"הצעדים לבלימת מחירי הדיור לא השפיעו מספיק על ענף הנדל"ן"

מסקירה שפירסם הבנק עולה שבינואר-אפריל 2011 גדל הביקוש לדירות, היקף המשכנתאות המשיך לטפס וקצב סיומי הבנייה הואט

>> הצעדים להקטנת הביקוש לדירות ולהגדלת ההיצע שבוצעו עד כה לא השפיעו מספיק - כך קובע בנק ישראל בחוברת "סקירת ההתפתחויות הכלכליות בחודשים האחרונים" שפורסמה אתמול. לפי הבנק, הביקוש לדירות וכן הפעילות בענף הבנייה המשיכו להתרחב בינואר-אפריל 2011, סך המשכנתאות גדל, המחסור בעובדים מקצועיים בענף הבנייה נמשך וסיומי הבנייה הואטו.

עוד עולה מהסקירה כי מחירי הדירות עלו מהר יותר ממחירי השכירות ומספר הדירות המבוקשות גדל. כמו כן גדל מספר התחלות הבנייה וההשקעה לבנייה למגורים. מנגד, קובע בנק ישראל כי העלאות הריבית האחרונות סייעו בהפחתת הביקוש לדירות להשקעה. "קצב עליית מחירי הדיור בשנה האחרונה היה כ-14%, לעומת 20% במהלך 2010", נכתב.

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מסכים עם טענת בנק ישראל. "בשנה האחרונה היתה הממשלה עסוקה בלחפש את המטבע מתחת לפנס, במקום לפתור את הבעיה האמיתית - מחסור אדיר בהתחלות בנייה ובקרקע מתוכננת לבנייה", אומר דנוס. "כל ניסיונות הממשלה עד כה היו בבחינת אקמול, כשבכל פעם מנסים תרגילים מתמטיים אחרים של הקלות מיסוי ושל הטבות בפריפריה, ומבלבלים עוד יותר את שוק הנדל"ן. הפתרון היחידי הוא קידום מהיר של תוכניות פינוי בינוי, ובאזורי הביקוש. רק כך אפשר יהיה לייצר בשנים הקרובות עתודות נדל"ן משמעותיות ולצנן את השוק".

ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, אומר בתגובה לסקירת בנק ישראל: "כישלון הממשלה הוא בפיתוח הפריפריה, מכיוון שרק שם יוכל זוג צעיר להשיג דירה כלבבו במחיר סביר. אם הממשלה הייתה משקיעה באמת בפיתוח תשתיות תחבורה, בשילוב מקומות עבודה איכותיים בפריפריה, שוק הנדל"ן היה נרגע ומתייצב. ואולם, כל עוד מדינת תל אביב מככבת, אין שום סיכוי שהשוק יירגע".

ליאת דנינו-ישראלי, מנכ"ל אמבסדור שיווק נדל"ן, אמרה בתגובה: "הממשלה גילתה בשנה האחרונה חוסר יצירתיות מובהק בניסיונותיה הכושלים לפתור את בעיית שוק הנדל"ן. אם היו מחייבים כל יזם לבנות במקביל לדירות הרגילות גם דירות קומפקטיות יותר בנות 80-90 מ"ר, במחיר הזול ב-20%-25% ממחיר השוק, היה היצע הרבה יותר משמעותי לזוגות צעירים ומשפרי דיור גם באזורי הביקוש ובמחירים מתקבלים על הדעת. אבל במקום זאת, הממשלה נכנעה לראשי הערים שרצו רק דירות לעשירים בשטח של 115 מ"ר ומעלה והתוצאה ידועה".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?