המחיר הנורא של רפיסות ממשלת נתניהו מתחיל להיחשף

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> בהיחבא, בעמוד פנימי, פורסמה אתמול הידיעה שצריכה להעביר רעד בגבו של כל אזרח החרד לגורלה של ישראל: המשא ומתן על הרפורמה בבתי הספר התיכונים, רפורמת עוז לתמורה, עומד על סף פיצוץ.

גורלו של המשא ומתן אמור להיות מוכרע לאחר כתיבת טור זה, אבל אם אכן המשא ומתן יתפוצץ הרי שגולת הכותרת של הישגי ממשלת נתניהו תרד לטמיון - לא תהיה רפורמה במערכת החינוך, לא תהיה כל התקדמות בשיפור החינוך, וישראל תמשיך להתבוסס במקום 40 בעולם בהישגיה בתחום, ולחרוד לעתיד ההון האנושי שלה.

בנימין נתניהו

מסמך הכוונות ליישום הרפורמה נחתם לפני ארבעה חודשים ברעש גדול. הכותרות בעיתונים, כולל עיתון זה, דיברו על פריצת דרך היסטורית. רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, זכה לשבחים כמנהיג בעל שיעור קומה. המו"מ התקדם היטב, וכמעט כל הנקודות שהיו שנויות במחלוקת הגיעו לכדי הסכמה. כמעט הכל היה מסוכם. והנה עכשיו, ברגע האחרון ממש, הרפורמה נראית על סף קריסה.

מה קרה ברגע האחרון? הנה הניחוש המושכל שלנו: הסכמי השכר במשק. הסכם השכר של הפרקליטים (תוספת שכר של כ-19%, הפרקליטים ציפו ליותר); הסכם השכר של העובדים הסוציאליים (תוספת של 22%, העובדים חשים מרומים); הסכם השכר של עובדי המינהל בבתי החולים (תוספת של 15%); וכעת, תביעות השכר של הרופאים (50%, וזה לפני תוספות ייחודיות למתמחים, לרופאים בפריפריה ולמקצועות רפואה שאינם מבוקשים).

אל מול הצונאמי הזה, עמד ארז עם הצעה רבת תעוזה לשנות את מבנה ההעסקה של המורים העל יסודיים מן היסוד. במקום משרה של 24 שעות הוראה שבועיות, הסכים ארז להעביר את עשרות אלפי המורים שלו למשרה של 40 שעות שבועיות בבית הספר - 24 שעות הוראה בכיתה, 6 שעות הוראה פרטנית לקבוצות קטנות ועוד 10 שעות שהייה בבית הספר. מדובר בתוספת של 16 שעות שבועיות. אמנם רק חלקן הקטן יהיו שעות הוראה, ורק מול קבוצות קטנות - אך עבור המורים והמורות שהתרגלו לחזור הביתה כל יום ב-13:00 מדובר היה בשינוי דרמטי באורח החיים ובהרגלי העבודה. את כל זה הסכים ארז לעשות בתמורה לתוספת של 50% בשכר המורים.

בשעתו, לפני ארבעה חודשים, נראה היה שמדובר בחבילה הוגנת וסבירה - המורים מקבלים תוספת משמעותית לשכרם, בתמורה לתוספת משמעותית של שעות ולשינוי אורח החיים שלהם. הנוסחה שהמדינה כה הקפידה עליה בעשור האחרון - יש תמורה להשקעה, מי שמוכן לתת רפורמה גם יקבל על כך פיצוי לשכרו, נשמרה היטב. רק שכל זה היה נכון לפני ארבעה חודשים. כיום, כאשר כל ארגוני העובדים במשק מקבלים תוספות של עשרות אחוזים לשכרם בלי שנתנו דבר בתמורה, החבילה שהוצעה למורים נראית אחרת.

אי אפשר להתעלם מהמספרים. הרופאים משתכרים בממוצע כ-30 אלף שקל בחודש, והם מבטלים ניתוחים ומסבים לציבור סבל נוראי בשל תביעה של תוספת שכר של 50% לפחות לשכרם. הפרקליטים, שהשתכרו בממוצע 17 אלף שקל, השביתו את מערכת המשפט ל-40 יום, וגררו את בג"ץ לפגיעה במוניטין שלו בהתערבות ישירה בשביתה שלהם, כדי ששכרם הממוצע יעלה עתה לכ-20 אלף שקל. העובדים הסוציאליים, שיצאו לשביתה עם ממוצע של 11 אלף שקל (בשירות המדינה), הגיעו בעקבותיה לממוצע שכר של כ-13 אלף שקל.

והמורים? המורים היסודיים משתכרים, אחרי רפורמת אופק חדש, 12.5-13 אלף שקל בחודש. המורים העל יסודיים אמורים היו להגיע, אחרי רפורמת עוז לתמורה, לשכר של כ-14 אלף שקל בחודש. אז אמנם שכר המורים משולם להם עבור 10 חודשי עבודה בפועל ולא 12, ועדיין קשה למצוא ברשימת המספרים הזו עדות כלשהי לסדר עדיפות לאומי. אם המדינה עומדת בפני שבר נוראי במערכת החינוך שלה (כל הנתונים מלמדים כי זהו המצב), ואם ההסכמה הרווחת היא כי איכות מערכת חינוך תלויה באיכות מוריה, ואם איכות המורים תלויה גם בשכר המשולם להם - אז היכן כאן ההשקעה הלאומית בשיפור איכות המורים?

המחיר הנורא של רפיסותה של ממשלת נתניהו מתחיל להיחשף: זוהי ממשלה שאינה מסוגלת לקבוע סדר עדיפות ולעמוד מאחוריו. זוהי ממשלה שאינה מסוגלת לעמוד מול ארגוני עובדים חזקים ומקושרים היטב, ולומר להם: אולי מגיעה לכם תוספת שכר, אבל אין באפשרותי לתת תוספות שכר לכולם, ולכן את תקציב השכר שלי אני ממקדת רק בקבוצות עובדים מועדפות.

זוהי הממשלה שבראש עומד נתניהו, אשר באופן אישי שלח את מנכ"ל משרדו לבג"ץ כדי להכשיל את העמדה של הממונה על השכר, שהתנגד לתוספות שכר מופלגות לפרקליטים. זוהי הממשלה שבראשה עומד נתניהו, שבמקום להגיד לרופאים "שכרכם הוא סביר, בוודאי ביחס לבעלי תפקידים אחרים במגזר הציבורי, ולכן אינכם זכאים לתוספת שכר", בחר להיכנע לתכתיבי הרופאים ולהכניס רפואה פרטית לתוך מערכת הבריאות הציבורית.

זוהי הממשלה שלא מסוגלת לקבוע סדר עדיפות לאומי ולעמוד מאחוריו - עובדים סוציאליים כן, מורים כן, פרקליטים לא, רופאים לא. בהיעדר סדר עדיפות לאומי, וכשכל דאלים גבר, הרופאים הולכים להרוג את הציבור בשביתה ממושכת ולא מוצדקת - והרפורמה הכה חיונית להצלתה של מערכת החינוך בישראל עלולה לרדת לטמיון. כדאי להזכיר לראש ממשלתנו שזאת אינה הדרך להותיר את חותמו על ההיסטוריה של ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"