איך בונים עתיד לתלמידים בפריפריה?

רווית דום
רווית דום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רווית דום
רווית דום

כולם רוצים ילדים מוצלחים, עם ציונים גבוהים, שיתקבלו לאוניברסיטה ויהיו בעלי מקצוע מכובד, ועדיף בתפקיד ניהולי. במקביל, מדי כמה שבועות מתפרסמים ההישגים הנמוכים של ילדי ישראל במבחנים בינלאומיים - על רמת העברית הירודה והדירוג הנמוך של ישראל במתמטיקה.

ברור שצריך לעשות הרבה כדי להשתפר בכל התחומים, אבל האם הדבר חייב לבוא על חשבון השקעה בעתיד הילדים? האם כולם צריכים לשאוף ללימודי הנדסה, כלכלה, מינהל עסקים או מחשבים?

תלמיד בישראל צריך להיות קודם כל אדם טוב, אזרח תורם לסביבה ולמשפחתו, שישרת את המדינה. איך מגיעים לזה? צריך לאפשר לכל תלמיד למצוא את המסלול הנכון לו, אותו מסלול שבו הוא יתפתח, ילמד, יהיה סקרן וירצה להצטיין. עדיף תלמיד סקרן ומאושר, שיודע כל בוקר שהיום הוא יעשה משהו שמעניין אותו ויקדם אותו בחיים, על פני תלמיד שמקבל ציון 100 במתמטיקה אך קם כל בוקר עם תחושת החמצה ותסכול, כי הוא בכלל רוצה להיות טכנאי אלקטרוניקה ולא עורך דין.

במרוץ אחר ההישגים שניתנים למדידה, ישראל מחמיצה את עתידם של רוב ילדי הפריפריה. מה שצריך לעשות הוא דבר פשוט, שכל הורה בישראל יודע לדקלם כמנטרה, אך כשמדובר במערכות חינוך - מדובר בשלושה שלבים לביצוע: איתור הכישרונות, הרצונות והיתרון היחסי של כל ילד; בנייה והתאמת מסלול לימודים מתאים, שכולל גם תעודת בגרות, אך עם אפשרות למגמות המתאימות לתלמיד; ומעורבות התלמידים בעולם העסקים האמיתי - בשיתוף חברות מסחריות.

עתידו של כל ילד הוא עולם בפני עצמו, וכשבאמת מתייחסים לכל תלמיד בצורה פרטנית, מבינים שהעתיד רחב יותר מהברור מאליו. אפשר לאתר בגיל צעיר את הכיוון של כל ילד, ולכוון אותו למסלול הנכון לו, לאו דווקא לנתיב שנכון מבחינה חברתית ושמתאים לסטנדרטים של התחרות הבינלאומית. בתחרות הזו עוד יירשמו הצלחות, אבל תחילה כדאי לדאוג לילדים, ורק מאוחר יותר לדירוגים הבינלאומיים.

כשלתלמיד יש כבר כיוון ותחום שבו הוא מתפתח, צריך לתת לו הזדמנות לבנות את עצמו באופן עצמאי, עוד בגיל התיכון. תלמיד במגמת אלקטרוניקה יוכל כבר בכיתה י' להשתלב חלקית בחברת סלולר ולקבל ניסיון מקצועי ותעודה שתיתן לו נקודת פתיחה טובה יותר לקראת גיוסו לצה"ל ובאזרחות; מגמת מכניקה תשתלב בחברות ייצור, וכן הלאה.

כמו כן, חובה לתת לכל תלמיד את התשתית ליכולת בניית תוכנית עסקית לעסק זעיר, שיבין איך בונים מודל כלכלי של היתכנות לעסק שהוא רוצה להקים כשיהיה גדול. כשהתלמיד יגיע למימוש העצמי הנכון לו, הוא יהיה עצמאי כלכלית, יתרום לחברה בתחום שבו יש לו כישרון, ירחיב את מעגל התעסוקה באזור שבו הוא גדל והכי חשוב - הוא יקום כל בוקר עם חיוך רחב, כי הוא נמצא במקום הנכון לו.

תלמיד בישראל צריך לקום בבוקר ולדעת שהוא נמצא במקום הנכון, המתאים לו. כי רק עם תחושה כזו יוכל אותו תלמיד להצטיין בתחומו. כך משיגים גם את אותה ההצטיינות שאליה שואפים במרוץ האינסופי של החיים המודרניים, אבל זו תבוא כמוצר נלווה ולא כמטרה המרכזית.

הכותבת היא מנכ"לית רשת עמל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"