כך מחזיקה ישראל בשני שיאים הפוכים בתחום המסים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

נטל המס הכולל של ישראל נמצא ב-2009 במקום טוב באמצע בין כל מדינות ה-OECD. לפי ניתוח של מינהל הכנסות המדינה, מדובר במהפך של ממש במעמדה המיסויי של ישראל: ב-1970 שיעור המס בישראל היה גבוה ב-11% מממוצע ה-OECD. מאז, בעקביות ובהתמדה, נטל המס הכולל בישראל ירד (בעוד שנטל המס בשאר העולם דווקא עלה קצת), עד לסגירת הפער ב-2009.

רק שממוצעים, כדרכם, לא מספרים את כל התמונה. ראשית, הניתוח של מינהל הכנסות המדינה נעצר ב-2009, השנה האחרונה שלגביה ישנם נתונים בינלאומיים השוואתיים. כידוע, ישראל נמצאת בתוואי של המשך הורדת מס הכנסה ומס חברות עד 2016. אם כבר כיום נמצאת ישראל עמוק בתוך ממוצע ה-OECD, מה זה אומר לגבי נטל המס הממוצע שלה בעוד ארבע שנים? יש יסוד סביר להניח שנטל המס בישראל עומד להיהפך לאחד הנמוכים בעולם.

שנית, הממוצע של נטל המס מורכב משני מספרים שונים. נטל המסים העקיפים (מע"מ, מכס, מסי קנייה) ונטל המסים הישירים (מס הכנסה ומס חברות). פרדוקסלית, הממוצע של שני אלה מביא את ישראל למקום טוב באמצע, אבל לא מפני שישראל ממוקמת במרכז בשני סוגי המסים כאחד.

צילום: TheMarker

נהפוך הוא. ישראל היא שיאנית עולמית בשיעורי המס העקיף שלה - היא ממוקמת בין שלישית לחמישית בעולם בשיעורי המס העקיף הגבוהים שלה. לעומת זאת, ישראל היא שיאנית שלילית בשיעורי המס הישיר שלה - היא ממוקמת חמישית מלמטה בשיעורי המס הישיר. רק טורקיה, מקסיקו, אירלנד וקוריאה הדרומית גובות מסים ישירים נמוכים משלה. וזה, כאמור, נכון ל-2009 - גם מס ההכנסה וגם מס החברות בישראל עומדים להמשיך לרדת עד 2016. ניתן להניח שלו היינו עומדים כיום ב-2016, הרי שנטל המס הישיר של ישראל כבר היה נמצא בתחתית דירוג ה-OECD ממש.

בין 2002 ל-2009 ערכו מרבית מדינות ה-OECD שינויים בשיעורי מס הכנסה שלהן. מחציתן העלו את שיעור מס ההכנסה שהן גובות ומחציתן הפחיתו אותו. אף מדינה, עם זאת, לא התקרבה לשיעור השינוי שביצעה ישראל - הפחתה של כמעט 10% במשקל מס ההכנסה שמשלם היחיד (יחיד ללא ילדים, המשתכר שכר ממוצע). השינוי החד בשיעורי מס הכנסה היה פרי התוכנית של שר האוצר ב-2003, בנימין נתניהו, להפחתת מסים. כיום יוזם ראש הממשלה נתניהו תוכנית נוספת להפחתת מס ההכנסה ומס החברות. התוכנית הזאת כבר צפויה להביא את ישראל, כאמור, לתחתית העולמית בשיעורי המס הישיר הנגבים בה.

נתניהו גאה מאוד בתוכנית הפחתת המסים שלו מ-2003, ומשוכנע שהיא היתה אחד הגורמים שהביאו להיחלצות של ישראל מהמיתון הקשה של 2001-2002, ולצמיחה הגבוהה שבאה בעקבותיו. מרבית הכלכלנים סבורים כי הוא צודק. לעומת זאת, מרבית הכלכלנים גם סבורים כי המשך הפחתת המסים הישירים כיום, לאחר שישראל כבר עומדת קרוב מאוד לתחתית העולמית, עלול להיות מיותר ומזיק.

בנק ישראל נגד הפחתת המסים

כך, בנק ישראל ייחד עמודים שלמים בדו"ח שלו ל-2010 כדי למחות על המחיר הכבד של הפחתת המסים. לפי הבנק, הפחתות המסים שהיו עד כה, הגם תרמו מאוד לצמיחת המשק, אך מנעו ממהמשלה להקטין את הגירעון שלה. כך, על אף שממשלת ישראל ביצעה מהלך דרמטי של הקטנת היקף ההוצאה (היקף התקציב) בעשור האחרון, היא לא הצליחה לנצל את הקטנת ההוצאה כדי לצמצם את הגירעון הממשלתי - מפני שהמסים ירדו מהר יותר מקצב ירידת ההוצאה הממשלתית.

בנק ישראל מזהיר בדו"ח השנתי כי המשך הפחתות המסים המתוכננות עלול לסכן גם את צמצום הגירעון הממשלתי וגם את יכולתה של ישראל להפחית את החוב הלאומי. "בשל הפחתות המסים המתמשכות", כותב בנק ישראל, "צפוי הגירעון לגדול ב-2013 ולהמשיך ולגדול עד 2016, ויחס החוב לתוצר כמעט שלא יפחת אחרי 2012". כזכור, הפחתת הגירעון הממשלתי והפחתת החוב הלאומי הם שני היעדים המאקרו-כלכליים החשובים ביותר של ישראל, ובנק ישראל קובע כי מדיניות הפחתת המסים של נתניהו מעמידה את השגתם בסכנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו