מנהלת הסדר המושבים: חובות המגזר המושבי - 22.9 מיליארד שקל

החוב שנגבה עד כה - 1.9 מיליארד שקל; לאחר סיום הגבייה עשויה מחיקת החוב הכוללת להסתכם בכ-20.9 מיליארד שקל

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

נתוני המנהלה ליישום "חוק ההסדרים במגזר המשפחתי" (חובות המושבים), שפורסמו לאחרונה וכוללים את פעילות המנהלה ב-2010, חושפים כי החוב הכולל של המגזר המושבי הסתכם ב-22.9 מיליארד שקל. החוב נצבר החל משנות ה-80 של המאה שעברה וכולל את חובות המושבים, את חובות חברי המושבים ואת חובות ארגוני הקניות של המושבים.

המנהלה הפועלת מכוח חוק שנחקק בכנסת ("חוק גל") מזה 18 שנה, הצליחה לגבות עד כה 1.9 מיליארד שקל מהחוב הענק הזה ולהערכת גורמים במשק ההתיישבותי היא עשויה לגבות עד 100 מיליון שקל עד סיום פעולתה, כך שמחיקת החובות הכוללת למגזר המושבי תסתכם בכ-20.9 מיליארד שקל (הנתונים משוערכים ל-31.12.01).

לאחר הפחתה אוטומטית של 20% בחוב, הפחתה שעוגנה בחוק גל, הצטמצם החוב לטיפולה של המנהלה ל-18.3 מיליארד שקל. מדובר בחובן של 477 אגודות שיתופיות (מושבי עובדים, מושבים שיתופיים, קיבוצי רמת הגולן וקיבוצי בקעת הירדן) ו-29.087 משקים חקלאיים.

מדו"ח המנהלה עולה כי הוסדר חובן של 100% מהאגודות השיתופיות וחובם של של 98.2% מחברי האגודות. משמעות הסדרת החוב היא, שלכל חייב - הן ברמת האגודה השיתופית והן ברמת הפרט - נקבע שיעור החוב שעליו להחזיר לנושים ושיעור החוב שיימחק. המנהלה מציינת בהודעתה כי הצליחה לגבות מהחייבים 1.9 מיליארד שקל וכי תמשיך במאמציה לגבות סכומים נוספים. סכומי החוב בהם חויבו האגודות השיתופיות והחברים להחזיר לנושים נקבעו על ידי משקמים (עורכי דין שהתמחו במגזר המושבי וקיבלו סמכויות של שופט מחוזי).

המנהלה מציינת בהודעתה כי נותרו 85 אגודות שיתופיות שחובן הוסדר אך לא נפרע וכי נקבעו להן מועדי החזר מוסכמים. בתכנית העבודה של המנהלה ל-2011 נכתב כי ייעשה מאמץ להשלים את פירעון חובן של 14 אגודות שיתופיות מהאגודות החייבות וכן יעשה מאמץ מיוחד ברמת הפרט, לסיים את הטיפול בחובם של חברי המושבים בקו העימות על גבול לבנון.

פרק מיוחד בדו"ח מוקדש לתרומת ההסדר לשחרר מגרשים לבנייה למגורים במושבים, מגרשים ששמשו בידי הבנקים והנושים האחרים כעירבון להחזר החובות. סה"כ המגרשים ששוחררו באמצעות פעולות המנהלה להסדר החובות, מגרשים שרובם ככולם שימשו להרחבות הקהילתיות במושבים, בין לשיווק לרוכשים פרטיים ובין להקצאה לבני מושבים שביקשו להתגורר במושבים, הסתכמו ב שנים 1996-2010 ב-18,400 מגרשים בשטח 350-500 מ"ר כל אחד.

מנהלת ההסדר מציינת עוד כי בשלוש השנים האחרונות (2008-20010) צומצם מאוד מספר המגרשים ששוחררו לבנייה ומספרם הכולל בשלוש השנים הללו הוא 565 - לעומת ממוצע של 1,663 מגרשים ששוחררו לבנייה בשנות פעילותה של המנהלת.

"בשלוש השנים האחרונות מספר המגרשים לבנייה צומצם דרסטית, שכן המושבים נתקלים בקשיים רבים ואין למושבים תמריץ וכדאיות לבצע הרחבות בתנאים הקיימים ומגמה זו, במיוחד במושבים החלשים בפריפריה, היא קריטית למושבים אלה", נכתב בדו"ח.

המנהלה לא מציינת מהם הקשיים ומי ומה גרמו להם, אך מקורות כלכליים במושבים טוענים שלמגמה הזו, הפוגעת ביכולתם של המושבים בישראל לקלוט אוכלוסיות גדולות נוספות ולהפחית בכך את הלחץ על מחירי הדיור מספר סיבות.

הסיבה החשובה ביותר, לדבריהם, היא הבג"צים שקבלו בתי המשפט, שהוגשו בידי ארגונים כגון הקשת המזרחית והשיח הדמוקרטי, בג"צים שביטלו את החלטות המינהל שאפשרו למושבים לגבות מרוכשי המגרשים סכום מסוים כדי לעשות בו שימוש להחזר חובות ולשיקום תשתיות. יצוין שחלקו של החזר החוב ושיקום התשתיות בתמורה שקיבלו המושבים משיווק המגרשים, נקבעו בידי המשקמים ולא על ידי המושבים עצמם.

בעקבות אותם בג"צים הללו נאסרה גביית כספים מהרוכשים, הן לפירעון החוב והן להשוואת תשתיות במושבים לתשתיות שהוקמו בהרחבות. כידוע משתכני ההרחבות במושבים מקבלים מגרשים לבנייה עם תשתיות ביוב ומים מוסדרות, עם מדרכות ותאורת רחוב בעוד שהתשתיות באותם המושבים שהוקמו ברובם בשנות ה-50-60 קורסות.

לדברי המקור הכלכלי מושבים רבים איבדו את המוטיבציה להרחבה מפני שמשמעותה היא ויתור על שטחים חקלאיים ללא תמורה. לפי הערכת אותם כלכלנים, המצויים בנושאי נדל"ן בהתיישבות, קיים פוטנציאל בנייה לא ממומש במושבים בהיקף 25-30 אלף יחידות דיור בשטחים שאושרו לבנייה בוועדת הפרוגראמות של משרד החקלאות.

יצוין כי החלטות הבג"צ שאסרו על המושבים במרכז הארץ לשווק מגרשים בתמורה יושמו כמעט באופן מיידי, בעוד שלמושבי הפריפריה וקו העימות ניתן זמן הסתגלות לא קצר להמשיך בהרחבות, אלא שבמושבי הפריפריה ובעיקר בישובי קו העימות בצפון, הייתה דרישה מועטה למגרשים לבנייה בעיקר בשל מחסור בתעסוקה באזורים אלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"