הממשלה אישרה מעבר צה"ל לנגב בעלות של 19 מיליארד שקל

תוכנית נתניהו: הקרקעות יימכרו ויוסבו למגורים; עלות המעבר מוערכת ב-19 מיליארד שקל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ממשלה אישרה היום את תוכניתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעברת יחידות התקשוב והמודיעין ממרכז הארץ לנגב עד סוף 2018 בעלות תקציבית של 19 מיליארד שקל. 4 מיליארד שקל יבואו מתקציב משרד הביטחון, 9 מיליארד שקל ממקורות משרד האוצר ו-6 מיליארד שקל ממכירת קרקעות הבסיסים שיתפנו על ידי מינהל מקרקעי ישראל. עלות בניית בסיס המודיעין החדש בדרום הארץ תגיע ל-12 מיליארד שקל ועלות בנית בסיס התקשוב ל-7 מיליארד שקל.

צומת שוקתצילום: אליהו הרשקוביץ

בדברי ההסבר להחלטת ראש הממשלה נאמר כי "המהלך להעברת מחנות צה"ל לנגב הינו אבן יסוד במסגרת המאמץ הלאומי לקידום הפריפריה. המעבר יביא ליצירת אלפי מקומות עבודה חדשים בנגב, שכן מספר גדול של אנשי קבע צפוי לשרת במחנות החדשים בדרום, מספר גדול של אנשים יועסק בהקמת המחנות ובהמשך במתן שירותים למחנות החדשים. בנוסף, המעבר של צה"ל לנגב יביא למעבר של אוכלוסיה איכותית לדרום, אנשי הקבע ובני משפחתם. המעבר צפוי לתרום לפיתוח החברתי של האזור, לרבות בתחום שרותי החינוך, תרבות ובריאות.

העברת בסיסי התקשוב והמודיעין לדרום מצטרפת להעברת בסיס חיל האוויר מנמל התעופה בן גוריון לנבטים, שהסתיים בדצמבר 2009 ולהעתקת חלק מבסיסי ההדרכה של צה"ל לעיר הבה"דים בצומת הנגב, הנמצא כיום לקראת יציאה למכרזי ההקמה. העברת בסיסי התקשוב והמודיעין נחשבת לליבת המעבר של מערכת הביטחון לדרום.

כדי למנוע מצב בו תזרים הכספים יהווה חסם לביצוע הפרויקט, יעמיד מינהל מקרקעי ישראל לרשות הפרויקט, בהתאם לצרכים, קדם מימון בהיקף של 6-3 מיליארד שקל בכל נקודת זמן עד להשלמת המעבר.

בנימין נתניהו

החלטת ראש הממשלה באה לשים קץ לקיפאון ממושך, שש שנים, בביצוע התוכנית להעברת מחנת צה"ל לדרום. גרם לקיפאון, מחלוקת תקציבית בין משרדי הביטחון והאוצר. שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר הביטחון, אהוד ברק, צפויים להתנגד היום בישיבת הממשלה, לחלק מהצעת רה"מ.

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הקדיש בדו"ח האחרון שפירסם לפני כחודש על מערכת הביטחון מקום מרכזי לדחיות החוזרת ונשנות במעבר צה"ל לדרום הארץ בשל המחלוקת הבלתי נגמרת בין משרדי האוצר והביטחון. המבקר קרא לראש הממשלה לשים קץ למחלוקת. התוכנית שהביא נתניהו לאישור הממשלה נבנתה בחלקה לפי המטווה של מבקר המדינה.

צילום: TheMarker

לפי הצעת ראש הממשלה יעברו יחידות התקשוב של צה"ל ממרכז הארץ לקריית המדע בבאר שבע (בצמוד לאוניברסיטת הנגב). משרד הביטחון יסיים את שלב התכנון והמכרזים לפרויקט ויחל בשלב ההקמה והעבודה בשטח לא יאוחר מ31 בדצמבר 2012. עד 31 בדצמבר 2017 תסתיים העתקת ואיכלוס יחידות התקשוב בקריית המדע.

יחידות חיל המודיעין יעברו למתחם לקית-עומר. משרד הביטחון יסיים את שלב התכנון ופרסום המכרזים לפרויקט ויתחיל את שלב ההקמה והעבודה בשטח של המקום לא יאוחר מ-1 בדצמבר 2013 . מועד סיום העתקת יחידות חיל המודיעין ואכלוס המתחם החדש יושלם לא יאוחר מ30 בדצמבר -2018.

במקביל לבניית הבסיסים החדשים, יפנה צה"ל את בסיסי יחידות התקשוב והמודיעין במרכז הארץ ויחזיר אותם למינהל מקרקעי ישראל כשהם נקיים ממפגעים. אם משרד הביטחון לא יעמוד בלוחות הזמנים למעבר ולהקמת המחנות החדשים, רשאית ועדת ההיגוי לפרויקט להגדיל את שיעור ההשתתפות של משרד הביטחון במהלך. מאידך, במידה שסך התקבולים משיווק הקרקע יעלה על 6 מיליארד שקל, תועבר 34% מהיתרה לתקציב משרד הביטחון והשאר לאוצר.

על ביצוע הפרויקט המורכב תהיה אחראית ועדת היגוי עליונה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, בהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, ראש אגף תקציבים באוצר ואחרים.

החלטת ראש הממשלה קובעת מפורשות כי קרקעות המחנות שצה"ל יפנה מיועדים לבניית מתחמי מגורים, כדי להקל על מצוקת הדיור במרכז הארץ. עד ל-1 ביולי 2011 אמורה מערכת הביטחון להחזיר למינהל מקרקעי ישראל את מחנה קסטינה (המתחם לא מאויש בשנים האחרונות). עד ל-31 בדצמבר 2014 אמור משרד הביטחון להחזיר למינהל מקרקעי ישראל את הבסיסים הבאים: מחנה תל חיים (הגבעה), מחנה דולפין ברמת אביב, מחנה תל ברוך, מחנה שרותי האחזקה בבית דגן, מחנה הדלקים באשדוד, כל מחנה השלישות הראשית ברמת גן, מתחם קרן הקריה.

כל מתחמי התקשוב והמודיעין בשורה של מחנות יפונו עד 31 בדצמבר 2019, וכך גם כל מחנה סירקין, כל אגד מחנות גלילות, כל מחנה תל השומר, כל מחנה צריפין, מחנה הדלקים בנשר ומחנה שדה דוב.

לפי החלטת הממשלה מהיום, תגבש ועדת ההיגוי תוכנית למתן תמריצים לעידוד מעבר אנשי הקבע ומשפחותיהם לנגב, לרבות הקצאת משאבים.

המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, השר לפיתוח הנגב והגליל, בירך על החלטת הממשלה והדגיש כי מעבר בסיסי צה"ל דרומה הוא פרויקט מחולל שינוי, שישנה את פני האזור דמוגרפית, כלכלית ותעסוקתית. שלום הדגיש: "נמשיך לקדם פרויקטים, להסיר חסמים ולפעול על מנת להביא את השינוי לנגב. השטח כבר נערך למעבר של בסיסי צה"ל במסגרת תכניות העבודה השנתיות של הרשויות המקומיות והממשלה. כל עיכוב בהוצאת פרוייקט זה לפועל פוגע באזור ומהווה בזבוז משווע של זמן וכסף.

"המשרד לפיתוח הנגב והגליל אחראי על מתן המענה האזרחי. מצידנו, אנחנו עושים את כל הפעולות הנדרשות על מנת ליצור את התשתית הטובה ביותר לקליטת אלפי תושבים חדשים העתידים לעבור לאזור. העברנו החלטה על סבסוד עלויות פיתוח לאנשי הקבע במספר ישובים, כמו כן, אנו מסייעים בסבסוד שכר דירה עבור אנשי קבע בבאר שבע, דימונה, ערד, ירוחם ואופקים. בנוסף, אנו מובילים הקמת שכונות ייעודיות למשפחות צבא הקבע".

העלות התקציבית של המעבר היא 19 מיליארד שקל. לפי התכנון, מתוך סכום זה, 4 מיליארד שקל יגיעו מתקציב משרד הביטחון, 9 מיליארד שקל ממקורות משרד האוצר ו-6 מיליארד שקל ממכירת קרקעות הבסיסים שיפונו ויימכרו על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

הצעת ראש הממשלה קובעת מפורשות כי הקרקעות שצה"ל יפנה ייועדו לבניית מתחמי מגורים, כדי להקל על מצוקת הדיור באזור המרכז.

בניית בסיס המודיעין החדש בדרום הארץ צפויה לעלות 12 מיליארד שקל, ועלות בניית בסיס התקשוב תהיה 7 מיליארד שקל. לפי הצעת ראש הממשלה, הקצאת התקציב במזומן לביצוע שני הפרויקטים, על ידי הגורמים המממנים, תהיה בהתאם לביצוע בפועל של הפרויקט מדי שנה. כדי למנוע מצב בו תזרים הכספים יהווה חסם לביצוע פרויקט העברת הבסיסים, יעמיד מינהל מקרקעי ישראל לרשות הפרויקט, בהתאם לצרכים, קדם מימון בהיקף של 3-6 מיליארד שקל, בכל נקודת זמן, עד להשלמת המעבר.

עד יולי 2011 אמורה מערכת הביטחון להחזיר למינהל מקרקעי ישראל את מחנה קסטינה שליד קרית מלאכי, שאינו מאויש. עד סוף 2014 יחזיר משרד הביטחון למינהל את מחנה תל חיים (הגבעה), מחנה תל ברוך בצפון תל אביב, מחנה שירותי האחזקה בבית דגן, מחנה הדלקים באשדוד, כל מחנה השלישות הראשית ברמת גן ומתחם קרן הקריה. כל מתחמי התקשוב והמודיעין, בשורה של מחנות צבאיים, יפונו עד סוף 2019. בנוסף לכך יפונו כל מחנה סירקין, כל מחנות גלילות, כל מחנה תל השומר, כל מחנה צריפין, מחנה הדלקים בנשר ומחנה שדה דב.

קיפאון של שנים בתוכנית

החלטת נתניהו נועדה לשים קץ לקיפאון בן שש שנים, שמעכב את ביצוע התוכנית להעברת מחנות הצבא לדרום. הגורם לקיפאון הוא מחלוקת תקציבית בין משרדי הביטחון והאוצר. שר האוצר יובל שטייניץ ושר הביטחון אהוד ברק צפויים להתנגד היום בישיבת הממשלה לחלק מהצעת ראש הממשלה.

לפי הצעת נתניהו, יעברו יחידות התקשוב של צה"ל מהמרכז לקרית המדע בבאר שבע. משרד הביטחון יסיים את שלב התכנון והמכרזים לפרויקט ויחל בשלב ההקמה והעבודה עד סוף 2012. עד סוף 2017 תסתיים העתקת יחידות התקשוב לקרית המדע. יחידות חיל המודיעין יעברו למתחם לקית עומר.

משרד הביטחון יסיים את שלב התכנון ופרסום המכרזים לפרויקט ויתחיל את שלב ההקמה והעבודה בשטח של המקום לא יאוחר מסוף 2013. העתקת יחידות חיל המודיעין ואיכלוס המתחם החדש יושלמו עד סוף 2018. במקביל לבניית הבסיסים החדשים יפנה צה"ל את בסיסי יחידות התקשוב והמודיעין באזור המרכז, ויחזיר אותם למינהל מקרקעי ישראל כשהם נקיים ממפגעים.

אם משרד הביטחון לא יעמוד בלוחות הזמנים למעבר ולהקמת המחנות, רשאית ועדת ההיגוי לפרויקט להגדיל את שיעור ההשתתפות של משרד הביטחון במהלך. מאידך, במידה וסך התקבולים משיווק הקרקע יעלה על 6 מיליארד שקל, תועבר 34% מהיתרה לתקציב משרד הביטחון והשאר לאוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"