רצינו תחרות בשוק הסלולר בישראל - קיבלנו פארסה

איך נהפך המכרז שהיה אמור לפתוח את שוק הסלולר לתחרות - למחזה אבסורד? שאלות ותשובות

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

מהו מכרז התדרים?

ב-11 באפריל 2011 קיים משרד התקשורת מכרז על שתי רצועות של תדרים פנויים. במכרז התמודדו ארבע קבוצות שרצו לקבל את הזכות לרכוש את התדרים, ולהשתמש בהם להקמה של שתי חברות סלולר חדשות. המכרז נבנה כך שהזוכות היו החברות שהתחייבו להעמיד סכום ערבות בנקאית גבוה יותר.

מי התמודד, ומי זכה?

הקבוצה שהציעה את סכום הערבות הגבוה ביותר היא מרתון מובייל של חזי בצלאל - 710 מיליון שקל. אחריה הגיעה מירס של פטריק דרהי, עם סכום ערבות של 705 מיליון שקל; אחריה סלקט של מייקל גלפנד עם סכום ערבות של 695 מיליון שקל; ואחרונה גולן טלקום של מיכאל גולן עם סכום ערבות של 360 מיליון שקל. שתי ההחברות שהגישו את ההצעות הגבוהות ביותר, מרתון ומירס, ניצחו במכרז וקיבלו את הזכות להקים חברת סלולר חדשה.

מה השתבש?

עם הזכייה במכרז קיבלו שתי הזוכות 45 יום כדי להעמיד את הערבות הבנקאית הדרושה. מירס, מפעילת הסלולר הפעילה היחידה שהורשתה להשתתף במכרז, הצליחה - וכבר התחילה בעבודה על שדרוג הרשת הקיימת שלה. אך מרתון מובייל לא הצליחה להעמיד את הבטוחות המספיקות לכל סכום הערבות. כתוצאה מכך, ב-30 במאי עברה הזכות על התדר לחברת סלקט. אנשי סלקט עבדו במרץ 45 יום, שהסתיימו ביום שישי האחרון, אך לא הצליחו להעמיד ערבות בנקאית למיזם.

אבל פורסם שבנק גולדמן סאקס מוכן להעמיד ערבות לסלקט.

זה לא נכון, וגם לא מספיק. ראשית, תנאי המכרז הם ברורים: רק בנק ישראלי יכול להעמיד ערבות למיזם. שנית, גולדמן סאקס לא העמיד ערבות בנקאית, אלא רק צירף מכתב שהוא ערב להונם של בעלי החברה, שצירפו גם צ'ק אישי על כל סכום הערבות.

צ'ק על כל סכום הערבות זה לא טוב יותר מערבות?

כן, אבל מדובר בצ'ק דחוי, וגם בחברה מודים שכרגע אין לו כיסוי. בכל אופן, המכרז דורש ערבות מבנק ישראלי בלבד.

מה צפוי לקרות עכשיו?

ועדת המכרז תתכנס ביום שני כדי להכריע מה לעשות. אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, סלקט עתידה להיות מושעית מהמשחק, והזכות להקמת הרשת תעבור לקבוצה שהגיעה רביעית במכרז: גולן טלקום.

האם חזי בצלאל אינו רוצה לחזור למשחק?

זה נכון. בצלאל טוען שהיות שהמכרז התנהל על שתי רצועות תדרים, אפשר להתייחס אליו כאל שני מכרזים נפרדים. אמנם, ברצועה אחת הוא לא הצליח להעמיד ערבות, אך ברצועה השנייה הוא הבא בתור אחרי סלקט, ולטענתו צריך לקבל שוב את התדר. טענה זו צפויה להידחות על ידי ועדת המכרז.

מיהי גולן טלקום?

בעל המניות העיקרי בקבוצת גולן טלקום הוא מיכאל גולן, לשעבר מייקל בוקובזה, עולה חדש מצרפת בראשית שנות ה-30 לחייו. גולן היה מנכ"ל חברת טלקום גדולה בצרפת בשם Free (שאינה קשורה ל-Free הישראלית). השותף שלו במיזם הוא גזביה ניאל, שהיה בעל הבית של גולן בצרפת. גולן עבד ב-HOT תקופה מסוימת כיועץ למנכ"ל.

Free היא אחת החברות החדשניות בעולם הטלקום, ונוקטת גישה אגרסיבית של תעריפים נמוכים. בעבר העביר ניאל מכתב ל-TheMarker, שבו התחייב לאותה אסטרטגיה גם כאן. ניאל כתב אז כי "בכוונתי לתרום מהידע שלי והניסיון לבניית חברת סלולר ישראלית חדשה שתספק ללקוחות הישראלים שירותים איכותיים במחירים אטרקטיביים מאוד, כפי שמגיע להם".

יכול להיות שגם הם לא יצליחו להעמיד את הערבות?

קשה להאמין. ראשית, כי הקבוצה הציעה סכום נמוך בהרבה משאר המתחרות: 360 מיליון שקל. שנית, כי ניאל הוא אחד מעשירי אירופה, והונו העצמי נאמד ב-4 מיליארד יורו - כך שהוא יכול להביא את כל סכום הערבות מהונו האישי.

איך הסתבכנו כך?

עכשיו כבר אפשר להגיד - המכרז הוא פארסה. ברמה הכללית, הטענה היא שהמכרז היה צריך להיבנות על בסיס סכום בפועל - כסף שיוצא מהכיס - ולא על בסיס ערבות בנקאית ערטילאית. מבנה המכרז הוביל את הקבוצות לנפח סכומים, אך כשהגיע מבחן המציאות הן לא עמדו בו. במכרז "רגיל", הקבוצה הנזילה ביותר היתה זוכה. ברמה הפרטנית, ועדת המכרז היתה צריכה כנראה להיות יותר זהירה בשלב א', שבו נבדקה הנאותות הכלכלית של הקבוצות.

טענה נוספת היא שזמן העמדת הערבות במכרז, 45 ימים, אינו מספק, מאחר שסגירה פיננסית של פרויקט עתיר השקעות כמו זה בדרך כלל נמשכת בישראל 6 חודשים. עוד נטען כי מטופש לקבוע במכרז תנאי של "בנק ישראלי" בלבד. מה רע בגולדמן סאקס? היה צריך לאפשר למוסדות פיננסים לא ישראליים מוכרים (על פי דירוג) להשתתף.

בנוסף, קיים ספק האם קיים מודל עסקי יציב לחברת סלולר חמישית בשוק רווי סלולר כמו ישראל. מרבית הכלכלנים סבורים שאין מודל עסקי כזה, ושהשחקנית החדשה בכלל לא תגיע לנתח השוק הדרוש להחזר הערבות במלואה: 7% מהמגזר הפרטי.

לבסוף, מתברר שקשה להשיג שיתוף פעולה ממערכת הבנקאות הישראלית. רק שלושה בנקים ישראליים יכולים לתת מימון וערבות בסדר גודל כזה, והם חשופים למגזר התקשורת. לבנקים אלו אין אינטרס לסייע בהכנסת מתחרה נוסף, שעשוי לפגוע ביכולת החזר ההלוואות של פרטנר, סלקום ובזק.

אז מתי נראה מפעילים חדשים בשוק הסלולר?

צריך לזכור שעד כה עסקנו במפעילים מלאים - כאלה שיש ברשותם תשתיות ואנטנות. עם זאת, לשוק עומדים להיכנס כבר באוגוסט או ספטמבר הקרובים מפעילים וירטואליים (MVNOs - מפעילים שמשתמשים באנטנות של מפעילים מלאים), הצפויים להזרים קצת רוח במפרשי ספינת התחרות. אחר כך תיכנס לשוק מירס, שזכתה בתדר, וכבר בחרה ספק תשתיות והתחילה להקים את הרשת שלה בפועל. היא תשיק את פעילותה ברבעון הראשון של 2012. רק אחר כך ייכנס לענף המפעיל המלא החמישי - שיהיה כפי הנראה גולן טלקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?