השר"פ יביא לזינוק במחירי הביטוח המשלים

גבי בן נון
גבי בן נון
גבי בן נון
גבי בן נון

>> באחרונה נפרסו בהרחבה חסרונותיו החברתיים של השירות הרפואי הפרטי (שר"פ) והאמירה "לא לשר"פ" נהפכה לנחלתם של רבים, כולל ציבור רחב של רופאים חברי ההסתדרות הרפואית: התניית מועד קבלת השירות הרפואי בתשלום, העדפת השיקול הכספי על פני הדחיפות הקלינית, שימוש בתשלום עבור בחירת רופא כדי לקצר תור המתנה - כל אלה נתפשו בצדק כקווים אדומים שחצייתם תוביל לפשיטת רגל של הרפואה הציבורית בישראל.

אחת הטענות של תומכי השר"פ היא שניתן להסדיר את הפעלתו ה"שוויונית" של השר"פ באמצעות תוכניות הביטוחים המשלימים, המבטחים כבר כיום כ-75% מכלל האוכלוסייה. לפי טענה זו, הציבור הרחב משלם כבר כיום כ-3 מיליארד שקל לתוכניות הביטוח המשלים, ויש לאפשר את זרימתם של מקורות אלה לכלל המערכת הציבורית.

בחינתה הכלכלית של הנחה זו מגלה שלמודל השר"פ ה"שוויוני", המבוסס על ביטוחים משלימים, אין כל אחיזה במציאות: בחירת רופא באמצעות הביטוחים המשלימים מוגבלת כיום רק במערכת האשפוז הפרטית ובבתי החולים הציבוריים בירושלים בהם מצויים כיום כ-10% מכלל מיטות האשפוז הכללי וכ-20% מהמיטות הכירורגיות.

פתיחת האפשרות לשר"פ באמצעות הביטוחים המשלימים בכלל מערכת האשפוז הכללי בישראל, תגדיל בתוך זמן קצר את השימוש בשר"פ במאות אחוזים משיעורו הנוכחי ותחייב את תוכניות הביטוח המשלים להעלות את תשלומי הפרמיות המשולמים על ידי המבוטחים, כדי לממן את תוספת ההוצאה.

תשלומי הציבור עבור ביטוחים משלימים אינם כסף ציבורי - מדובר בתשלום חודשי ששיעורו עולה עם הגיל ואינו קשור להכנסת המבוטח, ולכן הפעלת השר"פ באמצעות הביטוח המשלים תגרום לכך שעיקר העלייה בתשלומי הפרמיות יחול על החולים הקשישים, שיידרשו לשלם מאות שקלים לחודש כתשלומי פרמיה.

ואולם בכך לא תמה החדירה העמוקה לכיסו של החולה באמצעות מודל השר"פ בביטוח המשלים. כבר כיום, בחירת רופא בתשלום באמצעות הביטוחים המשלימים כרוכה בתשלום השתתפות עצמית של 15%-20% מהתשלום למנתח. עם הפעלת המודל ה"שוויוני" של השר"פ, יידרשו חולי השר"פ הזקוקים לטיפול רפואי לשלם השתתפות עצמית של אלפי שקלים מעבר לתשלומי הביטוח. שיעור המימון הפרטי בישראל כיום הוא כ-42% מההוצאה הלאומית לבריאות - שיעור שהוא מהגבוהים בעולם המערבי. במידה שהסדר השר"פ באמצעות הביטוח המשלים יוחל על כלל המערכת, יתחזק הקשר בין אמצעים כספיים וקבלת שירותי בריאות, תהליך הפרטת מערכת הבריאות יואץ - וכל זאת מבלי שיחול כל שיפור באיכות שירותי הבריאות שמקבל הציבור הישראלי.

השר"פ הוא בהגדרה מנגנון לא צודק ולא שוויוני להסדרת יחסי רופא-חולה. הרחבת השר"פ רק תגרום להרחבת פערי ההשתכרות בין רופאים בכירים ומתמחים, תהדק את הקשר בין כסף וקבלת שירותים, והניסיונות לרכך את חסרונותיו בעזרת השם "ביטוח משלים", לא תשנה את העובדה שהרחבתו רק תסית את מערכת הבריאות מטיפול במצוקותיה האמיתיות.

הכותב הוא חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון, ולשעבר סמנכ"ל לכלכלת בריאות במשרד הבריאות

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"