הפרקליטות: אולמרט וזקן קיבלו שוחד במטרה לקדם את ענייני חברת הזרע

לפי החשד, בעת כהונתם במשרד התמ"ת קיבלו אולמרט וזקן שוחד של 1.5 מיליון שקל מבכירי חברת הזרע, ובהם אביגדור קלנר, כדי לאפשר בנייה למגורים בשטחים חקלאיים באזור חירייה שבבעלות החברה

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

>> הפרקליטות תגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד אהוד אולמרט ושולה זקן בפרשת השוחד בחברת הזרע. כמו כן יואשמו בפרשה בכפוף לשימוע אביגדור קלנר, אמנון ספרן, ארנון ברודנר ומאיר רבין בגין מתן או קבלת שוחד בפרשת חברת הזרע.

בפרקליטות סבורים כי חברת הזרע 1939, שבשליטת פולאר השקעות, פעלה ב-2000-2007 באמצעות מנהליה דאז לקידום בנייה למגורים בהיקף אדיר על קרקעות שנמסרו לחברה לצורך עיבוד חקלאי, ובהן קידום הבנייה בחוות שלם ובחוות מבחור ויבור.

על פי הודעת הפרקליטות התגבשה תשתית ראייתית לפיה אביגדור קלנר, ששימש אז יו"ר פולאר השקעות; ארנון ברודנר, לשעבר מנכ"ל פולאר נדל"ן; ואמנון ספרן, לשעבר הממונה על אגף התקציבים באוצר ומנכ"ל חברות הנדל"ן מקבוצת פולאר, קידמו לכאורה את ענייניה של חברת הזרע כדי שתוכל לבנות מגורים בקרקעות החקלאיות שבבעלותה באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז, יעקב אפרתי, לשר התמ"ת דאז, אהוד אולמרט, ולראש לשכתו שולה זקן.

גם בפרשה זו הודיעה הפרקליטות לרבין כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות של תיווך בשוחד על חלקו בקבלת והעברת כספי שוחד מחברת הזרע ליעקב אפרתי.

היקף השוחד שניתן, לכאורה, הוא כ-1.5 מיליון שקל. התמורה שהתקבלה ממקבלי השוחד, לפי הנטען, באה לידי ביטוי בין היתר בחידוש חוזי חכירה רטרואקטיבית של חברת הזרע עם מינהל מקרקעי ישראל, שינוי ייעוד קרקעות, החזר קרקעות ומכירתן.

על פי החשד, בתקופה שבה כיהן אולמרט כשר התמ"ת הוא ניסה לסייע לקלנר בעניין הפשרת קרקעות ליד חירייה, שהיו שייכות לחברת הזרע השקעות ואשר הפשרתן היתה מניבה לחברה מיליוני שקלים.

קלנר יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות מס, וכך גם ספרן וברודנר. אולמרט וזקן יועמדו לדין בכפוף לשימוע בעבירות של לקיחת שוחד, ורבין יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות של תיווך בשוחד והלבנת הון.

פולאר השקעות נשלטת כיום על ידי ז'יל פלדמן, שרכש את השליטה בה ב-2006. עד סוף 2006 נשלטה פולאר על ידי קבוצת שרם-פודים-קלנר, שבראשה עמד קלנר עצמו. לפי ממצאי החקירה המשטרתית, עד המדינה בפרשת הולילנד, ששמו עדיין אסור בפרסום, ייצג ב-2004 את חברת הזרע 1939 ואת קלנר, שביקשו אז להקים בשטח פארק איילון אלפי יחידות דיור. פארק איילון הוא שטח פתוח בצמוד לנחל איילון, בקטע שבין נמל התעופה בן-גוריון לנתיבי איילון.

בשטח הפארק בדרום תל אביב, בקרבת שכונת כפר שלם, ממוקמת חוות שלם - חווה חקלאית שהוחכרה לחברת הזרע על ידי מינהל מקרקעי ישראל. תוכנית הבנייה של הזרע במתחם נתקלה בהתנגדות הארגונים הירוקים, שאכן הצליחו בתום מאבק ממושך למנוע את הוצאתה לפועל.

תפקידו של עד המדינה בפרויקט היה לפעול במסדרונות הביורוקרטיה כדי לקדם את הליכי התכנון והבינוי. בין היתר, שכר עד המדינה את שירותיו של עו"ד אורי מסר, מקורבו של אולמרט, ושילם לו שכר טרחה. עד המדינה טען בפני חוקריו כי במסגרת ניסיונו לקדם את תוכנית הבנייה בפארק, הבטיח שיימסרו לאולמרט דירות בפרויקט.

אולמרט, שאמנם תמך בבנייה בפארק בשבתו כשר התעשייה והמסחר וכאחראי על מינהל מקרקעי ישראל, הכחיש את טענותיו של עד המדינה בתוקף. מקורביו הגדירו את הטענות האלה "הזויות ומופרכות". בזמנו התקשתה המשטרה לגבש ראיות מסייעות, שיוכלו לבסס את טענותיו של עד המדינה.

קלנר מעורב בפרשות שחיתות נוספות

קלנר ואולמרט נחשבים חברים קרובים עוד מתקופת לימודיהם באוניברסיטה בשנות ה-70. קלנר הרבה להיפגש עם אולמרט, לעתים בלשכתו בעת שכיהן כשר התמ"ת או כשר האוצר, ולעתים באווירה פחות רשמית. כך, בשלהי 2004 הגיע קלנר למסעדת היוקרה רפאל בתל אביב עם משלחת משקיעים שכללה את נציגי חברת סמסונג, שבחנו מיזם משותף עם קלנר ושותפיו. לארוחה הצטרף שר התקשורת דאז, אהוד אולמרט.

בנוסף לפרשת הזרע ופרשת הולילנד, שמותיהם של קלנר ושל חברת הזרע עלה גם בפרשת שוחד נוספת. בספטמבר 2008 הורשע עודד טל, בכיר לשעבר במינהל מקרקעי ישראל, בעבירות שוחד והפרת אמונים. השופט הקדיש חלק ניכר מהקטעים שהוקראו באולם לקלנר, שהיה עד תביעה במשפט. במשפטו של טל עלה כי הוא יזם את הקשר עם קלנר ב-1998, תחילה כדי שיסייע לבת זוגו, עורכת דין בתחום הנדל"ן, למצוא עבודה. בהמשך יצר טל שוב קשר עם קלנר, והציע לו מידע בעל ערך מישיבות פנימיות במינהל מקרקעי ישראל. באותו הזמן נערכו במינהל דיונים בנוגע לחברת הזרע, שבה קלנר החזיק ב-50% באמצעות פולאר. הזרע היתה בעלת זכות חכירה מהמינהל על כ-1,000 דונם באזור צומת מסובים, סמוך לאתר הפסולת חירייה, והיא פנתה למינהל בבקשה לשנות את ייעוד הקרקע מחקלאות למגורים. השופט הרשיע בעניין את טל בקבלת שוחד.

בפרשה אחרת מ-2007 נחשד קלנר במסירת מידע פנים לרואה החשבון קובי בן גור כדי לסחור בניירות ערך של חברות ציבוריות, בין השאר החברה הבת של פולאר בלונדון. במשטרה חשדו כי השניים חלקו ביניהם את הרווחים. בן גור הוא אחד הנאשמים המרכזיים בפרשת המינויים ברשות המסים. עו"ד איתן מעוז, פרקליטו של אביגדור קלנר, סירב להגיב בשלב זה.

ארנון ברודנר, מנכ"ל פולאר לשעבר החשוד במתן שוחד בפרשה, הוא בן כפר מל"ל ומכיר את משפחת שרון שנים רבות. בעבר פורסם כי ברודנר ניסה את לשכנע עמרי שרון לקדם את הפשרת הקרקע בסמוך לחירייה, אבל שרון העדיף לשמור על תדמיתו הירוקה וסירב לעזור.

את תגובתו של עו"ד מיכה פטמן, המייצג את שולה זקן, לא ניתן היה להשיג מאחר שהוא שהה אתמול בטיסה מארה"ב לישראל בתום גביית העדות במשפטו של אהוד אולמרט בניו יורק.

חברת הזרע

■ לפי החשד, מנהלי החברה לשעבר אביגדור קלנר, אמנון ספרן וארנון ברודנר נתנו שוחד בסך 1.5 מיליון שקל למנהל המינהל דאז, יעקב אפרתי, לשר התמ"ת דאז אהוד אולמרט ולמנהלת לשכתו שולה זקן

■ מאיר רבין חשוד בהעברת השוחד לאפרתי

■ השוחד ניתן לכאורה לצורך שינוי ייעוד הקרקעות למגורים וחידוש חוזי חכירה של הזרע עם המינהל

שוחד שקיבלה שולה זקן*

■ 300 אלף שקל ששימשו לרכישת דירה

■ תכשיטים בשווי 11,000 שקל

■ תמונה בשווי 5,000 שקל

■ אלפי שקלים לרכישת תיק יוקרתי

■ 1,000 שקל לרכישת נעליים

*על פי מכתב לפני שימוע, רשימה חלקית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"