מנכ"ל האוצר, חיים שני, יתמקד בוועדת הריכוזיות בחודש הקרוב

הוועדה נערכת להגשת מסקנות הביניים בתחילת ספטמבר. עדיין לא הוחלט מי ינהל את עבודת הוועדה לאחר הגשת המלצות הביניים והפרישה המתוכננת של איל גבאי וחיים שני

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> הוועדה לבדיקות הריכוזיות במשק תתמקד בשבועות הקרובים בגיבוש מסקנות בשלושת נושאי העבודה המרכזיים: הפרדה בין אחזקות פיננסיות וריאליות, פירוק תאגידים במבנה פירמידה והגדרת משטר תאגידי אחר בגופים הכלכליים הגדולים. מטרת הוועדה היא להגיש דו"ח ביניים בסוף אוגוסט-תחילת ספטמבר, כפי שהתחייבה בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

חיים שניצילום: תומר אפלבאום

דו"ח הביניים יוגש לראש הממשלה, לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שמינו את הוועדה ובאחרונה מעורבים מאוד בעבודתה. נתניהו סבור כי חלק חשוב בפתרון המחאה החברתית קשור במסקנות הוועדה - אם תשכיל להגדיל את התחרותיות באמצעות צמצום של ממש בשליטה של המונפולים הגדולים במשק, צעד שיוביל להורדת מחירים של ממש.

המשך עבודת הוועדה לאחר הגשת מסקנות הביניים עלולה להיקלע לקשיים, שכן ראשיה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי ומנכ"ל משרד האוצר חיים שני, הודיעו כי בכוונתם לפרוש מתפקידיהם. בעקבות פרישתם לא ימשיכו לכהן בוועדה - אלא אם כן יסכימו לפנייה מיוחדת של ראש הממשלה ושר האוצר, יובל שטייניץ, בעניין זה. על פי הערכות, השניים יפרשו במהלך ספטמבר.

מיד לאחר הגשת דו"ח הביניים יחל שלב של שימועים לבעלי עניין, שעלולים להיפגע ממסקנות הדו"ח, ויתבקשו להעלות את השגותיהם בפני הוועדה. כן יופיעו בפני הוועדה גופים אחרים. שלב השימועים עשוי להימשך שבועות ארוכים, שכן הוא אמור להיערך בתקופת החגים.

ואולם, כאמור, לא ברור מי יעמוד אז בראש הוועדה ומי ינווט אותה, עקב פרישתם של ראשיה. אם גבאי ושני אכן יסיימו את תפקידם עם הגשת דו"ח הביניים ולפני השימועים וכתיבת המסמך הסופי והמסכם, עשוי המשך עבודת הוועדה להיקלע לקשיים.

עבודת הוועדה מורכבת ולעתים אטית מעצם מהותה, בין היתר בשל ההתפתחויות במשק העולמי והמקומי בשבועות האחרונים. לצד קביעת עקרונות כללים, שעליהם אין תמיד הסכמה בין חברי הוועדה, ונדרשת להכרעה בשורה ארוכה של נושאים ספציפיים, הדורשים מומחיות ולעתים סיוע של מומחים חיצוניים.

גם ניהול ישיבות הוועדה וניהול צוותי המשנה שלה, לצד כתיבת הדו"ח, דורשים זמן רב. כך למשל, מתעכבת עבודת הוועדה משום שעדיין לא קיבלה מסמך שהזמינה אצל פרופ' אריה בבצ'וק, מהמחלקה למשפט כלכלה ומימון באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, מומחה עולמי לממשל תאגידי, על נושאים הקשורים לממשל התאגידי בישראל בהשוואה בינלאומית.

שני חזר באמצע השבוע שעבר לישראל מביקור משפחתי בצ'ילה. ערב נסיעתו הוא התפטר מתפקיד מנכ"ל האוצר, ואינו עוסק עוד בנושאי המשרד. לכן בכוונתו להתמקד בעבודת הוועדה. הוא הבטיח לראש הממשלה ולשר האוצר כי ימשיך בעבודתו בוועדה עד להגשת מסקנות הביניים. איל גבאי פחות פנוי לקידום החלטותיה של הוועדה בשל עבודתו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ובשל חברותו ומעורבותו הרבה בצוות טרכטנברג.

שמונת חברי ועדת הריכוזיות, נוסף על גבאי ושני, הם ראש אגף תקציבים באוצר גל הרשקוביץ, הממונה על שוק ההון באוצר עודד שריג, ראש המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה יוג'ין קנדל, המשנה לנגיד בנק ישראל קרנית פלוג, המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן, יו"ר הרשות לניירות ערך שמואל האוזר, הממונה על ההגבלים העסקיים דוד גילה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט. הוועדה עשויה לקבל החלטות בחלק מהנושאים שעומדים על הפרק, או בכולם, כשתגיע לשלב ההכרעות, בהצבעה של רוב ומיעוט, שכן קיימים חילוקי דעות בין חבריה בשורה של נושאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"