הקרן לעסקים קטנים: ביקוש שיא להלוואות

הקרן מדווחת על זינוק של 79% בבקשות להלוואות ברבעון הראשון של 2011 לעומת הרבעון המקביל. הקרן אישרה הלוואות בהיקף כולל של 144 מיליון שקל ברבעון - בעיקר לצורכי פיתוח והרחבת העסק

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> ביקושי שיא להלוואות לעסקים קטנים: 1,050 בקשות הוגשו לקרן לעסקים קטנים בערבות המדינה ברבעון הראשון של 2011 - גידול של 79% לעומת הרבעון המקביל ב-2010.

ועדת האשראי של הקרן אישרה 496 בקשות - עלייה של 50% לעומת הרבעון המקביל - בסכום כולל של 144 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2010 אושרו 330 בקשות בסכום של 93 מיליון שקל. מתוך הבקשות שאושרו השנה, 40 הן של עסקים חדשים או כאלה שבשלבי הקמה - הפלח שסובל מקשיי נגישות לאשראי במידה הרבה ביותר.

פלח נוסף שנתקל בקשיי מימון הוא העסקים הזעירים, שעבורו הוקם מסלול הלוואה של עד 100 אלף שקל. ברבעון הראשון של 2011 אושרו במסלול זה 62 הלוואות בסכום כולל של 4.9 מיליון שקל - 79 אלף שקל בממוצע להלוואה.

הקרן לעסקים קטנים פועלת במסלולים אחדים ובתוכם הון חוזר והשקעה. כ-60% מהבקשות שאושרו ברבעון הראשון של 2011 היו במסלול הון חוזר, ו-15% במסלול השקעה. ברבעון המקביל ב-2010 הסתכם שיעור הבקשות במסלול הון חוזר ב-73%.

הירידה במספר הבקשות במסלול הון חוזר נובעת מהתאוששות הדרגתית של מגזר העסקים מהמשבר האחרון. המשבר הכלכלי הכניס עסקים רבים לקשיים פיננסיים והגדיל את הצורך שלהם באשראי לצורך תזרים מזומנים. עם ההתאוששות, יותר עסקים פנו למסלול ההשקעות, במטרה לפתח את העסק ולהרחיבו.

הקרן לעסקים קטנים מופעלת בשיתוף פעולה של אגף החשב הכללי באוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת. מראשית פעילותה באוקטובר 2003 אושרו 6,136 הלוואות בסכום כולל של 1.75 מיליארד שקל.

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר: "אשראי לעסקים קטנים זה מנוע צמיחה משמעותי למשק. היציאה מהמשבר העולמי מותנית, בין השאר, ביכולת של עסקים קטנים לגדול ולהתפתח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב