המתמחים צודקים - הרופאים לא

משה בר סימן טוב, פרשנות
משה בר סימן טוב
משה בר סימן טוב, פרשנות
משה בר סימן טוב

>> רבים שואלים מדוע האוצר אינו ממלא את דרישות הסתדרות הרופאים - שהרי הרופאים רוצים לפתור את בעיות מערכת הבריאות הציבורית, החשובה לכולנו.

האמת היא שהאוצר מעוניין לתת לרופאים את מה שהרופאים אומרים לציבור שהם רוצים. הבעיה היא שיש פער בין מה שהרופאים אומרים לציבור - לבין מה שהם אומרים במשא ומתן. נדמה שהם דואגים למתמחים, אך בפועל הם מבקשים תוספת אחידה לכל הרופאים, בשיעור של 50%, שעלותה מיליארדי שקלים ותגיע בעיקר לרופאים הבכירים. לזה אנחנו לא מסכימים.

כולם מדברים, ובצדק, על המתמחים הצעירים והמסורים שעושים תורנויות ארוכות בעומס עבודה רב וצריכים להרוויח יותר. ואכן, יעד מרכזי של הממשלה במשא ומתן הוא שיפור השכר ותנאי העבודה של המתמחים. לצורך זה הצענו להסתדרות הרופאים למקד את תוספות השכר בקבוצה זו, הצענו להקל על העומס באמצעות תורנויות של מומחים, ולא רק מתמחים.

אנחנו רוצים לתגמל את הרופאים על השעות הנוספות הרבות בבתי החולים. כדי שנוכל לעשות זאת, הרופאים יצטרכו להחתים שעון, כמו יתר העובדים במגזר הציבורי, ולקבל בתמורה תשלום מלא על כל שעות העבודה שלהם. בדרך זו יתוקן גם העיוות לפיו רופא שמסור למערכת הציבורית ועושה בה ימים כלילות, מרוויח כמו רופא שבוחר לצאת לקליניקה הפרטית שלו בשעות הצהריים המוקדמות.

האוצר מעוניין לשלם יותר גם לרופאים שיבחרו לעבוד בפריפריה, ולעודד רופאים צעירים במקצועות שבהם צפוי באמת מחסור בעתיד כמו מרדימים, פנימאים וגריאטרים. לדעתנו, תוספת שכר אחידה לכולם, ללא הבחנה בין פריפריה ומרכז וללא מתן עדיפות למקצועות במחסור, תהיה בדיוק כמו התוספת האחרונה בשיעור של 24% שקיבלו כל הרופאים במשק. השכר עלה, ואיתו גדלו הפערים בין רופאים בכירים לצעירים. חמור מכך - הציבור לא חש שיפור בשירותי הבריאות שהמדינה מספקת לו.

יש לנו מערכת בריאות מצוינת, וסל שירותי הבריאות הישראלי במימון ציבורי הוא מהרחבים בעולם. אם יש דבר אחד שהממשל האמריקאי היה שמח לאמץ מישראל - זה את מערכת הבריאות שלנו. המערכת שלנו טובה בעיקר משום שהצלחנו לשמור על אופיה הציבורי. אנחנו בין עשר המדינות המובילות בתוחלת החיים, ושביעות הרצון מהמערכת גבוהה מאוד.

אנחנו חייבים להמשיך לשמור ולחזק את המערכת הציבורית, אבל אנחנו לא יכולים לדבר על הצורך בחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולקדם באותה נשימה הכנסת שירותי רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים.

כל הרופאים עושים עבודת קודש - אך הפעם אנחנו צריכים לדאוג לשיפור שכרם של הרופאים המהווים את עמוד השדרה של הרפואה הציבורית וקובעים את אופיה: המתמחים, הרופאים במקצועות במחסור והרופאים בפריפריה. אנחנו קוראים להנהגת הרופאים לחזור לשולחן המשא ומתן ולהגיע להבנות מהירות על נושאים אלה, על מנת להגיע להסכם שכר חדש.

-

הכותב הוא סגן הממונה על התקציבים באוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"