ח"כ אמנון כהן: אם לא תהיה תחרות בבנקים ובביטוח - אקדם את הצעת החוק שלי

לפי הצעתו, במקרה של חילוקי דעות בין הממונה על ההגבלים במשק למפקח על הבנקים בבנק ישראל או לממונה על שוק ההון והביטוח הסוגיה תוכרע בממשלה

>> ועדת הכלכלה צפויה לאמץ מחרתיים את עמדתו של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בעניין חוק קבוצות ריכוז. על פי הפשרה, למפקח על הבנקים ולממונה על הביטוח באוצר תהיה זכות וטו על הכרזה של הממונה על ההגבלים במשק על גופים שונים כקבוצת ריכוז - מטעמי יציבות.

הבנקים וחברות הביטוח יכולים להיות מרוצים מכך שהתקבלה עמדתו של פישר. בהופיעו בעבר בוועדת הכלכלה אמר פישר לחברי הכנסת כי "לרגולטורים יש הבנה ברמה המקצועית, ולכן להעביר את האחריות הזו להכרעה פוליטית, שאינה מקצועית, היא בבחינת שינוי לא רצוי. העלויות של שגיאות כאן עלולות להיות ענקיות. זה מסכן את המשק להעביר את ההחלטה המקצועית הזו להכרעה פוליטית".

עם זאת, בהתאם לסיכומים שהתגבשו בימים האחרונים בקואליציה, ועדת הכלכלה תתבקש גם לאשר את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק בעניין שהגיש ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

לפי הצעתו של כהן, במקרה של חילוקי דעות בין הממונה על ההגבלים במשק למפקח על הבנקים בבנק ישראל או לממונה על שוק ההון והביטוח, הסוגיה תועבר להכרעת הממשלה. משרד האוצר ובנק ישראל אמנם מתנגדים להצעת כהן, אבל הסכימו לאפשר את העלאתה להצבעה מתוך הסכמה עם כהן שלא תועלה להצבעה בקדנציה הנוכחית של הכנסת אלא תוקפא עד לקדנציה הבאה.

כהן אמר ל-TheMarker כי הצעת החוק שהגיש להגבלת כוחן של קבוצות הריכוז נועדה בראש ובראשונה להתמודד עם הבנקים ועם חברות הביטוח. לדבריו, הבנקים וחברות הביטוח לא הפעילו עליו לחץ, ובכנסת העריכו כי הבנקים וחברות הביטוח הפעילו את הלחצים על משרד האוצר ובנק ישראל להתנגד להצעת כהן. לדברי כהן, "הבנקים וחברות הביטוח סמכו על נגיד בנק ישראל, שהתנגד להצעת החוק שלי. ואולם אם אראה שלמרות חקיקתה של הצעת החוק הממשלתית אין מספיק תחרות בבנקים ובחברות הביטוח - אקדם בקדנציה הבאה של הכנסת את הצעת החוק הפרטית שלי בעניין".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?