השרים מתעקשים למנות בעצמם ועדת חריגים לכללי האתיקה

בוועדת השרים לאתיקה מתנגדים לעמדת מבקר המדינה, שדרש כי תימשך פעילותה של הוועדה למתן היתרים חריגים לשרים בענייני אתיקה, המתמנית על ידו

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ועדת השרים לענייני אתיקה מסרבת להיענות לדרישתו של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בסוגיית הגוף שיבחן מתן היתרים חריגים לשרי הממשלה בענייני אתיקה. ועדת השרים אישרה עקרונית את הקוד האתי שהוצע על ידי שר המשפטים, יעקב נאמן. עם זאת, בכמה נושאים יתקיים מו"מ עם מבקר המדינה לקראת הגשת ההמלצות לאישור הממשלה.

ועדת השרים בראשות נאמן מציעה כי "הממשלה תמנה ועדת אתיקה בת שלושה חברים שבראשה יעמוד שופט בדימוס או מי שכשיר לכהן כשופט בבית המשפט העליון. הוועדה תוכל בין היתר לתת היתר אישי לאי קיום הכללים אם נראה הדבר מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מהבחינה הציבורית. ועדת האתיקה תמונה לתקופה של חמש שנים והיא רשאית לבקש לפני מתן החלטתה את חוות דעתו של מבקר המדינה לגבי המקרה שלפניה. העתק ההחלטות יישלח למבקר וליועץ המשפטי לממשלה".

מבקר המדינה מתנגד לכך בחריפות וסבור כי "הוועדה למתן היתרים הפועלת כיום בחצרו של מבקר המדינה צריכה להמשיך בפעילותה מאחר שהיא בלתי תלויה לחלוטין, רכשה ניסיון רב וחבריה ממונים על ידי שופט בדימוס ואנשי ציבור בעלי מוניטין הממונים על ידי מבקר המדינה".

לפי עמדת המבקר, "ראוי שהפיקוח על פי הכללים ייעשה על ידי גוף בלתי תלוי בממשלה. מינוי ועדה מפקחת על חברי הממשלה שנעשה על ידי הממשלה אינו יוצר את הריחוק והאי-תלות הנדרשים הן בהיבט המהותי והן בהיבט מראית פני הדברים".

אם הוועדה תמונה על ידי הממשלה, נכתב, תהיה בכך "פגיעה באמון הציבור, בעבודת הוועדה וכפועל יוצא מכך בממשלה כולה. הוועדה הפועלת כיום ומזה שנים רבות, נהנית מאי התלות הדרושה למילוי תפקידה החשוב והרגיש וחבל לפגוע במעמד זה".

מיכה לינדנשטראוס, תקופת כהונה: מ-2005 ואילךצילום: TheMarker

בסוגיות אחרות שבהן קיימים חילוקי דעות בין המבקר לוועדת השרים כמו משך התקופה שבה השרים יצטרכו לדווח על עסקיהם לפני תחילת כהונתם, או היקף הצהרת ההון, עשויה להתקבל פשרה בין הצדדים. המבקר הציע שהשרים ימסרו דיווח על עסקיהם לתקופה של שנה לפני המינוי כשרים, ואילו ועדת השרים קבעה כי הדיווח יהיה על שלושה חודשים בלבד.

הקוד של נאמן נוח לשרים

ועדת השרים לענייני אתיקה הוקמה לפני כשנתיים על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוועדה, בראשות נאמן, דנה בהצעה לגיבוש קוד אתי לשרי הממשלה שהוגשה ב-2009 על ידי ועדה ציבורית בראשות השופט בדימוס, מאיר שמגר.

המלצותיה של ועדת נאמן נוחות ומרוככות לעומת המלצותיה של ועדת שמגר. ועדת נאמן גם הקלה בסעיף הדיווח על מתנות. בעוד ועדת שמגר הציעה שכל מתנה - נכס, שירות או טובת הנאה שניתנה במחיר מופחת או בחינם - תחויב בדיווח, קבעה ועדת נאמן שהדיווח יחול רק אם המתנה ניתנה בחינם, ולא יחול על "מתנה סבירה".

בעניין אחר קבעה ועדת נאמן כי אין מניעה לשר לקיים פעילות מפלגתית, בעוד ועדת שמגר קבעה כי פעילות מפלגתית מותרת רק אם אינה מפריעה לשר למלא את תפקידו. בנוסף, בעוד ועדת שמגר הטילה איסור על השרים לבצע שימוש במשאבים ממשלתיים לצורכי בחירות, קבעה ועדת נאמן שאין מניעה לשימוש במשאבים כאלה. בעוד שוועדת שמגר תבעה כי דובר השר יעסוק רק בפעילות ממשלתית, לפי ועדת נאמן הדובר יוכל לעסוק גם בפעילות אחרת.

זאת ועוד, ועדת שמגר לא התייחסה למטלות של נהג השר, בעוד ועדת נאמן קבעה שהנהג יסיע את השר גם לנסיעות פוליטיות ופרטיות וייתן לו סיוע אישי למילוי תפקידו. ועדת נאמן גם השמיטה מהמלצותיה את הסעיף שלפיו שר לא ישתף פעולה עם גורם חוץ ממשלתי בארגון אירוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה