן ומנכ"ל תנובה, אריק שור. החקירה נערכה בחשד להסתרת מסמכים של תנובה מהרשות להגבלים, שתוכנם מעלה חשד כי השתמשה בכוחה המונופוליסטי להעלאת מחירים.

כעת נראה כי המהלכים הנוכחיים - התפטרות כהן, הורדת המחירים ופרסום הדו"חות - נועדו לגדוע מהשורש את המחאה הצרכנית, ההד התקשורתי השלילי והחרמות על תנובה.

2. ההודעה

"קיבלתי החלטה זו על מנת לוודא שלכל חברה יהיה יושב ראש במשרה מלאה, שיקדיש את מלוא זמנו לחברה, תוך התמקדות בצמיחת החברה על רקע האקלים הכלכלי המשתנה. כפי שהצהרתי בעבר, בית השקעות צריך לפעול ללא רבב, ועל כן החלטתי להשעות עצמי מכל תפקיד בפסגות, עד שרשות ההגבלים העסקיים תסיים את חקירתה בתנובה" - כך מסרה כהן.

בכוונת כהן לחזור לכהן כדירקטורית לפסגות לכשתסתיים החקירה. עוד מסרה כהן: "תנובה תמשיך לשתף פעולה באופן מלא עם רשות ההגבלים העסקיים בתקווה שהחקירה תסתיים במהירות ותוכיח שתנובה והנהלתה פעלו כשורה. מהלך זה יאפשר לי להתמקד בתפקידי כמנכ"ל איפקס ישראל ובחיפוש אחר השקעות חדשות, תוך שאשאר מעורבת בקידום עסקיה של תנובה".

3. פוטרה או "התפוטרה"?

מקורבים לאיפקס הציגו עמדות תמונת מצב סותרות לגבי השאלה מי יזם את מהלך העזיבה של כהן מתפקידה כיו"ר תנובה ופסגות: כהן עצמה, כפי שמסרה החברה, או שמא הנהלת איפקס בלונדון.

מרטין הלוסה, מנכ"ל איפקס העולמית, העניק גיבוי לכהן ומסר: "לאור הנסיבות הנוכחיות, אנחנו מבינים את החלטתה ותומכים בה, ומקווים שתשוב במהרה כחברת דירקטוריון לפסגות".

מרטין הלוסה, המנכ"ל הבינלאומי של אייפקס

ואולם לדברי מקורבים, ההחלטה של כהן התקבלה בעיקר לאחר שהנהלת איפקס העולמית הבהירה נקטה עמדה ברורה בעד עזיבתה של כהן. בענף אף העלו השערות שונות בעניין, והיו שגרסו כי כאשר הדעה הרווחת היתה שכהן עדיין לא עזבה את איפקס לחלוטין אך זהו הכיוון לקראתו מתגבשים העניינים בחודשים הקרובים.ייתכן שבחודשים הקרובים תעזוב כהן את כל תפקידיה באיפקס.

"איפקס הסבירו לכהן במלים יפות שהיא לא צריכה להיות יותר בפרונט בציבורי. הרי לא לוקח יום למצוא יו"ר. בתור התחלה העבירו נתנו לה הודעה שמגבה אותה, ואז אמרו לה לפרוש ולהוריד מחירים", אומר בכיר בענף. לדבריו, "כהן אמרה כל הזמן לאיפקס שכל המשבר הולך לרדת מסדר היום הציבורי ולא צריך להוריד לצאת בהורדות מחירים, אבל איפקס אירופה והשותפים האחרים כבר לא מאמינים בזה מהרגע שבו התחילה חקירת רשות ההגבלים".

עם זאת, לדברי מקורב לתנובה, מדובר היה בהחלטה של כהן עצמה: "זה נובע מכך שהיא לא יכולה לעסוק להיות בכל העניינים בו זמנית - גם תנובה, גם פסגות וגם החקירה.

הבחירה ברודב היתה של כהן ואיפקס ביחד, והרעיון היה שלה - כי זה קיצר תהליכים".
גורמים אחרים אמרו בנחרצות: "מוקדם מדי להספיד את זהבית".

לדברי מקורב אחר לתנובה, ההחלטה על מינוי רודב התגבשה בשבועות האחרונים ונסגרה לפני כניסת החג. "בחג כבר היה מדובר רק בניסוח באיך מנסחים את ההודעה לעיתונות", מסר.

מקורב נוסף לתנובה סיפר כי "ההחלטה התקבלה כבר בשבוע שעבר לפני החג. ביום ראשון בבוקר התקיימה ישיבת דירקטוריון בנושא, וחלק מהדירקטורים לא ידעו עד על ההחלטה עד יום ראשון בבוקר - כדי שהיא לא תדלוף החוצה".

4. המחליף

את כהן יחליף שלמה רודב כיו"ר תנובה. רודב, שימונה ליו"ר תנובה, שימש עד לפני כמה חודשים יו"ר בזק, ושהה בחודשים האחרונים בחופשה בחו"ל. ההיכרות של רודב עם איפקס ארוכת ימים. ב-2007 מונה רודב ליו"ר בזק במקום דב ויסגלס, שפרש בעקבות פרשת האופציות בחברה, ובתקופה זו איפקס היתה שותפה בשליטה בחברה.

ביום חמישי נחת בישראל ניקו הנסן, שותף באיפקס ויו"ר ועדות הביקורת והשקעות של החברה. הנסן נפגש עם רודב וכהן בפגישה משותפת, פגישה שסללה את הדרך למינוי.

בכירים בשוק ההון והתקשורת המכירים את רודב סיפרו כי "מלבד זה שרודב מכיר את ענף המזון, הוא יודע מה זה לנהל ולנווט את החברה בתקופות קשות. הוא כבר ראה הכל בחיים ועשה מספיק כסף, כך שאי אפשר לפתות אותו בהצעה כספית כזאת או אחרת. מה שמעניין אותו זה הריגושים. לבוא לחברה לשנה-שנתיים, לא לעשות בה מהפכה, אלא להחזיר את הרכבת לפסים הנכונים, לגזור על הדרך קופון נאה ולהמשיך הלאה".

בכירים בשוק ההון אמרו כי "רודב היה יו"ר מצוין בבזק, והיה לו חלק נכבד באקזיט שביצעה איפקס. לכן בקרן ראו בו דמות מספיק בכירה שבדיוק מתאימה לצרכיה של תנובה, שנמצאת תחת אש ובאחד המשברים הקשים שידעה אי פעם. רודב כבר ידאג כיצד להרגיע את הרוחות בחזיתות השונות". ולהחזיר את תנובה אל דרך המלך בדיוק כמו שעשה בבזק, גילת לווינים ומקומות אחרים.

מהשתיקה - להתפטרות

בתנובה רודב (62) יפגוש חבר ותיק , מאיר שמיר, המנכ"ל ובעל השליטה בחברת מבטח שמיר, המחזיקה בכ-20.7% מתנובה. רודב שימש בעבר כיו"ר חברת גילת לוינים, ששמיר היה משקיעיה וכן לפי הערכות של גורמים שונים בשוק ההון רודב היה אמור להיות בקבוצה ששמיר אירגן בעבר לרכישת השליטה בתנובה.

כעת, בעקבות פרסום הדוחות של תנובה ע"י אייפקס, מבטח שמיר תחזור למסחר בבורסה ושמיר אמור לשוב לדירקטוריון תנובה.

רודב היה יו"ר פעיל ומעורב בכל התנהלות החברה. הוא הוביל התייעלות בכל שדרות הקבוצה, שבזכותה נחשבת בזק לכמעט "נס תפעולי" בשוק, עם שיעור EBITDA חריג של 45%. בתקופת כהונתו השיגה מניית בזק תשואה של כ-40% והחברה חילקה דיבידנדים בסכום של כ-6 מיליארד שקל. למעשה, רודב הפך את ההשקעה של בעלי המניות הקודמים שלו, קבוצת אייפקס-סבן-ארקין, לאחת ההשקעות המשתלמות במשק הישראלי בשנים האחרונות, כשהוא בעצמו נהנה משכר ומימוש אופציות ביותר מ-60
מיליון שקל.

