איך הפך פוליטיקאי אפור כיהושע מצא לנשיא הבונדס

חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים הנדוורקר - פרשנות
חיים הנדוורקר

לא אחת תהיתי איך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא מחליף את יהושע מצא בתפקידו כנשיא הבונדס.

נשיא הבונדס, המגייס כמיליארד דולר בשנה, נחשב לאחת הדמויות הבולטות המייצגות את המדינה בעולם הפיננסי, מול המשקיעים המוסדיים ובתי ההשקעות של וול סטריט, והוא אחד האישים החשובים ביותר בכל הקשור לקשר עם העולם היהודי, בעיקר יהדות אמריקה. נשיא הבונדס הוא גם אחד התפקידיםהנחשקים ביותר: הוא זוכה לשכר שנתי של חצי מיליון דולר- התפקיד המכניס ביותר לאישיות ציבורית ישראלית שמנפקת המערכת הפוליטית בישראל. אבל זו לא רק חבילת שכר. נשיא הבונדס זוכה לטיסות במחלקת עסקים, אירוח במלונות פאר, ארוחות במסעדות משובחות ושאר פינוקים.

מצא, המכהן בתפקיד תשע שנים, הוא עם כל הכבוד פוליטיקאי אפור שעשה קריירה נאה בליכוד, היה לח"כ ובשיאו שר הבריאות. דווקא הוא זכה לכבוד הזה. גורמים אמריקאים שהיו אתו בקשרי עבודה מאוד לא התרשמו ממנו. הם לא הבינו למה דווקא מצא נבחר לתפקיד.

נתניהו הוא מר הסברה של ישראל. הוא מבין הרבה יותר מפוליטיקאים אחרים את החשיבות של הצבת האנשים הנכונים במקומות הנכונים כדי להסביר את עמדותיה של ישראל. בעבר הוא עשה עבודה מצוינת באו"ם, אך כיום מערך ההסברה של ישראל בארה"ב מדשדש. והנה, בראש החזית ההסברתית בתחום הפיננסי עומד דווקא מצא. אלא שעכשיו, כאשר פרצה בישראל המהומה סביב נסיעותיו של ראש הממשלה ובני משפחתו ומעורבותו של ארגון הבונדס בעניין, מתחילה התעלומה להתבהר. יש סיבות טובות להחזיק דווקא את מצא בניו יורק בתפקיד כה נחשק.

ארגון הבונדס הוא יצור כלאיים יוצא דופן. זהו ארגון אמריקאי שיש לו מועצת מנהלים אמריקאית, כשפעילותו ממומנת על ידי משלם המסים הישראלי. מדי שנה מועברים כ-40 מיליון דולר מקופת האוצר למימון פעילות הארגון, שיש לו כמה מאות עובדים. בגללו היותו של הארגון גוף אמריקאי, אין עליו פיקוח של ממש. נציג האוצר בניו יורק מפקח על כל מה שקשור לגיוסים, כמו למשל הריביות של איגרות הבונדס, ואולם בכל הקשור להתנהלות הארגון, כולל הנסיעות וההטבות, איןגישה לנציגי ממשלת ישראל, הגם שהיא משלמת את החשבונות.

כדי לקדם את המכירות של הבונדס צריך הרי להביא אישים מישראל כדי שינאמו בפני היהודים הטובים. כאן מתחילה מסכת הצ'ופרים של הבונדס. מי שתוהה כיצד מצא, שהרקע הפיננסי שלו מוגבל, מצליח לגייס כמיליארד דולר בשנה, לא צריך להתפלא. הבונדס הוא ארגון ביורוקרטי העובד כמו מכונה. אדם המכיר את הארגון אמר בנימה מבודחת כי גם אם ישימו דחליל בראש הארגון, הבונדס ימשיך לגייס את הכסף - משום שהריביות שהוא משלם אטרקטיוויות.

אין כל ספק כי בימים רגילים אין צורך בארגון. ישראל מגייסת כיום כספים בשוק החופשי ללא בעיה. לדברי אנשי האוצר, הצורך בארגון הוא בעיקר בעתות חירום, כשאולי יהיה קשה לגייס כסף בשוק החופשי. משרד האוצר הכין לנו בעצם כרית ביטחון לימי מצוקה שעולה לנו 40 מיליון דולר בשנה, ואנחנו לא בדיוק יודעים איך ועל מה מוציאים את הכסף הזה.

כעת, כשפרשת הנסיעות של נתניהו נחשפת והולכת, אולי זו ההזדמנות להיכנס לתוך הספרים העלומים של הבונדס ולבדוק מי מהפוליטיקאים קיבל הטבות, נסיעות ועוד צ'ופרים. לא ברור מי יוכל לעשות את המלאכה הזאת. אולי מבקר המדינה - ואולם לא ברור אם יש לו סמכות לבדוק את ספרי הארגון.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט