למנוע מונופול בשוק הגז הטבעי

אמנון פורטוגלי
אמנון פורטוגלי

>> הפסקתה של אספקת הגז המצרי לישראל גרמה לתפישה מוטעית, שלפיה ללא הגז המצרי המיזמים המשותפים ים תטיס ותמר נהפכו למונופול בתחום הגז הטבעי. תפישה זו מנוצלת היטב בידי תאגידי הגז, שעל פי פרסומים בתקשורת, החלו לדרוש מחיר גבוה יותר עבור הגז מחברת החשמל ומהחברה לישראל.

אם אכן ים תטיס ותמר מנהלים משא ומתן למכירת גז עם הלקוחות הפוטנציאליים, יש לאסור זאת ולחייב את התאגידים השותפים במיזמים אלה לנהל משא ומתן נפרד בין כל אחד מהתאגידים השותפים במיזם לבין הלקוחות הפוטנציאליים.

מונופול על משאב הגז פוגע באינטרסים חברתיים-סביבתיים רחבים. איסור על תיאום מחירי הגז בין התאגידים השותפים במיזמים המשותפים מתבקש, שכן תחרות במשק תביא למחיר גז נמוך יותר לחברת החשמל וללקוחות אחרים, לעומת למצב מונופוליסטי. הורדת מחיר הגז תמנע את עליית מחיר החשמל לציבור ואולי אף תוזיל אותו. מחיר גז נמוך יתמרץ מגזרים כמו תחבורה, חשמל, מפעלים פטרוכימיים, בתי מלון ותאגידים המשתמשים בדלקים שונים - לעבור לשימוש בגז היוצר פחות זיהום אוויר בהשוואה לפחם ולדלקים נוזליים.

מאגרי הגז ים תטיס ותמר פותחו במסגרת מיזמים משותפים (Joint Venture). הצדדים למיזמים אלה הם תאגידים כמו אבנר חיפושי נפט, דלק קידוחים, רציו, ישראמקו ונובל אנרג'י, שחברו למטרת חיפוש מאגרי הגז, כשהם מחזיקים בחלקים שונים מהזכויות במיזם. פעילות החיפושים וההפקה בים תטיס, תמר ואחרים נעשית במסגרת הסכם תפעול השותפות, הקובע את זכויות וחובות הצדדים בכל הנוגע לפעולות בתחומי המיזם. כך למשל, הסכם התפעול המשותף בים תטיס הוא לתפעול בלבד: חיפושים, הערכה, פיתוח והפקה של הגז והנפט, ואינו כולל שיווק ומכירה של הגז או הנפט. ואכן, הרשות להגבלים עסקיים אישרה את המיזמים המשותפים ב-2007 לטובת חיפוש ופיתוח מאגרי הגז.

כל גורם במיזם המשותף אחראי לחלקו במימון הפרויקט, וכל גורם במיזם, כפי שגם הוצהר על ידי תאגידי הגז בוועדת הכספים בדיונים על חוק ששינסקי, יכול למכור את הגז או הנפט במחיר אחר או בכמות אחרת.

ואכן, כל תאגיד שותף בתמר מימן באופן נפרד את חלקו במיזם. כך לדוגמה, נובל אנרג'י הודיעה כי תממן את חלקה ממקורותיה; דלק קידוחים ואבנר חתמו עם הבנקים הבריטיים ברקליס קפיטל ו-HSBC על הסכם מימון ביניים לפיתוח תגליות תמר ודלית; וישראמקו, המחזיקה 28.75% מפרויקט תמר, דיווחה כי חתמה על הסכמי מימון בסך 750 מיליון דולר שאירגן דויטשה בנק למימון חלקה בפיתוח תמר.

ההפרדה בין התאגידים השותפים במיזם המשותף מאפשרת ואף מחייבת הפרדה אמיתית במשא ומתן בין לקוחות הגז בישראל בנוגע למכירת הגז. לאור לשון הסכם התפעול המשותף וכוונת המיזם המשותף בדבר חיפוש, פיתוח והפקה של המאגרים בלבד. ניתן ואפשר לאסור כל תיאום במחירי הגז ועל משא ומתן משותף בין התאגידים שהינם חלק מהמיזם המשותף לבין הלקוח.

לכן, על הרשויות לדרוש כי כל משא ומתן בין כל גורם השותף במאגר לבין הלקוחות הפוטנציאליים יתנהל בנפרד, ובכך למנוע מתאגידי הגז לנצל לרעה את כוחם ולעמוד בדרכה של התחרות החופשית. באופן זה הציבור והסביבה יצאו נשכרים יותר.

פורטוגלי הוא פעיל בפורום פעולה אזרחית; טבצ'ניק היא עורכת דין בעמותת אדם טבע ודין

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?