רודב מתגורר בסביון. הוא ידוע כמכור לעבודתו, אך בזמנו הפנוי נוהג לטייל בעולם עם משפחתו, בעיקר ביעדים אקזוטים. מלבד פעילותו בבזק, רודב מחזיק יחד עם שותפו הוותיק רוני גת, ובחלוקה שווה, בחברת ספנות והספקה, שמחזיקה ב-64% מחברת קרור הבורסאית - חברה בשווי של כחצי מיליארד שקל. תחת קירור פועלת חברת יפאורה תבורי, בעלת המותגים מי עדן, תפוזינה, שוופס ועוד. ככל הידוע, רודב הסדיר מול הרשות להגבלים עסקיים וגורמים רגולטורים נוספים את סוגיית מינויו ליו"ר תנובה.

"במינוי של רודב יש חדשות רעות לכהן, וטובות לתנובה", אומר בכיר בענף, ומפרט: "רודב הוא אדם שאי אפשר להגיד לו מה לעשות. כשהוא מגיע לחברה היא בדרך כלל במצב משברי. יש לו קשר מצוין עם איפקס בבריטניה, מימיו בבזק - שבהם דיווח להם ישירות. האינטרס של כהן היה להביא יו"ר אחר, כזה שהיא תוכל להמשיך לנהל והוא יהיה בפרונט. מינוי רודב משמעו איבוד השליטה של כהן בתנובה".

אותו בכיר מעריך כי איפקס ישקמו את תנובה, ולאחר מכן סביר כי יעמידו אותה למכירה עקב הירידה הצפויה ברווחיותה: שתקטן בשל הורדות המחירים: "תנובה לעולם לא תחזור למצב שבו היתה לפני ארבעה חודשים - מבחינת תדמית, שוק, רגולציה ושותפים עסקיים".

5. השותפים מרוצים

"אני חושב שמה שקורה עכשיו עם תנובה הולך בכיוון נכון מאוד. תנובה פותחת דף חדש וחוזרת להיות מה שהיא צריכה להיות - חברה ישראלית ובית ישראלי - ואני מברך על כך וחושב שזה טוב לכל עם ישראל", כך אמר איציק בדר, יו"ר משקי גרנות ונציג ההתיישבות, המחזיקה ב-23% ממניות תנובה.

לדבריו, "גם פרסום הדו"חות הוא מהלך חיובי. הבעלים של תנובה הם לא רק איפקס, אלא גם הקיבוצים ומאיר שמיר - שיחזור לחברה. תנובה הפנימה את מה שקרה. תנובה עושה את הכל בשיתוף עם התאחדות מגדלי הבקר. היא חוזרת לפעול כחברה ישראלית עם אחריות לספקים וללקוחות שלה, וגם כמובן צריכה להרוויח במידתיות. הוסיף.

"תנובה נערכת לפרסם בהקדם את דו"חות 2010 באתר האינטרנט של החברה ותשתף פעולה עם מבטח שמיר בכל הדרישות של הרשות, מתוך כוונה שמבטח תוכל לחזור להיסחר בבורסה".

בדר ציין כי למהלך תהיה השלכה על מחירי המוצרים: "כל השותפים בתנובה הבינו את מקומם ואת תפקידם, ותנובה הבינה ומיישמת הלקחים. יש החלטה לשינוי ולדרך חדשה בשנה חדשה - משינוי בדירקטוריון ועד התאמת מחירים, בעיקר במוצרי יסוד, לטובת שכבות בעלות יכולת נמוכה יותר נמוכה. החברה גם תתנהל בשקיפות, בדומה לחברה ציבורית - על אף שהיא לא". כל המהלכים הללו ביחד משדרים בדיוק מה שהיתה צריכה החברה לעשות ועושה עכשיו", סיכם.

