המתמחים צודקים - הרופאים לא

משה בר סימן טוב, פרשנות
משה בר סימן טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בר סימן טוב, פרשנות
משה בר סימן טוב

>> רבים שואלים מדוע האוצר אינו ממלא את דרישות הסתדרות הרופאים - שהרי הרופאים רוצים לפתור את בעיות מערכת הבריאות הציבורית, החשובה לכולנו.

האמת היא שהאוצר מעוניין לתת לרופאים את מה שהרופאים אומרים לציבור שהם רוצים. הבעיה היא שיש פער בין מה שהרופאים אומרים לציבור - לבין מה שהם אומרים במשא ומתן. נדמה שהם דואגים למתמחים, אך בפועל הם מבקשים תוספת אחידה לכל הרופאים, בשיעור של 50%, שעלותה מיליארדי שקלים ותגיע בעיקר לרופאים הבכירים. לזה אנחנו לא מסכימים.

כולם מדברים, ובצדק, על המתמחים הצעירים והמסורים שעושים תורנויות ארוכות בעומס עבודה רב וצריכים להרוויח יותר. ואכן, יעד מרכזי של הממשלה במשא ומתן הוא שיפור השכר ותנאי העבודה של המתמחים. לצורך זה הצענו להסתדרות הרופאים למקד את תוספות השכר בקבוצה זו, הצענו להקל על העומס באמצעות תורנויות של מומחים, ולא רק מתמחים.

אנחנו רוצים לתגמל את הרופאים על השעות הנוספות הרבות בבתי החולים. כדי שנוכל לעשות זאת, הרופאים יצטרכו להחתים שעון, כמו יתר העובדים במגזר הציבורי, ולקבל בתמורה תשלום מלא על כל שעות העבודה שלהם. בדרך זו יתוקן גם העיוות לפיו רופא שמסור למערכת הציבורית ועושה בה ימים כלילות, מרוויח כמו רופא שבוחר לצאת לקליניקה הפרטית שלו בשעות הצהריים המוקדמות.

האוצר מעוניין לשלם יותר גם לרופאים שיבחרו לעבוד בפריפריה, ולעודד רופאים צעירים במקצועות שבהם צפוי באמת מחסור בעתיד כמו מרדימים, פנימאים וגריאטרים. לדעתנו, תוספת שכר אחידה לכולם, ללא הבחנה בין פריפריה ומרכז וללא מתן עדיפות למקצועות במחסור, תהיה בדיוק כמו התוספת האחרונה בשיעור של 24% שקיבלו כל הרופאים במשק. השכר עלה, ואיתו גדלו הפערים בין רופאים בכירים לצעירים. חמור מכך - הציבור לא חש שיפור בשירותי הבריאות שהמדינה מספקת לו.

יש לנו מערכת בריאות מצוינת, וסל שירותי הבריאות הישראלי במימון ציבורי הוא מהרחבים בעולם. אם יש דבר אחד שהממשל האמריקאי היה שמח לאמץ מישראל - זה את מערכת הבריאות שלנו. המערכת שלנו טובה בעיקר משום שהצלחנו לשמור על אופיה הציבורי. אנחנו בין עשר המדינות המובילות בתוחלת החיים, ושביעות הרצון מהמערכת גבוהה מאוד.

אנחנו חייבים להמשיך לשמור ולחזק את המערכת הציבורית, אבל אנחנו לא יכולים לדבר על הצורך בחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולקדם באותה נשימה הכנסת שירותי רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים.

כל הרופאים עושים עבודת קודש - אך הפעם אנחנו צריכים לדאוג לשיפור שכרם של הרופאים המהווים את עמוד השדרה של הרפואה הציבורית וקובעים את אופיה: המתמחים, הרופאים במקצועות במחסור והרופאים בפריפריה. אנחנו קוראים להנהגת הרופאים לחזור לשולחן המשא ומתן ולהגיע להבנות מהירות על נושאים אלה, על מנת להגיע להסכם שכר חדש.

-

הכותב הוא סגן הממונה על התקציבים באוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים