מתמחים: "זה המסמר האחרון בארון הקבורה של הרפואה בישראל"

מאות רופאים ומתמחים נטשו אתמול את מחלקות בתי החולים במחאה על ההסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית לאוצר. יו"ר עמותת המתמחים מרש"ם, ד"ר יונה ויסבוך: "נקים ארגון יציג נפרד מההסתדרות הרפואית - ונפתח בשביתה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> מרד המתמחים: הרופאים המתמחים פתחו אתמול בצעדי מחאה נרחבים וחסרי תקדים נגד ההסכם המתגבש בין ההסתדרות הרפואית (הר"י) למשרד האוצר. נכון למועד כתיבת שורות אלה, הדיונים בין הרופאים לאוצר לא הסתיימו, אך השטח גועש.

מתמחים בבתי החולים מאיר, איכילוב, שיבא, שלוותא, לב השרון, קפלן, רמב"ם, בילינסון, נהריה ואחרים נטשו אתמול את המחלקות ויצאו לאסיפות מחאה מאולתרות, בחלק מהמקרים בעידוד ובתמיכת המנהלים שלהם. בכמה מבתי החולים המתמחים אף לא חזרו לעבודתם בתום האסיפות ופרשו לבתיהם לפני תום יום העבודה. בנוסף, המתמחים הציפו את עמוד הפייסבוק של מאבק הרופאים במסרים של התנגדות חריפה להסכם וקראו להתפטרות המונית של כל המתמחים.

המתמחים מנסים להתאגד לארגון יציג נפרד, שיפעל במקביל להסתדרות הרפואית וייצג את האינטרסים שלהם. לדברי ד"ר יונה ויסבוך, מתמחה במחלקת אף אוזן גרון בבילינסון ויו"ר עמותת המתמחים מרש"ם, "כדי ליהפך לארגון יציג אנחנו זקוקים להצטרפות של 30% מהמתמחים. כרגע 20% כבר רשומים אצלנו, ובכל שעה מצטרפים מתמחים נוספים. ברגע שניהפך לארגון יציג נכריז על שביתה ונצא מבתי החולים באופן חוקי ומסודר ונשאיר אותם בידי המומחים הבכירים. לא נסכים להמשיך להיות עלה התאנה של מערכת הבריאות".

מחאת המתמחים מגיעה בעקבות פרסום עיקרי ההסכם המתגבש בין הרופאים לאוצר. הפרטים נחשפו אתמול בראשונה ב-TheMarker, לאחר שהדיונים בין הצדדים נשמרו בסודיות במשך תקופה ארוכה. בין היתר כולל ההסכם תוספת שכר של כ-40%-45%, שתיפרס על פני 8-10 שנים ותחולק באופן דיפרנציאלי, כך שרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה יקבלו תוספת שכר גדולה יותר.

בנוסף, הרופאים הסכימו לדווח על שעות עבודתם באמצעות תוכנות מבוססות מיקום לטלפונים חכמים והוסכם כי מספר התורנויות החודשיות של מתמחים יוגבל לשמונה, ויפחת לשש בעתיד. אתמול בבוקר קיימו הרופאים אסיפות הסברה בבתי החולים, שמהן עלה כי ההסכם כולל גם תוספת של כ-650 תקני רופאים.

פרטי ההסכם שנחשפו עוררו סערה גדולה בקרב הרופאים: המחאה החלה בבית החולים מאיר עם נטישה של מאות רופאים ומתמחים את המחלקות, והתפשטה במהירות גם לבתי החולים האחרים במדינה תחת מסר של התנגדות לחתימה על ההסכם המסתמן.

"המערכת לא קורסת, היא נפטרה מזמן"

המחאה מתמקדת בשלושה נושאים: תוספת התקנים - הבלתי מספקת בעיני הרופאים; דיווח הנוכחות, שהרופאים חוששים ממנו ומתנגדים לו; ותוספת השכר, שהרופאים מגדירים כ"מעליבה".

"לפי הפרטים שאנו למדים על ההסכם הוא לא מביא כל בשורה ולא מפחית בכלום את העומס הבלתי נסבל במחלקות", אמר ויסבוך. "מדובר ב-650 תקנים שפרושים על פני שנים - כשכבר בהסכם מ-2000 היו אמורים להיתווסף 450 תקנים, שלא מולאו. חייבים יותר תקנים. מתמחה עושה כיום שלושה תפקידים וככה זה גם נראה - אני, למשל, אחראי בתורנות אחת גם על מיון הילדים בשניידר, גם על המיון בבלינסון וגם על המחלקה. ברור שאני לא יכול להיות בשלושה מקומות בו זמנית, וברור שזה פוגע בחולים. זו הזנחה של המערכת".

לדברי ד"ר כפיר פפר מפורום המתמחים בפסיכיאטריה, "אנחנו מרגישים שזה המסמר האחרון בארון הקבורה של הרפואה הציבורית בישראל. עם מספר כל כך נמוך של תקנים לא יהיה שינוי. אנחנו רואים כמה אנשים חסרים, איך מטופלים מחכים בתור חודשים, איך לכל מטופל יש 20 דקות ואיך מטופלים שלנו מתאשפזים שוב כי המצב שלהם מידרדר. בכך שלא נגעו בתנאי העבודה השערורייתיים שלנו האוצר כאילו אומר לנו: לכו לרפואה פרטית. לי זה יכול להיות טוב כי זה יותר רווחי, אבל מי שייפגע יהיו המטופלים שלי".

גם גיל (שם בדוי), מתמחה בפסיכיאטריה מבית החולים לב השרון, כועס על ההבנות המתגבשות ועל העובדה שההסכם לא כולל הפחתה משמעותית במספר התורנויות החודשיות של המתמחים: "המערכת לא קורסת, היא נפטרה מזמן", הוא אומר. "הרופאים הבכירים אומרים לנו שכשהם היו מתמחים הם עשו יותר תורנויות מאתנו, אבל הזמנים השתנו וכיום התורנויות קשות יותר, יש סטנדרטים אחרים ואי אפשר לתת יותר רפואה טובה ככה".

אורי (שם בדוי), מתמחה במאיר, מוסיף: "זה לא שמערכת הבריאות הציבורית בישראל היא האופציה היחידה שלנו. בהשוואה להיי-טק או למשכורות של רופאים בחו"ל תנאי העבודה שלנו הם בדיחה. אני לא יודע איך אפשר לגדל ילדים ולחיות עם משכורת כזו. אבל אף אחד לא מצמיד לנו אקדח לרקה. אם זה היחס, פשוט נעזוב. אנחנו משלמים 300 שקל בחודש דמי חבר להר"י ואם זה מה שמקבלים בתמורה אז תודה רבה ולא צריך - אנחנו ניקח את העניינים לידיים. היום זו התפרצות של שתיקה ותסכול של שנים".

"ההסכם לא פותר את בעיות הרופאים"

הרופאים זכו אתמול לחיזוק מהנהלות בתי החולים. באיכילוב, למשל, יצאו כ-150 מתמחים ורופאים מהמחלקות והתכנסו בכיכר של מרכז ויצמן. הצטרפו אליהם מנהל המרכז הרפואי, פרופ' גבי ברבש, ושלושה מסגניו. ברבש אמר אתמול ל-TheMarker: "כשרופאים שלי מביעים תסכול - אני הולך להיות איתם. אני מקווה שהם יתארגנו, ושההתארגנות שלהם לא תיפסק. הדור הצעיר הזה, שיש לו תעוזה ושאינו מוכן לקבל בקלות מרות, קולו יישמע. אני לא חושב שאפשר לעצור את ההסכם, אבל ברור שהמלחמה לא נגמרה, כי הבעיות לא נפתרו על ידי ההסכם הזה".

אתה מותח כאן ביקורת קשה על ההסתדרות הרפואית

"יש ארגון יציג, וצריך לחיות עם מה שהצליח להביא. עם זאת, השביתה לא פותרת כמה בעיות יסוד. הרופאים המומחים, שהם השלד של המערכת, קיבלו רק חיזוק שלילי להישאר במערכת: תוספת השכר שיקבלו זניחה לעומת מה שהם יכולים להשתכר בחוץ והם יחויבו לעשות תורנויות - אין בשורה".

ברבש אומר כי הוא מוטרד מכך שחלק גדול מעלות ההסכם תגולגל על בתי החולים: "את הר"י לא מעניין מהיכן יבוא הכסף, ואני כבר רואה איך האוצר יגלגל את זה על המערכת. הוא יגיד - 'אני לא מתקצב, תביאו הכנסות'. כלומר, שבית החולים יתחיל לריב עם קופות החולים על מעט הכסף. כבר כיום אנחנו על סף גירעון, וכשמערכת הבריאות נמצאת בגירעון - זה מיד משורשר לאיכות הטיפול. הייתי מצפה שאם נלחמו כמו שנלחמו, שיביאו את המקור התקציבי. זה אחריות של הר"י, האוצר והכנסת. הם הולכים להכניס את מערכת הבריאות לסחרור שלא היה כדוגמתו, שחיקה של מאות מיליוני שקלים".

גם מנהל המרכז הרפואי שיבא (תל השומר), פרופ' זאב רוטשטיין, חיזק את ידי המתמחים הזועמים. "יש בעיה קשה עם הרופאים הצעירים", אומר רוטשטיין, שבמרכז הרפואי שבניהולו מועסקים כ-300 מתמחים. "אני חש הזדהות גדולה עם אלה שבחרו במקצוע שבעיני הוא היפה ביותר בעולם ורוצים לתרום מעצמם ולהיות חלק ממערכת הבריאות הציבורית, ובצורה צינית לא מציעים להם פתרון שישפר את מצבם. המדינה חייבת להראות להם שיש תקווה לרופאים במערכת הבריאות הציבורית".

לדברי רוטשטיין, "מהפרטים שאנחנו למדים על ההסכם - אין בו בשורה גדולה. במקום תוספת תקנים עצומה, כפי שנדרש, תינתן תוספת קטנה. גם תוספת השכר המסתמנת נמוכה למדי - עם קצב האינפלציה, הרופאים ישארו בעוד שמונה עד עשר שנים עם אותה משכורת שהם מרוויחים כיום. וזה כשהם ציפו לעלייה ריאלית של 50% בשכרם. המתמחים אומרים, ובצדק, לא לזה ציפינו. מצבם לא ישתנה מהותית כתוצאה מהשביתה, וזה רע מאוד".

ויסבוך נזהר שלא להתנגח חזיתית בהנהגת הרופאים בהסתדרות הרפואית: "אנחנו לא יוצאים נגד הר"י, שמנסים לעשות כמיטב יכולתם, אלא נגד ראש הממשלה. הוא זה שאמור לתת הוראה לאוצר להעביר תקציבים. אנחנו יודעים שהמאבק לא מעניין את ביבי. המאבק הזה הוא עבור החולים. הדרישה לתקנים זה כדי שלאזרחים תהיה רפואה ציבורית מינימלית".

עם זאת, רבים מהרופאים לא מסתירים את כעסם כלפי ההסתדרות הרפואית. "הר"י, אתם מאבדים את המנדט שניתן לכם והשטיח עומד להישמט מתחת רגליכם", כתב אחד הרופאים בעמוד הפייסבוק של הארגון. אחר כתב: "אם הם חושבים שהם ימכרו אותי ושכמותי בזול, אז הם עושים טעות גדולה". יו"ר ועד הרופאים בבית החולים מאיר, ד"ר צבי קליין, אמר אתמול בראיון לגלי צה"ל כי חבריו ישקלו לבטל את חברותם בהסתדרות הרפואית. "לאור הישגיהם, אנו מצביעים אי-אמון בנציגינו למשא ומתן", אמר קליין.

מההסתדרות הרפואית נמסר: "בעשרת החודשים האחרונים מקיימת הנהלת ההסתדרות הרפואית משא ומתן אינטנסיבי עם המדינה במטרה להגיע להסדר הטוב ביותר עבור הרפואה הציבורית בישראל. מדובר במהלך מורכב, שנועד לענות על הצרכים הדחופים של הרפואה הציבורית בכלל, ושל הרופאים בישראל בפרט. כפי שקורה בכל משא ומתן, גם כאן דולפים החוצה חלקי ידיעות שאינם התמונה כולה. כדי לא לפגוע בהליך המשא ומתן מבקשת הר"י שלא לפעול על פי שמועות אלה, אלא להמתין לרגע שבו יגובש הסכם וניתן יהיה לחשוף את פרטיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"