גורם אחר בענף ציין כי "עכשיו, כשהמחסום של פרסום הדו"חות הכספיים ירד מהפרק, תתחיל ידידות מופלאה בין תנובה החדשה לאיציק בדר ומאיר שמיר ממבטח שמיר. ביחד הם ינסו ליצור תדמית של שותפות בריאה, ישראלית מאוד ושייכת לעם".

6. בקרוב הקמפיין

כעת תיאלץ תנובה לשקם את יחסיה עם הצרכנים שנפגעו בחודשים האחרונים. החברה צפויה לעלות בקרוב בקמפיין פרסומי על אודות הורדות המחירים, באמצעות משרד הפרסום מקאן אריקסון.

"לאחר מהלכים אלה, קרוב לוודאי שתנובה תפעל בשנה-שנתיים הקרובות להשיב את האמון ואת המוניטין שנפגע כתוצאה מהמשבר והמחאה החברתית, כך שכל משפחה ישראלית תוכל לגדל את ילדיה על תנובה", אומר אילן שילוח, יו"ר מקאן אריקסון - משרד הפרסום של תנובה. שילוח הוסיף כי "תנובה היא החברה הישראלית הראשונה שהפנימה את המחאה ואת הביקורת הציבורית, ועושה מהלכים שמטרתם לחדור לדי.אן.איי הבסיסי שלה - חברה ששותפיה המרכזיים הם חקלאים בישראל, רפתות, בעלי הלולים, יצרני העופות הירקות והמשפחות הישראליות".

הציבור הוריד את חברת המזון הגדולה בישראל לברכיים: תנובה חותכת מחירים ונפרדת מהיו"ר; תפרסם מחר את דו"חותיה

רעידת אדמה בתנובה: שעה קלה לאחר שיו"ר תנובה, זהבית כהן, הודיעה על התפטרותה מן החברה, ועל רקע המחאה והחרם נגד מוצרי החברה, הודיעה תנובה כי תפעל להורדה קבועה של מחירי מוצריה בעד 15%, במהלך שייכנס לתוקף ביום שלישי הקרוב.

לדברי תנובה, שווי ההוזלה המצטבר עבור הצרכן יהיה כ-125 מיליון שקל, ש-62% מתוכם ימומנו על ידי החברה.

המחירון החדש של תנובה

המוצרים שמחיריהם מוזלים הם גבינות לבנות, גבינות צהובות במדף ומעדן תנובה. כך, למשל, המחיר המומלץ לצרכן של גבינה לבנה רגילה 250 גרם יעמוד על 6.33 שקלים במקום 7.45 שקלים כיום והמחיר המומלץ לצרכן של חבילת גבינת עמק פרוסה 200 גרם יהיה 14.58 שקל במקום 17.15 שקל כיום.

מנכ"ל תנובה, אריק שור, ציין כי "תנובה קשובה לקולו של הצרכן. אנו קוראים לרשתות השיווק לאמץ את ההמלצות ולתרום את חלקן להורדת המחירים".

בתשובה לשאלה האם רשות ההגבלים דרשה את התפטרות זהבית כהן מתפקידיה בתנובה או באייפקס נמסר מרשות ההגבלים, כי "במהלך החקירה על התנהלות תנובה לא היתה דרישה כלפי בכירים להתפטר מתפקידיהם לא בתנובה ולא באייפקס. הודעת ההתפטרות באה מהחברה. החקירה נועדה לברר דרישות שלנו שלא נענו".

המחירון החדש של שטראוס

ראשי תנובה נחקרו בחשד שלא העבירו מסמכים שנדרשו לרשות ההגבלים, בהם דו"ח מקינזי להעלאת ערך החברה שכלל המלצה להעלאות מחירים. החקירה נמשכת באינטנסיביות גם בימים אלה, אף שמקורב לחקירה העריך כי במסגרת המסמכים שהרשות תפסה נמצאים גם המסמכים שחיפשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים