השר"פ יביא לזינוק במחירי הביטוח המשלים

גבי בן נון
גבי בן נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבי בן נון
גבי בן נון

>> באחרונה נפרסו בהרחבה חסרונותיו החברתיים של השירות הרפואי הפרטי (שר"פ) והאמירה "לא לשר"פ" נהפכה לנחלתם של רבים, כולל ציבור רחב של רופאים חברי ההסתדרות הרפואית: התניית מועד קבלת השירות הרפואי בתשלום, העדפת השיקול הכספי על פני הדחיפות הקלינית, שימוש בתשלום עבור בחירת רופא כדי לקצר תור המתנה - כל אלה נתפשו בצדק כקווים אדומים שחצייתם תוביל לפשיטת רגל של הרפואה הציבורית בישראל.

אחת הטענות של תומכי השר"פ היא שניתן להסדיר את הפעלתו ה"שוויונית" של השר"פ באמצעות תוכניות הביטוחים המשלימים, המבטחים כבר כיום כ-75% מכלל האוכלוסייה. לפי טענה זו, הציבור הרחב משלם כבר כיום כ-3 מיליארד שקל לתוכניות הביטוח המשלים, ויש לאפשר את זרימתם של מקורות אלה לכלל המערכת הציבורית.

בחינתה הכלכלית של הנחה זו מגלה שלמודל השר"פ ה"שוויוני", המבוסס על ביטוחים משלימים, אין כל אחיזה במציאות: בחירת רופא באמצעות הביטוחים המשלימים מוגבלת כיום רק במערכת האשפוז הפרטית ובבתי החולים הציבוריים בירושלים בהם מצויים כיום כ-10% מכלל מיטות האשפוז הכללי וכ-20% מהמיטות הכירורגיות.

פתיחת האפשרות לשר"פ באמצעות הביטוחים המשלימים בכלל מערכת האשפוז הכללי בישראל, תגדיל בתוך זמן קצר את השימוש בשר"פ במאות אחוזים משיעורו הנוכחי ותחייב את תוכניות הביטוח המשלים להעלות את תשלומי הפרמיות המשולמים על ידי המבוטחים, כדי לממן את תוספת ההוצאה.

תשלומי הציבור עבור ביטוחים משלימים אינם כסף ציבורי - מדובר בתשלום חודשי ששיעורו עולה עם הגיל ואינו קשור להכנסת המבוטח, ולכן הפעלת השר"פ באמצעות הביטוח המשלים תגרום לכך שעיקר העלייה בתשלומי הפרמיות יחול על החולים הקשישים, שיידרשו לשלם מאות שקלים לחודש כתשלומי פרמיה.

ואולם בכך לא תמה החדירה העמוקה לכיסו של החולה באמצעות מודל השר"פ בביטוח המשלים. כבר כיום, בחירת רופא בתשלום באמצעות הביטוחים המשלימים כרוכה בתשלום השתתפות עצמית של 15%-20% מהתשלום למנתח. עם הפעלת המודל ה"שוויוני" של השר"פ, יידרשו חולי השר"פ הזקוקים לטיפול רפואי לשלם השתתפות עצמית של אלפי שקלים מעבר לתשלומי הביטוח. שיעור המימון הפרטי בישראל כיום הוא כ-42% מההוצאה הלאומית לבריאות - שיעור שהוא מהגבוהים בעולם המערבי. במידה שהסדר השר"פ באמצעות הביטוח המשלים יוחל על כלל המערכת, יתחזק הקשר בין אמצעים כספיים וקבלת שירותי בריאות, תהליך הפרטת מערכת הבריאות יואץ - וכל זאת מבלי שיחול כל שיפור באיכות שירותי הבריאות שמקבל הציבור הישראלי.

השר"פ הוא בהגדרה מנגנון לא צודק ולא שוויוני להסדרת יחסי רופא-חולה. הרחבת השר"פ רק תגרום להרחבת פערי ההשתכרות בין רופאים בכירים ומתמחים, תהדק את הקשר בין כסף וקבלת שירותים, והניסיונות לרכך את חסרונותיו בעזרת השם "ביטוח משלים", לא תשנה את העובדה שהרחבתו רק תסית את מערכת הבריאות מטיפול במצוקותיה האמיתיות.

הכותב הוא חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון, ולשעבר סמנכ"ל לכלכלת בריאות במשרד הבריאות

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה