פרס: נקים בישראל מרכז עולמי לפיתוח חקר המוח

המרכז יקדם מחקר שסייע בפתרון מחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון. הנשיא פרס בכנס הביומד 2011: "ההתפתחות בתחום תתרום לחקר המוח כפי שהמצאת הטלסקופ הביאה לנחיתה על הירח"

ליאור דטל
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור דטל
ליאור דטל

>> נשיא המדינה, שמעון פרס, יוזם הקמת מרכז בינלאומי שיתמוך בחקר מדעי המוח והנירו-טכנולוגיה בישראל. פרס, שהכריז על הקמת המרכז בכנס הביומד 2011, אמר כי בכוונתו להקים "מרכז עולמי, שיוביל בפיתוח טכנולוגיות המבוססות על חקר המוח ויסייע בסופו של דבר למיליוני אנשים ברחבי העולם".

לדבריו, "המרכז יהיה נטול גבולות לאומיים, נטול פוליטיקה ודעות קדומות, כשכל מה שינחה אותו הוא פעילות לרווחת האנושות כולה". הקמת העמותה היא חלק ממהלך שמוביל הנשיא למיצובה של ישראל כמובילה בחקר המוח.

לפי פרס, המרכז יקדם מחקר שיוכל לסייע לפתרון מחלות הקשורות למוח כמו אלצהיימר ופרקינסון, אך גם מחלות נפשיות. ניורו-טכנולוגיה היא תחום שבמסגרתו מפותחות טכנולוגיות המאפשרות ללמוד ולמפות את פעולת המוח, כולל תהליכי מחשבות, ולפתח טכנולוגיות שיסייעו בפתירת מחלות שמקורן במוח. מדובר בתחום חדש יחסית במדע שהחל להתפתח בשני העשורים האחרונים.

המרכז יופעל באמצעות עמותה שתוקם במהלך השנה. בחודשים הקרובים צפויה להתכנס ועדת ההיגוי שתקים את העמותה. לאחר הקמתה תפעל העמותה לגיוס כספים מגורמים שונים ברחבי העולם, ובהם אנשי עסקים, מכוני מחקר וגופים לעידוד מחקר, נדבנים וארגונים יהודיים ומוסדות וחברות רפואה. הכספים ישמשו את העמותה לתמיכה בעבודות מחקר שמתבצעות על ידי חוקרים בישראל, ולפיתוח מוצרים מבוססי ניורו-טכנולוגיה על ידי חברות ויזמים.

העמותה צפויה לפעול בשיתוף פעולה עם הגורמים בישראל הפועלים בתחום, גם כדי לאתר צרכים שעולים בשטח בניסיון לסייע לפתור אותם, וגם כדי לאתר הזדמנויות לשיתופי פעולה עם גורמים אחרים בחו"ל. בנוסף, העמותה תערוך כנסים בתחום ותפעל ליישום שיתופי פעולה בין מוסדות וחוקרים. העמותה צפויה גם להעניק מענקים ופרסים למדענים ויזמים שיוכיחו אפשרות לגילוי ממצאים משמעותיים בתחום מדעי המוח.

"המהפכה המדעית הגדולה ביותר"

הקמת המרכז היתה ההמלצה המרכזית בדו"ח מיוחד שהוגש לפרס על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי במהלך 2010, שעוסק באמצעים לפתח ולמסחר את חקר המוח בישראל. הדו"ח הוגש למשרד הנשיא כתרומה מטעם החברה, לאחר שבתום נאום של פרס באירוע לציון חגיגות העשור של מקינזי ישראל, פנו אליו נציגי החברה והציעו לו סיוע בעבודת ייעוץ בנושא שייבחר.

פרס הודיע בכנס כי בראשות העמותה יעמוד ד"ר רפי גדרון, ממייסד כרומטיס, שב-2000 נמכרה לחברת לוסנט האמריקאית. בנוסף, העמותה תכלול גם נציגים מהאקדמיה, רופאים, המדען הראשי, תעשיית מדעי החיים בישראל ונציגים מטעם משרד נשיא המדינה.

"אנו נחשבים אחד ממרכזי הננו-טכנולוגיה המשמעותיים בזירה הגלובלית וזה בדיוק הזמן להסתער על המטרה הבאה", אמר פרס. "ההתפתחות בתחום תתרום לחקר המוח כפי שהמצאת הטלסקופ הביאה לנחיתה על הירח. בעשור הקרוב נחווה את המהפכה המדעית הגדולה ביותר שידעה עד כה בהיסטוריה, ובלבה יהיו מחקרים בתחום מוח. הכלכלה ומדיניות יתיישרו לצד המדע והטכנולוגיה".

לטענת פרס, חקר המוח הוא תחום מדעי משמעותי שלישראל קיים יתרון בו. באחרונה השיק פרס הסכם לשיתוף פעולה מחקרי בין מרכז ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית לבין מכון המחקר EPFL בלוזאן שבשווייץ. לפי ההסכם, בחמש השנים הקרובות יגייסו שני הצדדים 10 מיליון דולר לטובת הקמת מעבדות משותפות, פרויקטי מחקר משותפים ומלגות לתלמידי מחקר בתחום מדעי המוח.

מדו"ח מקינזי שנערך עבור בית הנשיא ב-2010 עולה כי "העולם נמצא על סף פענוח אופן הפעולה של המוח. התקדמות בחקר בננו-טכנולוגיה ובניורו-טכנולוגיה, שעד לאחרונה נראו לא אפשריות, הפכו למציאות. אנו יכולים להתחיל לדמיין עולם חדש, נקי ממחלות שמקורן במוח, עולם שבו נוכל להשתמש במוח גם אם גופנו חולה".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט