ברגע האחרון: חברות הגז לחצו - והח"כים הכניסו 14 שינויים בחוק ששינסקי

ועדת הכספים אישרה אמש את חוק ששינסקי. הממשלה תתבקש לאשר ביום ראשון הקמתה של ועדה שתגבש הצעת חוק להקמת קרן לחלוקת תקבולי המס על הגז

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ועדת הכספים אישרה אמש את חוק ששינסקי לקראת אישורו בשבוע הבא בקריאה השנייה והשלישית במליאת הכנסת. ברגע האחרון הוכנסו אתמול 14 שינויים בנוסח החוק בעקבות לחצים שהפעילו חברות הגז על חברי הכנסת. הח"כים, בעיקר מהקואליציה, לחצו על שר האוצר יובל שטייניץ לקבל את השינויים.

אתמול נערכו כמה ישיבות של ח"כים בראשות יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וציון ופיניאן (ליכוד) עם שטייניץ, שבמהלכם סוכם על השינויים. עם זאת, הקואליציה דחתה שורה של הסתייגויות שהגישו ח"כים מהאופוזיציה להטבות לחברות הגז. ההצבעות על סעיפי החוק התקבלו ברוב קולות בתמיכת ח"כים מסיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, הבית היהודי, קדימה, העבודה ותע"ל. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הצביע נגד ברוב ההצבעות.

בהצבעה השתתפו שלושה ח"כים שלא השתתפו בישיבותיה בחוק: ציפי חוטבלי (ליכוד) שהחליפה את ח"כ חיים כץ; דוד רותם (ישראל ביתנו) שהחליף את ח"כ ליה שמטוב; ושלמה מולה (קדימה) שהחליף את ח"כ שי חרמש.

בפתח הישיבה אמר שטייניץ כי נענה לדרישת הח"כים להקמתה של קרן לייעוד הכנסות הגז. שטייניץ מסר כי "ביום ראשון הקרוב תוגש לממשלה הצעת החלטה להקמת ועדה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר, בראשות יו"ר המועצה לכלכלה וחברה פרופ' יוג'ין קנדל, שתלמד את המודלים המקובלים בעולם ותגבש הצעה על הקמת הקרן כולל דרך ניהולה. רווחיה של הקרן יופנו ליעדים כלכליים וחברתיים". סיעת קדימה התנתה את תמיכתה בחוק בהתחייבות להקמתה של הקרן.

ואולם חברי ועדת הכספים לא הסתפקו בהבטחת שר האוצר שלפיה הממשלה תוסיף לחוק ששינסקי - לאחר שיאושר בוועדה ובטרם יועלה לאישור מליאת הכנסת - סעיף העוסק בהקמת קרן ייעודית למטרות חברה ורווחה מהכנסות המדינה מגז ונפט.

הוועדה החליטה להוסיף לחוק סעיף, שלפיו "הממשלה תקים קרן לניצול כספים מהכנסות המדינה מגז ונפט למטרות חברתיות-כלכליות ותקדם הצעת חוק שתקבע את אופן ניהולה של הקרן, ניהול הוצאותיה, והמטרות שלשמן יוקצו הכספים שיצטברו בה". עוד נקבע, כי הצעת החוק תובא לשולחן הכנסת עד נובמבר 2011.

בעקבות דרישות הח"כים לקבע את שיעור המס על חברות הגז לטווח הארוך, הודיע שטייניץ כי הממשלה תתחייב על אי שינוי המס על חברות הגז. "הממשלה תקבע שהיא לא רואה צורך בביצוע שינויים נוספים במדיניותה הפיסקאלית במשאבי הטבע והגז", אמר.

"הזדמנות לתיקון"

הצהרה נוספת של שטייניץ עוסקת בקיבוע שיעור המס על חברות הגז עד 2021. חברות הגז טענו כי אם תוקפא הפחתת מס החברות, הן עלולות לשלם יותר מס. לפיכך, הסביר שטייניץ כי מדובר ב"התאמת מתווה מס החברות אם המתווה ישונה במהלך העשור הקרוב. מדובר בשינוי נכון, עקרוני וצודק. אם יחולו שינויים משמעותיים בשיעור מס החברות יעשו התאמות כדי ששיעור המס על הגז לא יעלה".

שטייניץ הוסיף: "לפני תשע שנים הבית הזה נכנע במקרה דומה למסכת לחצים קשה, וביטל הצעת חוק דומה להעלאה משמעותית של התמלוגים על גז ונפט. היום חברי ועדת הכספים הולכים לתקן את המצב הזה ולעשות את הדבר הנכון מבחינה כלכלית וחברתית ודמוקרטית".

שטייניץ אמר עוד: "המצב הקיים, שלפיו חלקה של המדינה ואזרחיה באוצרות הגז והנפט הוא הנמוך בעולם, בלתי תקין כלכלית, חברתית ובלתי מוסרי בעליל. אנו מתקנים זאת ומחזקים את הרושם שמדינת ישראל היא דמוקרטיה מתוקנת. ללחצים מסוגים אלה ואחרים יש משקל מוגבל. נפלה בידיכם זכות גדולה לתקן תקלה חמורה ביותר".

גפני אמר בישיבה כי "ככלל, הוועדה תומכת בחוק, אבל במהלך הדיונים עלו נושאים רבים שלגביהם הביעו החברות והחברים את דעתם, וניהלנו דיונים מול האוצר - ואני מבקש לשבח את המשרד שהסכים לשנות חלק גדול מהדברים שעליהם דיברנו. החברות הגדולות והמשקיעים הפרטיים אינם אויבי העם - הם מרוויחים כסף ועושים את מלאכתם. הם השקיעו בגילוי הנפט והגז. אנו רוצים לשמור על האיזונים האלה כדי שימשך הלאה".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר: "לקראת ההצבעות פעלו חברות הגז בכל עוצמתן במטרה לנגוס בנתח נוסף בהצעות לתיקונים שונים שמשמעותם עשרות מיליארדי שקלים, אך ההסכמות והפשרות שגובשו עם חברי הוועדה הותירו בידן פירורים בלבד. ההסכמה הרחבה וודאות השלמת החקיקה נקנתה במחיר סמלי וכדאי".

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"