"הצעדים לבלימת מחירי הדיור לא השפיעו מספיק על ענף הנדל"ן"

מסקירה שפירסם הבנק עולה שבינואר-אפריל 2011 גדל הביקוש לדירות, היקף המשכנתאות המשיך לטפס וקצב סיומי הבנייה הואט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> הצעדים להקטנת הביקוש לדירות ולהגדלת ההיצע שבוצעו עד כה לא השפיעו מספיק - כך קובע בנק ישראל בחוברת "סקירת ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים" שפורסמה אתמול. לפי הבנק, הביקוש לדירות וכן הפעילות בענף הבנייה המשיכו להתרחב בינואר-אפריל 2011, סך המשכנתאות גדל, המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה נמשך וסיומי הבנייה הואטו.

עוד עולה מהסקירה כי מחירי הדירות עלו מהר יותר ממחירי השכירות ומספר הדירות המבוקשות גדל. כמו כן גדל מספר התחלות הבנייה וההשקעה לבנייה למגורים. מנגד, קובע בנק ישראל כי העלאות הריבית האחרונות סייעו בהפחתת הביקוש לדירות להשקעה. "קצב עליית מחירי הדיור בשנה האחרונה היה כ-14%, לעומת 20% במהלך 2010", נכתב.

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מסכים עם טענת בנק ישראל. "בשנה האחרונה היתה הממשלה עסוקה בלחפש את המטבע מתחת לפנס, במקום לפתור את הבעיה האמיתית - מחסור אדיר בהתחלות בנייה ובקרקע מתוכננת לבנייה", אומר דנוס. "כל ניסיונות הממשלה עד כה היו בבחינת אקמול, כשבכל פעם מנסים תרגילים מתמטיים אחרים של הקלות מיסוי ושל הטבות בפריפריה, ומבלבלים עוד יותר את שוק הנדל"ן. הפתרון היחידי הוא קידום מהיר של תוכניות פינוי בינוי, ובאזורי הביקוש. רק כך אפשר יהיה לייצר בשנים הקרובות עתודות נדל"ן משמעותיות ולצנן את השוק".

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, אומר בתגובה לסקירת בנק ישראל: "כישלון הממשלה הוא בפיתוח הפריפריה, מכיוון שרק שם יוכל זוג צעיר להשיג דירה כלבבו במחיר סביר. אם הממשלה הייתה משקיעה באמת בפיתוח תשתיות תחבורה, בשילוב מקומות עבודה איכותיים בפריפריה, שוק הנדל"ן היה נרגע ומתייצב. ואולם, כל עוד מדינת תל אביב מככבת, אין שום סיכוי שהשוק יירגע".

ליאת דנינו-ישראלי, מנכ"ל אמבסדור שיווק נדל"ן, אמרה בתגובה: "הממשלה גילתה בשנה האחרונה חוסר יצירתיות מובהק בניסיונותיה הכושלים לפתור את בעיית שוק הנדל"ן. אם היו מחייבים כל יזם לבנות במקביל לדירות הרגילות גם דירות קומפקטיות יותר בנות 80-90 מ"ר, במחיר הזול ב-20%-25% ממחיר השוק, היה היצע הרבה יותר משמעותי לזוגות צעירים ומשפרי דיור גם באזורי הביקוש ובמחירים מתקבלים על הדעת. אבל במקום זאת, הממשלה נכנעה לראשי הערים שרצו רק דירות לעשירים בשטח של 115 מ"ר ומעלה והתוצאה ידועה".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה