מדעני מכון ויצמן גילו מנגנון שעשוי להסביר נזק מקרינה בעוצמה נמוכה

המשמעות: סכנה לנזק לגוף ולדי.אנ.איי יכולה להתקבל מכל מכשיר הפולט קרינה - כגון שיחה בסלולר

יעל פטר
יעל פטר

בניגוד למה שסברו בעבר, גם קרינה בעוצמה נמוכה עלולה להזיק למולקולות ביולוגיות - כך מדווחים היום מדענים ממכון ויצמן. ביום יום, אנו מוקפים בקרינה אלקטרומגנטית הנפלטת מטלפונים סלולריים, מקרני טלוויזיה, כבישי אספלט, ואפילו במידה קטנה מהמזון אותו אנו אוכלים. לאלקטרונים יש תכונה, המכונה ספין, שעד לאחרונה נחשבה כבלתי משפיעה על מערכות ביולוגיות. הספין יכול להיות מסודר עם כיוון תנועת האלקטרונים או נגד כיוון תנועתם, וספין זה מושפע מקרינה.

במחקר גילו מדעני המכון כי קרינה אלקטרומגנטית, אפילו חלשה כמו זו הנפלטת מטלפונים סלולריים וטלוויזיה, עשויה להשפיע על תגובות ביולוגיות - מכיוון שהיא משפיעה על תכונות הספין של האלקטרונים. את הניסוי ביצעו המדענים על מולקולות די.אן.איי.

צילום: תומר אפלבאום

"אנו מאמינים שהתופעה קשורה לאופי הסלילי של מולקולות הדי.אן.איי, מכיוון שאת הניסוי ביצענו גם עם סלילי די.אן.איי בעלי 2 גדילים (כפי שמצויים בגוף), וגם במצב שהסליל פרוס בשכבה אחת, והאפקט שקיבלנו התרחש רק בדי.אן.איי הדו גדילי הסלילי", אומר פרופסור רון נעמן, מהפקולטה לכימיה במכון ויצמן, אשר הוביל את המחקר.

לדברי נעמן, "עד היום כשדיברו על נזקי קרינה לגוף, למשל מטלפונים סלולריים או במהלך חשיפה לקרינה רדיואקטיבית כמו בפוקושימה, האמינו שכל עוד עוצמת הקרינה היא נמוכה מהטמפרטורה של הגוף, היא ברובה אינה עושה נזק, אולם כעת גילינו שהדי.אן.איי מבצע אינטראקציה עם אלקטרונים לפי הספין שלהם".

במהלך הניסוי, פיזרו החוקרים סלילי די.אן.איי על גבי משטח, והקרינו עליו אלקטרונים משני הסוגים, לאחר מכן בדקו אילו מהאלקטרונים עברו לצד השני של המשטח דרך המולקולות הביולוגיות. המדענים מצאו כי אלקטרונים בעלי ספין המכוון בכיוון התנועה עברו לצד השני של המשטח, וספינים מנוגדים לכיוון התנועה נשארו לפני המשטח.

צילום: TheMarker

לחצו על התמונה להגדלה

נעמן מסביר כי "תכונת הספין בחלקיקים כשמה כן היא, כמו סיבוב. אם למשל זורקים פריזבי על הקיר אפשר למדוד באיזו זווית הוא חוזר, וכך להסיק על אופן הסיבוב שלו. באופן דומה פיזרנו אלקטרונים הנובעים מעלים של זהב, ולפי זווית הפיזור הסקנו על הספין".

"כל החומרים הביולוגים הם בעלי כיראליות", אומר נעמן. משמעות המושג כיראליות, היא שיש להם סימטריה, כמו שיש לנו 2 ידיים ולהם סימטרית ראי, וזאת למרות שהידיים עצמן אינן זהות באופן מושלם זו לזו. כך גם בנוגע לסלילי די.אן.איי. "כעת נשאלת השאלה מדוע האבולוציה פיתחה אותנו בצורה כזו. התגלית יכולה להצביע על תחילת פתרון לחידה. הדבר כנראה קשור לרגישותן של המולקולות לאלקטרונים, והעובדה שהן 'רואות' רק מחצית מכמות האלקטרונים, על פי הספין בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?