ברגע האחרון: לחצים לפני הצבעת הממשלה על עתיד הענף הסולארי

האוצר מתנגד להצעה שעליה תצביע הממשלה היום. שרי התשתיות והגנת הסביבה דורשים להגדיל מכסות ולשריין מכסה לתושבי יהודה ושומרון. יזמי הקרקעות והגגות נאבקים זה בזה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> שרי הממשלה צפויים להצביע היום על מדיניות הממשלה לקידום ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות. ואולם נוסח ההצעה שעליו יצביעו צפוי לעבור שינויים עד הדקות האחרונות לפני ההצבעה. זאת, נוכח לחצים סותרים ומאבקים פנים-ממשלתיים על היקף הסבסוד שתעמיד המדינה בעשור הקרוב ליצרני החשמל הפרטי בטכנולוגיות ובהיקפים השונים.

הצעת הפשרה שהעמיד לפני חודש ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, כבר עברה כמה שינויים בשבועות האחרונים. זאת, נוכח התנגדות גורפת מצד האוצר, המתנגד להמשך סבסוד החשמל הסולארי, בעוד שרי התשתיות והגנת הסביבה מביעים התנגדות מתונה יחסית, ודורשים להגדיל את המכסות השמורות ליזמים.

קנדל המליץ להפשיר את המכסה שהוקפאה באחרונה להקמת תחנות כוח סולאריות גדולות בהיקף 500 מגה-ואט. 400 מגה-ואט ממכסה זו ישוריינו לשדות סולאריים שיחוברו ישירות לרשת הולכת החשמל, ו-200 מגה-ואט מהם שישוריינו עבור תחנות בטכנולוגיה תרמו-סולארית.

ואולם יזמי השדות הסולאריים יחוייבו להשלים את הסגירה הפיננסית לפרויקטים שיקדמו כחלק מ-200 המגה-ואט הנותרים עד 1 בינואר 2014 - אז תיפתח המכסה הלא מנוצלת גם לשימוש יזמי מערכות סולאריות בינוניות. תאריך יעד זה הוארך בחצי שנה לעומת הנוסח המקורי.

60 מגה-ואט מתוך 100 המגה-ואט הנותרים ישוריינו למכרזי הקרקע שתפרסם המדינה. 40 המגה-ואט הנוספים יופקעו מידי יזמי השדות לטובת מתקני P.V (פוטו-ולטאים), שעל גגות. זאת, באמצעות מכסה מתמרצת חדשה שתיפתח גם עבור מערכות P.V קטנות (עד 50 קילו-ואט) ובינוניות (עד 12 מגה-ואט).

משום שגם מכסה קטנה זו לא תספיק כנראה לתחזק את הענף הסולארי עד 2015 הציע קנדל לקבוע מכסה נוספת של 60 מגה-ואט עבור מתקני P.V קטנים ובינוניים. כמו כן כוללת הטיוטה הסופית מכסה נוספת של 50 מגה-ואט עבור פרויקטי חלוץ בתחום האנרגיות המתחדשות שיתבססו על טכנולוגיה ישראלית.

שרי התשתיות והאוצר דרשו בשבוע שעבר לשמור על המסגרת של 500 המגה-ואט לשדות הסולאריים תוך הוספת מכסה נוספת של 100 מגה-ואט למתקני P.V קטנים ובינוניים כבר השנה. בנוסף, דרשו השרים לשריין 10% מהמכסות (80 מגה-ואט) עבור פרויקטים שיוקמו ביהודה ושומרון.

לצד האנרגיה הסולארית מוצע להגדיל את המכסה למתקני ביו-מאסה מ-160 ל-201 מגה-ואט, בעוד שהמכסה למתקני רוח תיוותר בהיקף של 800 מגה-ואט. באשר למכרז התרמו-סולארי באשלים הוסרה הדרישה לבחור זוכה עד 1 בינואר 2013, לטובת נוסח מעורפל בדבר חובת דיווח על התקדמות הפרויקט עד 1 ביולי 2013. הפשרה שהציע קנדל מתבססת על החלטת הממשלה שלפיה על ישראל לעבור לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות בשיעור של 5% עד 2015 ו-10% עד 2020.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה