ח"כ אמנון כהן: אם לא תהיה תחרות בבנקים ובביטוח - אקדם את הצעת החוק שלי

לפי הצעתו, במקרה של חילוקי דעות בין הממונה על ההגבלים במשק למפקח על הבנקים בבנק ישראל או לממונה על שוק ההון והביטוח הסוגיה תוכרע בממשלה

>> ועדת הכלכלה צפויה לאמץ מחרתיים את עמדתו של נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בעניין חוק קבוצות ריכוז. על פי הפשרה, למפקח על הבנקים ולממונה על הביטוח באוצר תהיה זכות וטו על הכרזה של הממונה על ההגבלים במשק על גופים שונים כקבוצת ריכוז - מטעמי יציבות.

הבנקים וחברות הביטוח יכולים להיות מרוצים מכך שהתקבלה עמדתו של פישר. בהופיעו בעבר בוועדת הכלכלה אמר פישר לחברי הכנסת כי "לרגולטורים יש הבנה ברמה המקצועית, ולכן להעביר את האחריות הזו להכרעה פוליטית, שאינה מקצועית, היא בבחינת שינוי לא רצוי. העלויות של שגיאות כאן עלולות להיות ענקיות. זה מסכן את המשק להעביר את ההחלטה המקצועית הזו להכרעה פוליטית".

עם זאת, בהתאם לסיכומים שהתגבשו בימים האחרונים בקואליציה, ועדת הכלכלה תתבקש גם לאשר את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק בעניין שהגיש ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

לפי הצעתו של כהן, במקרה של חילוקי דעות בין הממונה על ההגבלים במשק למפקח על הבנקים בבנק ישראל או לממונה על שוק ההון והביטוח, הסוגיה תועבר להכרעת הממשלה. משרד האוצר ובנק ישראל אמנם מתנגדים להצעת כהן, אבל הסכימו לאפשר את העלאתה להצבעה מתוך הסכמה עם כהן שלא תועלה להצבעה בקדנציה הנוכחית של הכנסת אלא תוקפא עד לקדנציה הבאה.

כהן אמר ל-TheMarker כי הצעת החוק שהגיש להגבלת כוחן של קבוצות הריכוז נועדה בראש ובראשונה להתמודד עם הבנקים ועם חברות הביטוח. לדבריו, הבנקים וחברות הביטוח לא הפעילו עליו לחץ, ובכנסת העריכו כי הבנקים וחברות הביטוח הפעילו את הלחצים על משרד האוצר ובנק ישראל להתנגד להצעת כהן. לדברי כהן, "הבנקים וחברות הביטוח סמכו על נגיד בנק ישראל, שהתנגד להצעת החוק שלי. ואולם אם אראה שלמרות חקיקתה של הצעת החוק הממשלתית אין מספיק תחרות בבנקים ובחברות הביטוח - אקדם בקדנציה הבאה של הכנסת את הצעת החוק הפרטית שלי בעניין".

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות