תנו לבואינגים להמריא

רון צין
רון צין

>> אל תתבלבלו, אני לא מתכוון לכתוב כאן על מטוסי הבואינג שקורקעו בנתב"ג, בשל החומר הלא מזוהה שנתגלה בדלק המטוסים, אלא על "החלטות הבואינג" שקורקעו על ידי בית המשפט העליון בבג"ץ הקשת המזרחית.

תזכורת למי ששכח. "החלטות הבואינגים" היו סדרה של החלטות מינהל, שאיפשרו לתכנן ולבצע שכונות מגורים ופרויקטים מסחריים, על קרקעות מושבים וקיבוצים, כנגד 1שורה של הטבות בכסף או בזכויות שקיבלו אותם מושבים וקיבוצים. ההחלטות כונו "הבואינגים", משום שבמקרה, מספרן הסידורי הרץ, היה דומה למספרים של דגמי מטוס הבואינג (ע"ע החלטה 737). ההחלטות בוטלו על ידי בג"ץ, בעקבות העתירה הידועה כבג"ץ הקשת המזרחית, כשברקע ההחלטה עמדה קביעת בג"ץ שלפיה, ההחלטות פוגעות בחלוקת העושר בחברה.

מי שמחזיר אותנו לפסיקת בג"ץ בעניין הקשת המזרחית הוא לאו דוקא בואינג, אלא מטוס אחר - הסופרטנקר של ראש הממשלה לפתרון בעיות הדיור. לפני ימים אחדים פורסם תזכיר החוק, להאצת הבנייה, אותה תוכנית להקמת ודלי"ם, שהגה ראש הממשלה, שמקבלת עתה את הביטוי החקיקתי שלה. ביסוד התוכנית, מסלול מהיר לאישור תוכניות בנייה בהיקף של 50 אלף יחידות דיור בשנה, על קרקעות שרובן בבעלות המדינה.

בדברי הרקע לתזכיר החוק להאצת הבנייה מסבירים לנו כי: "בשנתיים האחרונות אנו עדים לאיום כלכלי וחברתי שנוצר בגין עלייה קיצונית במחירי הדיור שנוצרה, בין היתר, בגין ירידה חדה בהתחלות בנייה וצמצום משמעותי של היצע הדיור לציבור".

דברים אלה מצטרפים לצעדים אותם נוקט בנק ישראל להקטנת הביקוש לדירות, על ידי יצירת מגבלות בשוק המשכנתאות, תוך שנגיד הבנק לא מסתיר את חששותיו מנזקים מקרו-כלכליים, עד כדי פגיעה ביציבות הבנקים, בשל בועת נדל"ן העלולה להתפתח בישראל.

עכשיו בואו נבחן כחכמים בדיעבד את תגובת השרשרת, את החד-גדיא הכלכלי שנוצר. החלטות הבואינג מבוטלות. כתוצאה מכך וכתוצאה ממדיניות התכנון הארצית שצמצמה הכנת תוכניות באזור המרכז, חלה ירידה בהתחלות הבנייה. כתוצאה מכך עלו מחירי הדירות. כתוצאה מכך, יחד עם ירידת הריבית, שוק הנדל"ן, הפך אבן שואבת למשקיעים. שוב עולים מחירי הדירות. כתוצאה מכך מתייקרות המשכנתאות. כתוצאה מכל אלה המרחק בין מבקשי הדיור לבין דירה משלהם גדל והולך. אכן צדק חלוקתי - זה חסר וזה גם כן. וכאילו לא די בכל אלה נוסיף לכך גם חוק עוקף תכנון, כדי שגם מלאי הדירות החדש שיווצר, יהיה ללא תשתיות מספקות, מבני ציבור ושטחים פתוחים. (ע"ע וללי"ם).

החלטת בית המשפט העליון בעניין הקשת המזרחית, שהיתה בודאי נכונה לשעתה, לא בהכרח מתאימה כעת. שינוי הנסיבות המקרו-כלכליות, המגיע עד כדי צורך בשינוי חקיקתי, מצדיק לפחות עיון מחדש בקביעותיה. המינהל לא חייב לאמץ את אותן החלטות שקיבל אז, ובודאי שלא באותם תנאים. אך, בהיעדר יכולת אחרת לשחרר מלאי קרקעות ראוי לתכנון, על פי חוקי התכנון הרגילים ללא שינוי בהם, יש מקום, בנסיבות שנוצרו ולתקופת זמן מוגבלת, לשקול תמריצים להשבת קרקע למדינה על ידי המחזיקים בה.

בואו לא נהיה שוב חכמים בדיעבד. קרקעו את הסופרטנקר ותנו לבואינגים להמריא. נראה כי מחיר כרטיס הטיסה לא יהיה גבוה.

הכותב הוא שותף בכיר במשרד עורכי הדין שביט, בר און, גלאון, צין, יגור ושות

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"