מחירי הדירות בת"א ירדו ב-6.5%; דירות 3.5 חדרים ויותר נפלו ב-15.3%

רק במחוז הצפון ובחיפה נמשכו עליות מחירים בקצב רבעוני של 10%

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> מחירי הדירות בתל אביב ספגו ברבעון השני של השנה זעזוע גדול וירידת מחירים בהיקף ממוצע של 6.5%. זאת, כתוצאה מנפילות מחירים של 15.3% בדירות של 4.5-5 חדרים, ושל 8.7% בדירות של 3.5-4 חדרים.

עם זאת, חשוב להדגיש, מדובר בנתונים גולמיים לא מעובדים, שמופיעים כנתונים במסגרת הפרסום על מחירים ממוצעים של דירות בבעלות הדיירים.

תל אביב

בסך הכל רשמו מחירי הדירות ירידות מחירים ממוצעות של 2.1%. מחיר דירה ממוצעת בישראל היה ברבעון השני 1.1 מיליון שקל. מחירי דירת 4.5-5 חדרים בתל אביב ירד ברבעון השני מ-3.62 ל-3.06 מיליון שקל. מחירי דירות 3.5-4 חדרים ירדו מ-2.49 ל-2.27 מיליון שקל. מחירי הדירות הקטנות דווקא רשמו עליות: מחירי דירות 1.5-2 חדרים עלו ב-7.8% ל-1.8 מיליון שקל, ואילו דירות 2.5-3 חדרים עלו ב-1.4% למחיר של 1.66 מיליון שקל.

עוד אזורים שרשמו ירידות הם השרון (שרשם ירידת מחירים ממוצעת של 6.7%), הדרום (2.3%) הקריות (1.8%) וירושלים (0.3%). מי שאיזנו במקצת את ירידות המחירים היו חיפה שרשמה עליית מחיר ממוצעת של 10.8% (בעיקר בגלל דירות 3.5-4 חדרים שעלו ב-15%) ומחוז הצפון שרשם עליות תלולות של %2.1% במחירים.

כיצד לראות את הנתונים הדרמטיים? ניתן להסתכל על מדד מחירי דירות בבעלות בשני אופנים: הראשון - מדובר כאמור בנתונים לא מעובדים ועל כן לא מדויקים. סביר ששוקללו לנתונים הללו דירות שלא נרכשו בתל אביב, אלא באחת הערים השכנות. כך, למשל, השמאי הממשלתי שהסתמך על מסד נתונים דומה מצא דווקא, שמחירי הדירות בתל אביב עלו ברבעון השני ב-10%; מצד שני, לאורך כל השנים האחרונות, שבהן נרשמו עליות מחירים, המדד הזה הראה אף הוא על עליות, כך שעצם התפנית שעליה הוא מורה, מראה כנראה על שינויי מגמה בשוק הדירות.

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008